Şekerde kendi ihtiyacımızı karşılıyoruz!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, halkın ihtiyaç duyduğu şekerin tamamının yurt içinde üretildiğini belirtti. Pakdemirli, şeker sektörünün sevk ve idaresinin Tarım ve Orman Bakanlığı'nda olduğunu bildirdi.

Şekerde kendi ihtiyacımızı karşılıyoruz!
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz Nisan ayında özelleştirilen Turhal Şeker Fabrikası'nın pancar alım kampanyasının açılışına katıldı. Şekerin Türkiye için milli ve stratejik bir ürün olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli "Bu konuda yapılan spekülatif haberler gerçeği yansıtmıyor. Özellikle altını çiziyorum, halkın ihtiyaç duyduğu şekerin tamamı yurt içinde üretiliyor. Ülke olarak şeker üretiminde çok önemli mesafe kaydettik. Hatta Suriye ve Irak'a şeker ihraç ediyoruz." dedi.

2 MİLYON 700 BİN TON KOTA BELİRLENDİ

2018 yılında şeker kotalarının arttığını belirten Pakdemirli, şunları kaydetti: "2002 yılında 16,5 milyon ton olan pancar üretimimiz, 2017 yılında yüzde 28 artış ile 21 milyon tonun üzerine çıkmıştır. Aynı dönemde uyguladığımız başarılı politikalar ile birim alandan elde edilen pancar verimi, yüzde 50 oranında artmış. 2018 yılında şeker kotaları Cumhurbaşkanımız tarafından belirlenmişti. Bu dönemde, nişasta bazlı şeker kotaları, yarı yarıya azaltılmıştı.

Daha önce toplam şeker içerisinde yüzde 10 olarak uygulanan nişasta bazlı şeker kotası, yüzde 5'e çekilmiş ve oluşan kota farkı, pancara tahsis edilmişti. 2018/2019 pazarlama yılına ilişkin şeker kotaları, 2 milyon 700 bin ton olarak belirlenmiştir. Bu miktarın 2 milyon 565 bin tonu pancar şekerine tahsis edilmiştir. Böylece halkımızın tükettiği şekerin tamamı yerli üretimle ve bu üretimin yüzde 95'i de pancar şekeri ile karşılanmaktadır. Şeker sektörünün sevk ve idaresi Bakanlığımızdadır"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

İnşallah hayırlısı olsun çiftçi bindirildi bir alamete gidiyor kiyamete

Gübre
Gübre - 3 yıl Önce

Şekerde yerlilikmi kaldı fabrikalar satıldı üretime geçmedi arada kaldı alanlar alıp başkasına devrediyor ne olduğu belli değil çiftçi perişan pancar taban fiyatı yeniden belirlenmeli paramız develua oldu yüzde kırk değer kaybetti bunu kimse olmadı demesin çünki yaşıyoruz 1600 olan gübre 3000 tl biz bu çiftçiliği yapamayız bu şartlarda beceren yapsın.

Nişasta bazlı şeker yasaklansı
Nişasta bazlı şeker yasaklansı - 3 yıl Önce

Diyabet e sebep oluyor bütün çikolata ve şekerleme de kullanılan bu zehir çok uçuz

banner251