" />

Bakan Çelik: 5 milyon sazan balığı göletlere bırakıldı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında, 5 milyon yavru sazan balığını göl ve göletlere bırakmaya başlandığını söyledi.

Bakan Çelik: 5 milyon sazan balığı göletlere bırakıldı!
banner200
banner217

"Bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla 'Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi'ni yürütüyoruz" diyen Bakan Çelik, “Proje kapsamında, Bakanlığımıza bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri'nde üretimi devam eden 5 milyon adet yavru sazan balığının Eğirdir, Beyşehir, İznik ve Uluabat gölleri başta olmak üzere 59 ilde yer alan 591 göl ve gölete bırakılmasına başlandı. Geçen hafta başlayan balıklandırma çalışması Ekim ayında tamamlanacak" ifadesini kullandı.

Balıklandırma çalışmaların devam ettiğini söyleyen Çelik, şunları kaydetti:

“Bu balıklar, Anadolu'muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer almakta olup vatandaşımız için kaliteli bir protein ve balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı. Aynı zamanda hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olmaya devam ediyor. Sazan balığıyla beraber her yıl ortalama toplam 5 milyon adet kalkan, mersin ve karadeniz alabalığı yavruları göl ve göletlere bırakılıyor. Bu yıl yapılacak balıklandırma çalışmalarıyla birlikte 2002 yılından bu yana toplam 80 milyon adet yavru balık, göl ve göletlere bırakılmış olacak.

TÜM BALIKLARA STOKLAMA

Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkün. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması, sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz ediyor.Gelecek yıllarda da yeni balık türlerini iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına yönelik çalışmalar sürdürülecektir."

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakkatten mi ?
Hakkatten mi ? - 3 yıl Önce

Duydugum kadari ile 5 milyon degil, 1 milyon balik bile uretilmemis..Nasil Bakani bu ise alet ediyorlar...Sayin Bakanim bu konuyu arastir..Sana ne kadar dogru bilgi verilip-verilmedigini rahatlikla gorebilirsiniz..

elimizdeki olanı da
elimizdeki olanı da - 3 yıl Önce

iç sularda şok ile avlanma çıktı haberiniz varmı

Bu kafayla nereye kadar..
Bu kafayla nereye kadar.. - 3 yıl Önce

Kardesim etin, sutun,ekmegin durumu malum..Simdi de baligin durumunu vahimlestiriyorlar...Birkac sowmenle devletin kaynaklarini tuketiyorlar..Simdi de tutturmuslar sircali kosklerde oturmayi marifet sayiyorlar..Bu arastirma adi altindaki kuruluslar niye denetlen miyor ? Neyi arastiriyorlar, ya da neyi arastirmiyorlar bir el atsa sayin Bakan..Bu vesileyle balikciligla ilgilenen bu genel mudurlukler ve bagli birimlerin icler acisi acizlikleri ortaya ciksa..

Sazan
Sazan - 3 yıl Önce

Bakana bilgi notu hazirlanir.Bu bilgilerin dogru olmasi gerekir.Sayin Bakan zaten bu konuyu detayli bilmez. Ancak zaman zaman kontrol amacli teyit edilmesi gerekmez mi? Iste cok iyi nir firsat.. Bu uretim icin anilan kuruma ne kadar butce gitmis..Bunun karsiliginda duzmece raporlarla ve en ust amiri yaniltarak bir ortami olusturmayi kim saglamistir? Artik bunu da sayin Bakan sorsun.Degil mi?

banner151

banner251