Skandallarıyla değil icraatlarıyla gündeme gelen bir Tarım Kredi görmek istiyoruz!

Biz  'yeni dönem' yazıları yazmaktan bıktık ama Tarım Kredi Kooperatiflerinde birbirinin tekrarı olan yeni dönemler bitmedi.

Şimdi de bir yenisi başlıyor. 

Bedrettin Yıldırım’dan bu yana -kısa bir süre İrfan Güvendi dönemi hariç- tarımıyla çiftçisiyle birlikte sürekli gerileyen bu kurumu kimin ayağa kaldıracağını değil, tabutuna çiviyi kimin çakacağını bekler olduk. 

İnsan ümit etmek istiyor. 

Ümit sırf insana dair olsa beslenmesi mümkün değil, bizim ümidimiz Allah’tan yana olduğu için zayıflasa da hiçbir zaman tükenmiyor. 

Öncelikle bu kurum büyük, bu kurum köklü, bu kurum stratejik, bu kurum vazgeçilemez… 

Bunu anlamayan yöneticiler ve yönetim anlayışı ile bir yere gelinemedi, gelinemez.

Bu büyüklük çiftçiye, üreticiye, tarıma ve ülkeye hizmet etme aracı olmadığında, en masumundan şatafata, görmemişliğe veya en çirkininden istismara, bir nevi yağmacılığa alet ediliyor.

Bazısı direk bu yağmaya “bal tutan parmağını yalar” olduğundan dibine kadar yağmaya katılıyor/kalkışıyor.

Kurumun sahibi çiftçi ise her düzlemde (güya) yönetim kurulları ile hem temsil ediliyor hem de kurumu yönetiyor(!). 

Aslında kurum çiftçinin elinden çoktan alınmış ve acuzelerden göstermelik yönetim kurulları ile şekil kurtarılmıştır. 

Hepimiz sıkıntıları biliyoruz.

Tekrara lüzum yok.

Önemli olan bu bilinen sıkıntılara ne gibi çözümlerin, hangi öncelik sırasına göre, hangi kadroların eliyle üretileceği meselesidir.

Dışarıdan devşirme prenslerle bu işlerin ışıklı salonlardan yürütülemediğini bu kurum defalarca yaşayarak tecrübe etti.

Aynı şekilde kurumsal yobazlıkla kalın duvarların arkasında “karşılama, ağırlama, uğurlama” kıvraklığı ile kadro işgal eden kifayetsiz muhteris dar kadrolarla da bir arpa boyu yol alınamadığını biliyoruz. 

İhtiyaç ve hedeflere göre kolayca değiştirilebilecek/yarışabilecek karma/rekabetçi bir kadro anlayışı her zaman daha başarılı olmuştur.

Kurum girdiler ve ürün değerlendirme üzerinden tarıma destek olmayı temel düstur edinse de tarımın / tarımsal faaliyetlerin finansmanı konusunda alanın karakterine uygun modern yöntemler geliştiremediği için sistemi işletecek sacayağını kuramamıştır. 

Finans kökenli bir genel müdürün olması kurum için bir şans olabilir.   

Diğer bir hususta perakende zinciri ile  tüketiciyle entegre hale gelme çabası yetersiz kalmış, bütünün önemli parçası sanayici ile köklü kapsamlı işbirliği geliştirilememiş ve küreselleşen piyasalarda -özellikle bölgede- Türkiye’nin jeostratejik konumu değerlendirilerek  u.arası girişimler ve organizasyonlar konusunda etkin adımlar atılamamıştır.

Dünyada tarımın yeniden önem ve vazgeçilmezliğinin keşfedildiği bir dönemde skandallarla ülke gündemine gelen değil, insanımıza / ülkemize fayda sağlayan icraatları ile dikkat çeken bir kurum görmek, inşallah bu sefer bütün ülkeye kısmet olur. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rozcan
Rozcan - 4 ay Önce

Gerileme İ.Güvendiyle başlamıştır, o dönem başarılı gibi gösterilemez! Taşların yerinden oynadığı, siyasetin kuruma girdiği, kurum dışı atamaların yoğun olarak ilk başladığı bir zaman dilimidir. Örnek; kurum dışından 3 genel müdür yardımcısı, daire başkanı atamaları, 6 yıllık müfettişlerin bölge müdürü olarak arandığı dönemdir İ.Güvendi dönemi! Şimdi kuyruk acın mı var diyecekler, evet kuyruk acım var, siyaset kırıntılarının akbaba gibi hem kuruma, hem de yoğun olarak iştiraklerde talana giriştikleri zamanın başlangıcıdır, İ.Güvendiye sormak lazım, kurumun idaresini yardımcılarına bırakıp, kendisini niçin tamamen iştiraklere vermiştir, Sayın Bostancı’nın iştiraklerde görevli personelin alacağı ödenekleri düzenleyen genelgeyi ilk geldiği anda niçin iptal etmiştir? Son olarak aldığı maaşlar için ilk görevden alınan ilk genel müdürde İ.Güvendidir!

^arif
^arif @Rozcan - 3 ay Önce

Sn Güvendi, Kurumu gençleştirdi. 14 ay daha kalsaydı; diktiği fidanların meyvesini Türk Tarımı yerdi.
Karayama Kurumu Siyasete teslim etti. Poyraz da Löpçülere teslim etti.

kenan
kenan @Rozcan - 4 ay Önce

irfan g. bu kuruma en büyük zararı verenlerden biriydi. kurumu bu hale getiren o oldu, sonrasını zaten biliyorsunuz

Yapma be dostum
Yapma be dostum @Rozcan - 4 ay Önce

Sırf seni de görevden aldı (pardon emekli etti) diye eleştiri yapma. Doğrudur güvendinin çok yanlışı oldu ama doğru yaptığı şeyler de vardı.

Rozcan'a ek
Rozcan'a ek @Rozcan - 4 ay Önce

Bostancı'nın Gübretaş iştiraki Razi'den alınan temettülerin Merkez Birliği'ne ödenmesine ilişkin Y. Kurulu kararı da bu dönemde göreve geldikten sonra ilk karar olarak iptal edilmiş ve niyet zahir olmuştur. Bu temettünün günümüzdeki karşılığının yıllık 500 bin euro olduğu bilgisi de akıllarda kalsın.

gerileme@talan
gerileme@talan - 4 ay Önce

irfan güvendi ile talan başlamıştır. başarılı bir dönem değil siyasetn bulaştığı talanın başladığı dönemdir irfan dönemi. bent deresi yıkıldı boşta kalanlar samsuna tekirdağa bölge müdürü yapıldı. bent deresi yıkıldı müfetti,ş denen tetikçiler müdür oldu. az buçuk dosyaları kapatıp irfana abi diyenler müdür oldu daire başkanı oldu ördeği kazı para kazanır ldu . yahyanın ddiği gibi burasını ele geçirdik deyip kendilerini padişah zannettiler. ama sebep kim irfan . sonra ne oldu karayalama geldi siyaset tam göbeğe indi akraba eş dost makam sahibi oldu. tokatta başçiftlikte iki kaz güdemeyenler iştiraklerde makam sabiibi oldu. sonrada paketlendiler . ardından dayısı yeğeni tahşişçileriyle fahrettin aga geldi tarımm krediyi kendine çiftlik yaptı kendine bayi aptı cukkayı doldurdu gitti .. şimdi mi Allah kerim gelen gideni aratmaz inşAllah

Sıra sıra yavaş yavaş yavaş yemdee şimdi
Sıra sıra yavaş yavaş yavaş yemdee şimdi - 4 ay Önce

Sırada yem inşAllah

Skandal
Skandal - 4 ay Önce

Skandallarıyla gündeme gelen Bölge Birliği Müdürleri görevden uzaklaştırılmalıdır.(ANKARA, ANTALYA, BALIKESİR, İZMİR)

Maliyet
Maliyet - 4 ay Önce

Yuksek maliyetli gübreler kurumu ne hale düşürecek, gübreleri bu maliyetlerle aldiran bölge ve merkez yöneticileri cezalandirilmiyacakmi

DİKKATE ALINMAYAN TEMENNİLER
DİKKATE ALINMAYAN TEMENNİLER - 4 ay Önce

Tarım kredi Kooperatifleri Marketciligi Bırakması gerekir, Aslı görevi olan başta gübre olmak üzere Yem, ve diğer girdileri uygun fiyata temin etmeli MAKARNAYI, ÜLKER, ETİ ÜRÜNLERİNİ BAŞKALARI SATSIN uğraşacağı iş bu değil,Çiftçilerin SERMAYE paralarına kâr payı verilmelidir, Her yıl MART AYINDA Merkez Birliği personelleri 3 maaş Teşfik Bölge Birliği personelleri 3 maaş Teşfik +Birer maaş ikramiye KOOPERATİF personelleri 8 maaş Teşfik +1 Maaş ikramiye veriyorsa Elde edilen kârdan komisyondan Çiftçilerin yatırdığı sermaye paralarına kâr verilsin, Merkez Birliği ve Bölge Birlikleri Yönetim ve Denetim kurulu üyeleri bi defa seçilmeli 10 yıl 20 yıl yönetime seçilmeli, Merkez Birliği yönetim kurulu 5 asgari ücret maaş verilmemelidir.Türkiyenin her yerini kurumun tahsis ettiği makam araçları, uçak vs.ile bedava geziyorlar TÜM bu güne kadar şaibeli işlerin hesabı sorulmalı yargılama yapılmalı hesabını vermelidir Görevden almakla her şey kapanmamalı, MERKEZ BİRLİĞİ yönetim kurulu üyeleri de aynı hesabı vermelidir tüm işlerde karara imza atan yönetim kurulu üyeleri dir. BÖLGE KONTROLÖR LERİ Bölgeler arası ACİLEN TAYİNLERİ yapılmalı yıllardır aynı Bölge aynı KOOPERATİF denetimi Adaletli bir Denetim olmuyor yapanlara sözümüz yok Hatıra binaen amca dayı hatırına Bölge müdür yardımcısı olanlara Bölge müdürü görevi verilmemelidir.Eli nasırlı çiftçimizin girdileri en uygun fiyata temin edilmelidir, Genel müdürlük ve Bölge Müdürlüğü iştiraklerinden üç, beş yerden huzur ücreti almamalıdır. Saygılarımla

Anayasa mahkemesi kararı
Anayasa mahkemesi kararı - 4 ay Önce

En yüksek mahkeme kararı ile tüm iştirakler de yolsuzluk haberleri önü açıldı ve derine inilebilir. Tareks hayvancılık ile tarım kredi yem çiftlik anlaşması, Denizli yem yolsuzluk olayı, şube müdürünün bağlı olduğu, mali ve idari işler genel müdür yardımcısının Genel Müdür H.F.K. ile nasıl işlem yapmadığı

Fettah
Fettah - 4 ay Önce

Benim gördüğüm, TTK çalışanlara ait bir Koop. Çiftçi sadece sırtında para kazanılan,adına işlem yapılan aracı gibi görüyorum.