İneklere ve besi mallarına ne kadar silaj vermeliyiz? sorudetay

Soruyu soran: Serkan Ocak 13 Temmuz 2019
Soru:

İneklere ve besi mallarına ne kadar silaj vermeliyiz?

Cevap:

Sayın Serkan Ocak,

Aslında en çok merak edilen sorulardan birisini sormuşsunuz. Silaj derken mısır silajını kastettiğinizi düşünüyorum. Mısır silajı hayvanın süt verimine göre verilmesi gerekir. Düşük süt veren hayvanlarda enerji dengesini düşünmek gerekir.

Yani bu hayvanlarda enerjisi yüksek olabilen mısır silajı daha düşük miktarlarda verilmelidir. Yüksek verimli süt ineklerinde ise silajın kaliteli olması şartıyla günde 25 kg’a kadar yedirilebilir.

Ben Türkiye şartlarında genellikle süt veren ineklerde günde 15-20 kg arasında yedirilmesini tavsiye etmekteyim. Kurudaki ineklere de yağlılık durumlarına göre 3-8 kg arasında yedirilebilir.

Besi hayvanlarına da silaj beslemesi yapılabilir. Sadece Türkiye şartlarında bazı bölgelerde et rengiyle ilgili sıkıntı oluşturabilir. Mısır silajı yedirilen hayvanların etlerinde doğal ve faydalı olan hafif sararma olabiliyor.

Bu olumsuz bir durum değildir. Böyle bir durumu dert etmiyorsanız besi hayvanlarında da 3-10 kg aralığında besleme yapabilirsiniz. Özellikle nişasta içeriği yüksek olan silajlar ekonomik besi için bir avantaj oluşturacaktır. 

Prof. Dr. Nurettin Gülşen

nurettingulsen@tarimdanhaber.com