Göletlere 50 bin yavru sazan bırakıldı!

Yalova'da, 'Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi' kapsamında Altınova ilçesine bağlı Örencik Göleti ile Çiftlikköye bağlı İlyasköy Göleti ve Çınarcık ilçesine bağlı Ortaburun Sulama Barajına 50 bin adet yavru sazan balığı bırakıldı.

Göletlere 50 bin yavru sazan bırakıldı!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında Altınova ilçesine bağlı Örencik Göleti ile Çiftlikköye bağlı İlyasköyGöleti ve Çınarcık ilçesine bağlı Ortaburun Sulama Barajına 50.000 adet yavru sazan balığı bırakıldı.

Su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, gölet ve barajlardaki balık popülasyonunun korunması, deniz ve iç sulardaki stokların takviyesi ve ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması amacıyla Bakanlığımızca yürütülen "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında İl Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürlüğü Örencik ve İlyasköy göletleri ile Ortaburun sulama barajına 50.000 adet yavru sazan balığı bıraktı.

Proje kapsamında İl Müdürlüğü tarafından Bakanlığık Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğüne bağlı Su Ürünleri Üretim İstasyonu'ndan temin edilen 50.000 adet yavru sazan balığının 10.000'i Örencik Göletine, 15.000' i İlyasköyGöletine, 25.000' i de Ortaburun Sulama Barajına bırakıldı.

25.000 yavru sazan balığını Çınarcık Kaymakam Vekili Muhammet Öztaş ve Çınarcık İlçe Müdürü Hakan Demirhan ile Ortaburun sulama barajına bırakan İl Müdürü Suat Parıldar; Balıklandırma çalışmaları ile göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması, turizme yönelik sportif amaçlı balık avcılığı ve yöre halkının gölden istifade etmesinin amaçlandığını ifade ederek "Baraj ve göletlere bırakılan yavru balıkların üreyip çoğalmaları için en az 2 yıl yaşamaları gerekiyor. Bu nedenle amatör avcılık yapan vatandaşlarımızın bilinçli ve duyarlı avcılık yapmalarını rica ediyoruz. Balıklara üreme şansı tanıyalım.

Doğal olarak üreyen 1 kg ağırlığındaki bir sazan balığı yılda 200-300 bin yumurta bırakıyor. İl Müdürlüğü olarak özellikle balıkların avlanma dönemi, boyu ve yöntemi hakkında vatandaşlarımızı sık sık bilgilendiriyoruz. Avlanma konusunda vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251