Şekerde şok ithalat hazırlığı!

Türkiye, 20 yıl şeker ithalatı yapacak. Ülkede yeteri kadar şeker bulunmasına rağmen Şeker Kurumu, 100 bin ton şeker ithalatı için düğmeye bastı. Şeker fabrikalarının stok verilerini dikkate alan ancak fabrikaların pazarlama şirketlerindeki 141 bin ton şekeri yok sayan Şeker Kurumu, şeker açığı bulunduğu gerekçesiyle ithalat çalışmalarını artırdı.

Şekerde şok ithalat hazırlığı!
banner200

Türkiye, 20 yıl aradan sonra 100 bin ton şeker ithalatı yapacak. Şeker Kurumu, şeker fabrikalarındaki stokların yetersiz olduğunu gerekçe göstererek A şeker kapsamında 100 bin ton şeker ithalatının yapılması için düğmeye bastı.

Geçtiğimiz yıl ihracatçı firmalar için C şeker kapsamında ithalat yapılırken, bu yıl doğrudan halkın tüketimi için A şeker kapsamında ithalat yapılacak. Türkiye'nin, uzun yıllar sonra şeker ithalatını gündemine alması, yıllardır şeker pancarının ve şeker fabrikalarının aleyhine sürdürülen çalışmaların meyvesini vermeye başladığını gösteriyor.

SANAYİ BAKANLIĞI İLE TARIM BAKANLIĞI TEMSİLCİLERİ İTHALAT İÇİN İMZA ATTI!

Şeker ithalatının yapılabilmesi için Şeker Kurulu'ndaki üyelerin ithalat kararının altına imza atması gerekiyor. Kuruldaki Sanayi Bakanlığı temsilcisi Mustafa Sever ile Tarım Bakanlığı temsilcisi Mehmet Hadi Tunç ithalat kararının altına imza atarken, geriye kalan iki üyeden birinin daha imza atmasıyla birlikte 100 bin ton şeker ithalatının önünde hiçbir engel kalmayacak.

İTHALATTA STOK OYUNU

İthalatın gerekçesi olarak şeker fabrikalarındaki stok verileri gösterilirken, burada da büyük bir ithalat oyununun oynandığı ortaya çıktı. Aslında Türkiye'nin kendisine yetecek şekeri bulunuyor. Ama bu şekerler, şeker fabrikalarının stoklarında değil pazarlama şirketlerinde bulunuyor. Şeker Kurumu ise fabrikaların stoklarını dikkate alıyor fakat fabrikaların pazarlama şirketleri üzerinde görünen şekerleri ise dikkate almıyor. Böyle olunca ülkede büyük bir şeker açığı varmış gibi gösterip ithalatın alt yapısı hazırlanmaya çalışılıyor.

141 BİN TON ŞEKER BUHAR OLDU

Şöyle ki; Örneğin Konya Şeker'in stokunda 31 Mayıs itibariyle sadece 15 ton şeker bulunurken, pazarlama şirketlerinden olan Panek ve Koneli'de ise toplam 124 bin ton şeker bulunuyor. Aynı şekilde Kayseri Şeker'in stokunda 7 bin 484 ton şeker görünürken, pazarlama şirketi olan Panpa A.Ş'de ise 44 bin 358 ton şeker bulunuyor.

Kamu şeker fabrikaları başta olmak üzere kooperatif fabrikaları ile özel fabrikaların stoklarında 357.7 bin ton şeker görünürken, bu miktar pazarlama şirketleri de dahil edildiğinde 2 Haziran itibariyle tüketime hazır 498 bin 858 ton A şekeri bulunuyor. Fabrikaların stok verileri ve pazarlama şirketlerindeki şeker miktarları Türkiye'nin şeker ithalatını gerektirecek bir durum olmadığını gösteriyor. Ancak Şeker Kurumu'nun şeker fabrikalarının pazarlama şirketleri üzerinde görünen 141 bin ton şekeri yok sayarak ithalat için ısrar etmesi dikkat çekiyor.

İTHALAT, CARGİLL'E HİZMET EDECEK

Şeker ithalatı ile ülke kaynakları yabancı çiftçilere aktarılacağı gibi nişasta bazlı şekerlerin kotasının artırılması için de büyük bir fırsat doğmuş olacak. Başta ABD'li Cargill olmak üzere NBŞ firmaları, ithalatla birlikte NBŞ kotalarının artırılması için hükümet nezdinde baskılarını artıracak.

Kaynak: Milli Gazete

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 16:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sn: Faruk Çelik'e
Sn: Faruk Çelik'e - 5 yıl Önce

bu notumu samimi birşekilde belirttiğimi beyan ederim. Bu adamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından nasıl olurda Tarım ve Hayvancılık bakanı yaparlar? Mantık; Ha insan, ha hayvan mantığımıdır? Çözemedim madem yeterli şeker olduğu belirtiliyor o zaman tarım bakanı orda bostan korkuluğumu milli servet milletin ürettiği halde yabancı sermayelere neden peşkeş çekiliyor yok bakan bey bu konulara fransızsa Tarım bakanı olarak Konyanın gururu olan Sn Recep Konuk'u görmek istediğimizi belirtir hemde Davutoğlu vasıtasıyla AK Partiye kırgın olan konyalıların gönlünün alınmasına vesile hemde çifçilerimizin sıkıntılarını anlayabilen bilebilen bir bakanımız olmuş olur bu görüşler değerlendirilmezse AK partinin 7 Haziranı unutmaması rica olunur

Gerçekler ve Efsaneler
Gerçekler ve Efsaneler - 5 yıl Önce

İthalat yapacak firmalar çoktan kurulup gerekli izinleri almıştır. Bu saatten sonra bu oyunu bozarsa Cumhurbaşkanımız bozar.

- 5 yıl Önce

Şeker hakkında siz yazana kadar meğerse hiç bir şey bilmiyormuşuz. Emeklerinize sağlık. Allahu Teala sizden razı olsun.

Selam ve saygılarımla
Selam ve saygılarımla - 5 yıl Önce

Tarımdanhaber'e tskler... Yalnız önemli bir eksiklik var malum burada küfür, hakaret v.s münasip düşmüyor. İstirham etsem bu tip olayları memleketi düşünmeden tezgahlayan güruha bizim yerimize okkalı küfür edecek mahalleden bir amcamızı sabahları bir çay içmeye çağırsanız ve güne başlarken 15 dk bunlara küfür etse, sonra siz burada isim vermeden konu başlığını söyleyip mesela " şeker" "dana" "gübre" "kredi" " Gn. müd" " başkan" v.s şeklinde bizim anlayacağımız kodlarla gündem olan konularda amcamızın ağır küfür kaydını içeren video kayıdını yayınlasanız olmaz mı? Bu yeni hizmetinizi merakla bekliyoruz. Selamlar.

komisyonlar kimlerin cebine
komisyonlar kimlerin cebine - 5 yıl Önce

amac burda seker almak felan deyil aradakı aracıların komisyın alarak ceplerini doldurması telaşı hadi iyi günler uyumaya devam

- 5 yıl Önce

oyunu kuranlardan bozmasını bekleyenler oldugu sürece top gibi oynamaya devam bu milletle.niye pancarcilara kota vermiyosunuz, tarla mi yok insan mi yok üretecek? sana söylüyorum ey cehape ! vazgec bu tarim politikalarindan !

- 5 yıl Önce

Faruk celik in tarim bakanligina getirilmesi bu ulkenin tarimina vurulmus bi darbedir.gida dunyada stratejik bir oneme sahipken bizim yoneticiler konunun ciddiyetini hala kavraya bilmis degiller.bu memletin etinin sutunun bitmesi soz konusu degildi ama akp hukumeti geldiginden beri bir et olayini cozemediler yaziklar olsun bukadar isi bilmeyen bu kadar beceriksiz bi kadro cumhuriyet tarihinden beri gorulmemistir.simdide pancar tarimini yok etme cabasindalar tepkisiz kalmamak gerek

banner151

banner251