Av yasağının kalkmasına sayılı günler kaldı

Gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2015 tarihinde başlayan genel av yasağı, gırgır yöntemiyle avlananlar için 1 Eylül'de, trol yöntemiyle avlananlar için 15 Eylül 2015 de sona erecek.

Av yasağının kalkmasına sayılı günler kaldı
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2015-2016 balıkçılık av sezonu açılışı ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2015 tarihinde başlayan genel av yasağının, gırgır yöntemiyle avlananlar için 1 Eylül'de, trol yöntemiyle avlananlar için 15 Eylül 2015 de sona ererek, yeni av sezonunun başlayacağı duyuruldu.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Bakanlığımız, su ürünleri avcılığıyla ilgili düzenlemeler yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önünde bulundurmuştur. Su ürünleri avcılığında tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından bazı yasak ve sınırlamalar ile balıkçılara yükümlülükler getirilmektedir. Balıkçılar, faaliyetlerini Ticari ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine göre yürütmelidirler. Bu Tebliğ hükümleri 2015- 2016 avcılık dönemi için de yürürlükte olacaktır.

Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi bakımından, avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır. Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi, tüm imkanlar seferber edilerek, yeni sezonda da artırılarak devam edecektir. Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri alınmıştır. Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır.

Denizlerimizde yapılan gözlemler ve yürütülen araştırmalara göre, bu av sezonunun verimli geçmesi beklenmektedir.

Balıkçılarımız tarafından binbir emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerinin, sezonunda halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz.

2015-2016 balıkçılık sezonunun balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUM EKLE
banner151

banner251