Şeytandere'deki balık ölümleriyle ilgili açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kırklareli Şeytandere (Büyükdere) deresi üzerinde görülen balık ölümleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

banner247
Şeytandere'deki balık ölümleriyle ilgili açıklama
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: 

Kırklareli Babaeski İlçesi’ne bağlı Karabayır Köyü’nde bulunan Şeytandere (Büyükdere) Deresi üzerinde 20 Mayıs 2019 tarihinde balık ölümü olduğu tespit edilmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, olay üzerine derhal söz konusu bölgeye giderek incelemelerde bulunmuştur.

Yerinde yapılan incelemede dere suyunun renginde koyulaşma ve su yüzeyinde balık ölümlerinin olduğu ve sudaki çözünmüş oksijen düzeyinin birçok balık türünün uzun süre yaşayabileceği seviyenin altında olduğu (1,36 mg/l) görülmüştür.

Ayrıca söz konusu etraf incelemesinde civardaki hayvansal üretim kökenli organik atıkların ve yakınlardaki sanayi tesisinden dereye karışma olabileceğinin değerlendirilmesiyle İl Müdürlüğümüz tarafından tarımsal işletmeler ve sanayi tesisi de denetlenmektedir.

Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz tarafından sudan ve ölü balıklardan numuneler alınarak incelenmek üzere Bakanlığımız referans laboratuvara gönderilmiştir. Bölgede yapılan denetimlerde henüz balık ölümlerinin kaynağı kesin olarak tespit edilememiştir.

Netice itibariyle konuya ivedilikle müdahale eden Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, denetimlerini ve incelemelerini aralıksız olarak sürdürmektedir."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151