" />

Çankırı’da 100 bin balık göletlere bırakıldı

Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında, 100 bin adet balığın göletlere bırakıldığını bildirdi.

banner255
Çankırı’da 100 bin balık göletlere bırakıldı
banner200

Konuyla ilgili Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden, yapılan açıklamada; "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında, 100 bin adet balığın göletlere bırakıldığını bildirildi. Açıklamanın devamında, şunlar aktarıldı:

“Nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele dayalı balıklandırma metodunun uygulanması amacıyla, 2016 yılında uygulamaya konulan Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Üretim Tesisleri'nde 2017 yılında üretilen 5 milyon sazan balığı yavrusundan, İl Müdürlüğümüzün talebi doğrultusunda, 100 bin adedi ilimize tahsis edilmiş ve 32 göletlere bırakılmıştır.

Bu kapsamda, Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz balıklandırma faaliyetinin faydalı olabilmesi için sazan balığının minimum avlanabilir boyu olan 40 santimetreden küçük balıkların avlanmaması ve en az bir kez üremesine imkan tanınmasını balıkçılarımızdan bekliyoruz. Gelecek yıllarda da yeni türlerin su kaynaklarımıza bırakılması, su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin korunması amacıyla çalışmalarımız devam edecektir."
Kaynak: Çankırı Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251