Silah satmıyorlarsa biz de tohumlarını kullanmayalım!

Hepsi sıraya girdi…

Başını ABD’nin çektiği ambargocu devletler Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya, Norveç, Finlandiya hatta Çekya… 

Neymiş efendim, ‘insan haklarını ihlal eden ülkelere silah satamazlarmış!’ Bundan dolayı Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeydoğusuna yaptığı operasyonu hemen durdurmalıymış! 

Suriye’de yaklaşık 10 yıldır süren iç çatışmalardan dolayı koca bir ülke yerle bir oldu, yüzbinlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca Suriyeli mülteci konumuna düştü. 
Bütün bunlar yaşanırken, ‘insan hakları ihlalleri’ akıllarına gelmeyen Batı’nın, Türkiye’nin güney sınırında YPG/PKK terör unsurlarına karşı başlattığı harekâtta nedense biranda ‘insan hakları ihlalleri’ akıllarına geldi! 

Aslında Batı’nın bu ikiyüzlülüğüne şaşırmamak gerekiyor. Zaten beklenen bir sonuçtu.

Asıl biz ne yapıyoruz, küstahça birileri çıkıp Türkiye’ye tehditler savururken neden susuyoruz? 

İnanın bu suskunluk, Batının ‘ikiyüzlülüğünden’ daha ağır geliyor. 

Onlar bu küstahlıklarını ‘diplomatik bir dille!’ yapıyorlarsa biz neden yapmıyoruz? 

Mesela tohumla bu işe başlayabiliriz. 

‘ABD’nin, Almanya’nın, Fransa’nın, Hollanda’nın, İsrail’in tohumlarına artık ihtiyacımız yok. Anadolu topraklarında çiftçimiz artık bu ülkelerin GDO’cu küresel tohum firmalarının tohumlarını değil, kendimize ait yerli ve milli tohumları ekeceklerdir’ diyerek bu küstahların silah tehdidine karşı tohumla cevap veremez miyiz? 

Bunu yapmak çok mu zor?

Türkiye, 2018 yılında;

Almanya’dan 3.3 milyon dolar,

Fransa’dan 28.1 milyon dolar,

Hollanda’dan 15 milyon dolar,

İspanya’dan 5.3 milyon dolar,

İsrail’den 12.4 milyon dolar,

İtalya’dan ise 19.6 milyon dolarlık tohum ithal etti. 

Türkiye’nin de bu ülkelere yönelik tohum ihracatı bulunuyor ancak yapılan ihracatta Türkiye’deki yabancı firmaların tohumları ön plana çıkıyor. Yani 'yerli ve milli tohumlarımızı' değil yabancı tohum firmaların ürettiği tohumları ihraç ediyoruz. Dolayısıyla onlar da Türkiye'den tohum alımını durdururlarsa bundan Türkiye değil kendi firmaları zarar görecek.  

Onun için bu ülkelerle yapılan tohum ithalatının durdurulmasından dolayı bir kaybımız olmayacak. 

Hatırlayın…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Başkanı Ahmet Yılmaz, tohumla ilgili her konuşmalarında; sınır kapıları kapatılsa dahi Türkiye’nin tohumda hiçbir temel ürün grubunda üretim sıkıntısının yaşamayacağını özellikle vurgularlar. 

Geçmiş Tarım Bakanları ile Tohumcular Birliği yöneticilerinin de benzer açıklamaları olmuştur. 

Eee, neyi bekliyoruz o zaman? 

Madem tohumda kendi kendimize yeter durumdaysak, Türkiye’ye ihtiyaç olduğu bir dönemde ‘silah satmayız!’ küstahlığını yapan bu ülkelerin tohumlarını neden kullanıyoruz? 

Haa, kimse çıkıpta Dünya Ticaret Örgütü kurallarını önümüze getirerek, teknik bir engel olmadan tohumluk ithalatına yasaklama getiremeyiz demesin. 

Çünkü Türkiye’nin güney sınırında YPG/PKK terör unsurlarına karşı yaptığı harekâtta birçok haklı gerekçesi bulunmasına rağmen, NATO’da birlikte olduğumuz ülkeler karşımıza dikilebiliyorsa, böylesine hassas bir süreçte de bizde Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarını bir tarafa bırakarak tohumla onların karşısına dikilebiliriz. 

Tohumda yapacağımız bu hamle inanın askerimize de psikolojik bir destek olacaktır. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

DEĞERLİ GAZETECİ SADETTİN İNAN’I TEBRİK EDİYORUM. “TOHUM SANAYİCİSİ” DENEN BİRİLERİNİN İPİNİ YİNE ÇOK GÜZEL YAKALADI VE PAZARA ÇIKARDI... TARIM SEKTÖRÜMÜZÜN SAHTEKARI EN BOL ALANLARINDAN BİRİSİ HİÇ ŞÜPHESİZ TOHUMCULUK ALT SEKTÖRÜDÜR... DOLAYISIYLA ŞU GERÇEKLERİN ASLA UNUTULMAMASI GEREKİR;
Sertifikalı tohum en büyük YALANDIR...
TÜRKİYE’DE ÇİFTÇİYE SATILAN TESCİLLİ ÇEŞİT/SERTİFİKALI TOHUMLARIN ÇOK BÜYÜK BİR KISMI YA UYDURUK SERTİFİKALIDIR ÇÜNKÜ TARLA MUAYENELERİ YAPILMAMAKTADIR YADA ÇEŞİT TESCİLİ YAPILMIŞ OLSA BİLE PİYASADA ÇİFTÇİYE SATILAN İLE TESCİLLİ DENEN ÇEŞİT FARKLIDIR, ESAS SAHTECİLİK BURADADIR. SERTİFİKALI TOHUM DİYE DİYE YILLARDIR ÇİFTÇİYİ KANDIRIYORLAR... KAZ GİBİ YOLUYORLAR.... TOHUMCULAR BİRLİĞİ DE ALT BİRLİĞİ DE PİYASADAKİ ÇAKMA SAHTE TOHUMLARIN EN ÖNEMLİ SEBEBİDİRLER... Bu birliklerin yöneticileri tohumculuğumuz için harcayacağız diye topladıkları milyonlarca lirayı yurt dışında çıtır çıtır yemektedirler... ALLAH KORKUSU OLMAYAN BİRLİK / ALT BİRLİK YÖNETİCİSİ BU GÜRUH KENDİ ÇIKARLARI İÇİN HER ŞEYİ MÜBAH VE MEŞRU GÖRMEKTEDİRLER...

TOHUM SANAYİCİLERİ
TOHUM SANAYİCİLERİ @HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

KENDİLERİNİ “TOHUM SANAYİCİSİ” ZANNEDEN MESLEK KURULUŞU YÖNETİCİSİ BİR GRUP ÜYELERİNDEN TOPLADIKLARI MANGIRLARI HAFTALARCA YURT DIŞINDA ***** OTELLERDE YİYE YİYE BİTİREMEDİLER... BU GEZİLERDE NE TÜR İŞ VE İLİŞKİLERDE BULUNULDUĞUNUN HESABINI GENEL KURULLARINDA SORACAK BABAYİĞİT VARDIR HERHALDE...

Verilerin kaynagini yine aciklamamissiniz
Verilerin kaynagini yine aciklamamissiniz - 1 yıl Önce

Sayin Inan, sizden ricamiz lutfen kullandiginiz verilerde kaynak gostermeniz. Turkiye ile ilgili ya da kurumlar ile ilgili genel bir veri kullanmissaniz kaynaginida belirtmeniz gerekir. Objektif, tarafsiz ve ve nesnel bir degerlendirme yapacaksaniz kaynagini da belirmeniz gerekir. Bu cok mu zor? Ya da neden kaynak gostermiyorsunuz? Elestirin elbette buna bir itirazim yok ama bir degerlendirme yapiyorsunuz kaynagi belli degil biz mi arastiracagiz dogrulugunu ya da ya da kullandiginiz her veriyi dogru mu kabul edecegiz?

Kifayetsiz e cevap
Kifayetsiz e cevap @Verilerin kaynagini yine aciklamamissiniz - 1 yıl Önce

Isin nokta virgül olmuşdemekki anlamıyorsunuz adam yazmis burada yazan adamin tarimcı oldugu belli. Peki senin mesleğin ne tarımın neresindesin. Soylede herkes bilsin

Kifayetsiz muhtersise hitaben
Kifayetsiz muhtersise hitaben @Verilerin kaynagini yine aciklamamissiniz - 1 yıl Önce

Once kendi cumlelerinizle ve varsa kendi fikrinizle yazin, "Oyle manavda sebze meyve gormekle firindan ekmek almakla kurbanda hayvan gormekle tarim bilinmez". Şu cumleleri noktasina virgulune degistirmeden burda her yere kopyala yapistir yapip duruyorsunuz. Ben en az iki kez okudum ve muhtemelen de bir kac kez daha kullanirsiniz bunu. Bari bir iki kelimesini degistirseydin de oyle yazsaydin:) Resmen tescillemissin kifayetsiz muhteris oldugunu. Birde Tartismanin konusu sizin ya da benim tarim ici ya da tarim disi personel olup olmamiz degil, haberde yer alan verilere kaynak gosterilmemesiydi. Ama her zamanki gibi kiskanlik ve hasetlik duygularinizla ve her zaman oldugu gibi konuyu buraya tasidiniz/bagladiniz. Birde "Masa basi tarimcisi olunmaz." yazmissiniz. Tam da siz oylesiniz. Haset fesat bir Masa basi tarimcisi!!!

Ne dedin simdi
Ne dedin simdi @Verilerin kaynagini yine aciklamamissiniz - 1 yıl Önce

Sahi ne dedin simdi. Eger tarimin icinde olsaydin hem bu verileri dogrudan biliyor olurdun hemde bir gazetecinin ki saadettin bey gibi birinin kaynak gostermeden haber yapmayacagini bilirdin. Sen simdi tarimcilik oynamaya calisan ve milleti kuru sogana muhtac eden tarimsal egitim almamis bakanlik yoneticilerindenmisin onu de hele. Oyle manavda sebze meyve gormekle firindan ekmek almakla kurbanda hayvan gormekle tarim bilinmez. Masa basi tarimcisi olunmaz. Neyin egitimini aldiysaniz ora gidin.

Kifayetsiz muhterislere hitaben
Kifayetsiz muhterislere hitaben @Verilerin kaynagini yine aciklamamissiniz - 1 yıl Önce

Kifayetsiz muhteris, bos yapma is yap. Ben sayin Inana hitben yazdim, muhatabim sen degilsin. "veriler yesin seni" ile cumleye baslaman da zaten senin egitimini, kulturunu, gorgunu, bilgini, kiskancligini anlatmaya yetiyor. Haa bir de verinin kaynagini talep etmem sizi neden bu kadar rahatsiz etti de buna yorum yapma ihtiyaci duydunuz. Hos ortada bir fikir ya da yorum da yok. Hakaret ve camura yatma, camur atma var tek bildiginiz sey bu. Tarim disi ya da tarim ici personel olmakla bir ilgisi yok veri kaynagini talep etmenin. Siz sazan gibi her gordugunuz veriyi dogru kabul edin. Kaynak gosrermek yazinin kalitesini dusurmez guvenilirligini artirir anlamazssiniz ama anlatayim ben yinede. Sizin verilerden ve veri yorumlamadan anladiginiz da ancak "veriler yesin seni" kadar iste:))

Veri okumaktan aciz
Veri okumaktan aciz @Verilerin kaynagini yine aciklamamissiniz - 1 yıl Önce

Sen su bakanligi yonettigini sanan tarim disi personellerdenmisin. Daha veri okumaktan acizsin

Veriler yesin seni...
Veriler yesin seni... @Verilerin kaynagini yine aciklamamissiniz - 1 yıl Önce

VERİ KAYNAKÇISI, BU VERİLER TÜİK DENEN KURUMUN AKTİF VERİ TABANINDA MEVCUT... BİRAZ FAZLA MERAKLI BİR TİPE BENZİYORSUN, ÇOK MERAK ETTİYSEN ORAYA BAK... yalnız fazla merak iyi değildir...

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Ben ciftciyim, üreticiyi , işin içinde biri olarak yazıyorum. Şu anda anamda dogduguma, çiftçi olduğuma nalet ediyorum. Ne kadar çaba harcarsam harciyayim , borcda kurtulmam , üretime devam etmem mümkün değil, bu girdilerle faiz yüküyle bogulduk resmen . El insaf, el insaf, gördüğüm kadarıyla herkes koltuğu sağlama alma, laf ebeligi,top çevirme peşinde, hakikat ise, Türk çiftçisi iflas etmiş.

Ahmet yanık
Ahmet yanık - 1 yıl Önce

Evet yerli tohum kullanırsak 81 milyon dolar karımız olacak evet kendimiz üretelim.Ya enerjiye giden para milyarlarca dolar sadece geçen sene 10 milyar dolar telofon ithal ettik onu nasıl dengeleyeceğiz.Aslında top yekün milli leşmemiz lazım teknoloji enerji tarım eğitim üreterek kimseye muhtaç olmamalıyız .InşAllah o günler gelir

Ayşan YAVUZ
Ayşan YAVUZ - 1 yıl Önce

Ülke tohumculuğunun bu noktaya gelmesinin esas kaynağı bakanlıkta görevli FETÖ kriptoları, hala daha at oynatıyorlar, bu bakanlık fetö cüleri temizlemesse bu sorunlar sektörde katlanarak devam edecek, TOÇBİR SEN sendikasının şemsiyesi altında kriptolaştılar, sendikanın acilen kapatılması gerekir.

Bakan
Bakan - 1 yıl Önce

Tarım bakanı topraktan anlamazsa çiftçiden ziraat mühendisleri den Bakan yapılmazsa konuştukları laflar anca bukadar olur...2019 ürün destekleri ni neden hala açıklamıyorsunuz....yine geçmişteki gibi sadakamı vereceksiniz....sadaka verecekseniz kaldırın ürün desteğini bitsin bu yalan dünya..

Tarimci
Tarimci - 1 yıl Önce

Tohumculuk kurulusu TİGem dunyadaki buyuk bir tarimsal guc. Ama kimler yonetiyor yada yonetti. Mimar kaymakam bedenegitimi ogretmeni sosyolok isletmeci acikogretim mezunu ilahiyatci.... daha sayalimmi kimbilir daha kimler gelecek. Kar acikladiniz zsrar cikti. Ekemedniz gec ektiniz kurum zarar etti usttekilere bir sey olmadi isletme dagitildi. Isi bilenler atil kurumu taseronlar yonetir hale geldi. Uretimi yapan yada yada yapacak personel tukaka olmus. Bu kurum ufak bir ornek genele gidin birde.

HASAN ŞİMŞEK
HASAN ŞİMŞEK - 1 yıl Önce

Acaba sevgili bakanım bu zamana kadar nerdeydiniz turkiyeyi gdo lu tohumlarla zehirliyene kadar akla fikre gelmedik hastaliklar bulasana kadar topraklarimiza nerdeydiniz bizim oyle bi tohumlarımız vardı ki az verimliydi ama hastalik nedir bilmiyorduk ama simdi verim yuksek alacaz diye israil denen siyonist bir ulkenin daha dogrusu hz.muhammetin ceddine kasteden bir zihniyetten aldınız tohumları simdide tutup tohum almıyorsunuz bu saatten sonra alsanizda almasanizda o ların cokta umrunda biz bu sene olmasa seneye gene alacaksınız


banner251