Doğada, birçoğumuzun ismini dahi duymamış olduğu pek çok şifalı bitki bulunur. Geçmiş dönemlerde hastalıkları tedavi etmek amacı ile kullanılan o bitkiler, günümüzde de alternatif tıp yöntemleri çerçevesinde kullanılmaktadır.

Alternatif tıp uzmanları birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yakından takip edilir. Modern tıbbın tavsiyelerini alternatif tıp teknikleri ile desteklemek isteyen pek çok kişi, bitkilerin faydalarını araştırır. Bu kapsamda son dönemlerde arama motorlarına sık sık konu olan bitkilerden biri de stevia bitkisidir. Peki, stevia nedir, faydaları nelerdir? İşte bitkiye dair merak edilenler…

STEVIA BİTKİSİ NEDİR?

Güney Amerika kökenli bir bitki olan stevia, ‘şeker otu’ olarak da bilinmektedir. Bu bitkinin yapraklarından doğal bir tatlandırıcı elde edilmektedir.

Son dönemlerde düşük kalorili tatlandırıcılar kategorisi kapsamında popülerlik kazanan stevia bitkisi, sağlık açısından son derece yararlıdır. Paraguay ve Brezilya gibi ülkelerde yaygın olarak tüketilen bitkinin kan şekerini etkilemediği bilinmektedir.

STEVIA BİTKİSİNİN YAPRAKLARI NASIL KULLANILIR?

Doğal bir tatlandırıcı olarak öne çıkan stevia bitkisi, kalorisi düşük olan ‘steviosid’ isimli bir bileşik içermektedir.

Stevia bitkisinin tatlandırıcı olarak kullanılan yeri, yapraklarıdır. Bitkinin yaprakları çiğnenerek veyahut da çay şeklinde demlenerek tüketilebilir.

Stevia yaprakları taze olarak tüketilebilecekleri gibi kurutularak da tüketime uygun hale getirilebilmektedir. Kurutulan yapraklar uzun süre boyunca tazeliklerini koruyup çay için kullanılabilir. Ayrıca bu bitki, tatlıları ve içecekleri doğal olarak tatlandırmak için de kullanılabilir.

Vişne Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir? Vişne Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

STEVIA BİTKİSİNİN FAYDALARI NELER?

Halk arasında şeker otu olarak bilinen stevia bitkisinin sağlık açısından güvenilir olup olmadığı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Tatlı ihtiyacını bu bitki ile karşılamak isteyen pek çok kişi, bitkinin yararlarını arama motorları üzerinden sık sık sorgulamaktadır.

Stevia bitkisi şekerli bir bitki olsa da düşük kalorisi ile bilinmektedir. Kan şekeri üzerinde etkisi bulunmayan bu bitki, diğer tatlandırıcılara kıyas ile diş sağlığını olumsuz etkilememektedir.

Kan basıncını düzenleme gibi bir etkisi bulunan stevia, bu özelliği ile yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Yanı sıra antioksidan bakımından zengin olduğu için bağışıklık sistemini de güçlendiren bu bitki, kan şekerini düzenleyerek diyabet hastalığının tedavisini de desteklemektedir.

Stevia bitkisinin konu edinildiği araştırmaların sonuçları, bu bitkinin kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

HAMİLELER STEVIA BİTKİSİNİ TÜKETEBİLİRLER Mİ?

Beslenmenin her zamankinden daha fazla önemsenmesi gerektiği hamilelik dönemi, birçok anne adayını kaygılandırır. Hangi besinleri tüketmelerinin uygun olduğunu öğrenmek üzere sorgulamalarda bulunan hamileler, stevia bitkisi için de birtakım araştırmalarda bulunmaktalardır.

Yapılan araştırmalar neticesinde stevia bitkisinin hamileler için herhangi bir risk taşımadığını gözler önüne sermiştir. Ancak hamilelik dönemi her gebe için özel olduğundan ötürü bu bitkiyi tüketmek isteyen anne adaylarının mutlaka hekimlerine danışmaları gerekmektedir. Ayrıca tüketime onay verilse dahi aşırı miktarda tüketim yapılmamalıdır.

STEVIA BİTKİSİ NASIL YETİŞTİRİLİR?

Rafine şeker tüketmek istemeyen pek çok kişi doğal tatlandırıcı olan stevia bitkisinin nasıl yetiştirildiğini merak etmektedir. Bu bitkinin evde yetiştirilip yetiştirilmeyeceğini öğrenmek isteyen tüketiciler, arama motorları üzerinden konuya yönelik sorgulamalarda bulunmaktalardır.

Stevia, ev ortamında yetiştirilmeye uygun bir bitkidir. Sıcak ve nemli iklimlerde gelişebilen bu bitki için toprak seçimi de son derece önemlidir. İyi drenajlı toprakları seven stevia bitkisi, genel olarak tek yıllıktır. Boyu 30 ile 90 cm aralığına kadar ulaşabilen bitkinin geniş, yeşil renkli yaprakları bulunur.