Şeker pancarının ve çiftçinin ölüm fermanı görücüye çıktı!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan, Üretim Reformu Paketi Kanun Tasarısı Taslağı'ndan Cargill ve Ülker'e büyük bir kota kıyağı çıktı. Taslak, görücüye çıktığı şekliyle tasarılaşırsa, nişasta bazlı şekerlerin kotası tamamen kaldırılıyor. Bu durum dolaylı yoldan şeker pancarının ekiminin Türkiye'de yasaklanması anlamına geliyor.

banner255
Şeker pancarının ve çiftçinin ölüm fermanı görücüye çıktı!
banner200

Devlet kendi içindeki 'Paralel Yapıyı' temizlemeye çalıştığı bir dönemde şeker pancarının 'paraleli' olan ve 'okyanus ötesini' temsil eden nişasta bazlı şekerlerin kotasını tamamen kaldırıyor. Şeker pancarında uygulanan kotadan dolayı çiftçi, istediği kadar üretim yapamazken, ABD'nin gıda devi Cargill Türkiye'de artık kotasız üretim yapacak.

KAMUOYUNDAN SAKLANAN ŞEKER ANKETİ! TIKLAYIN

Yerli üretime ve çiftçiye büyük bir darbe vurulmaya hazırlanılıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Üretim Reformu Paketi Kanun Tasarı Taslağı'ndan ABD'nin Türkiye'deki tartışmalı gıda şirketi olan Cargill'e büyük bir kota kıyağı çıktı. Görücüye çıkan tasarı taslağında, nişasta bazlı şekerlerin kotasının tamamen kaldırılması amaçlanıyor.

HALK NİSAŞTA BAZLI ŞEKERLERE MAHKUM BIRAKILACAK!

NBŞ kotasının kaldırılmasıyla birlikte Cargill başta olmak üzere 5 tane NBŞ firması, şeker piyasasını tamamen ele geçirecek. Kotalardan dolayı zaten zor durumda bulunan pancar çiftçisi, kısa sürede üretimden elini çekecek. Halk ise 'doğal' olarak görmediği, kimyasal müdahalelerle yapılan nişasta bazlı şekerlere mahkûm bırakılacak.

BAKANLIK KİME HİZMET EDİYOR?

Türkiye, hain darbe girişimin yaralarını sarmaya çalıştığı bir dönemde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, 'yangından mal kaçırırcasına' pancar çiftçisini yok edecek, buna karşılık ABD'li şirkete kotasız üretim hakkı getirecek bir kararı taslağa koyması dikkat çekti. Pancar çiftçisi için ölüm fermanı anlamına gelen taslak görücüye çıkmadan önce Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği'nin (NÜD) 33'üncü dereceden mason olan Yönetim Kurulu Başkanı Rint Akyüz ve Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Başkanı Şemsi Kopuz, Bakan Faruk Özlü ile görüşmüştü. Cargill'e kota kıyağı getiren taslağın da bu görüşmenin ardından görüşe açılması manidar bulundu.

KAMUOYU VE SİYASET YANILTILIYOR!

Şeker Kurumu, NÜD, ŞEMAD, Adana Çiftçiler Birliği ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayicileri Derneği'nin nişasta bazlı şekerler konusunda kamuoyunu ve siyasileri yanılttıkları Sayıştay raporları ile belgelenmesine rağmen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın bu birlik ve derneklerin taleplerini taslağa koyması düşündürücü bulundu.

ŞEKER PANCARI İLE NBŞ ARASINDAKİ 7 FARK! TIKLAYIN

KARLARI KATLANACAK!

Sözde üretim ve yatırımın önündeki engelleri kaldırma hedefiyle hazırlanan tasarı taslağında amaçlanan hedef gerçekleşirse, pancar üretiminde Avrupa'da sayılı ülkeler arasında bulunan Türkiye, bu ürünün üretiminden elini çekecek. ABD'nin küresel şirketi Cargill ile birlikte 5 NBŞ firması, şeker piyasasını tamamen ele geçirecek ve yapacakları kotasız üretimle müthiş kar elde edecekler. Halk ise sağlıksız bulduğu nişasta bazlı şekerleri tüketmeye mahkûm bırakılacak.

ŞEKER PANCARI DİLE GELMİŞ, BAKIN NELER ANLATIYOR! TIKLAYIN

SON 14 YILDA TÜRKİYE 5.3 MİLYAR DOLAR KAYBETTİ!

Son 14 yılda nişasta bazlı şekerlere uygulanan yüksek kotadan dolayı 407 bin hektar alanda 22 milyon ton pancar ekimi yapılamadı. Yapılan hesaplamalara göre 75 bin tarım işçisi işsiz kalırken, yan sektörlerle birlikte Türkiye'nin toplam kaybı 5,3 milyar doları buldu. Nişasta bazlı şekerlerin kotasız üretilmesi durumunda ise Türkiye'nin zararının korkunç boyutlara ulaşması bekleniyor.

KAYNAK: MİLLİ GAZETE


Halkın bilmediği izoglikoz üzerinden; ŞEKER VURGUNU! TIKLAYIN

CARGİLL'DEN KOTA KIYAĞI İLE İLGİLİ MANİDAR SAVUNMA! TIKLAYINCARGİLL'İN ÇIKARI MİLLİ ÇIKARIMIZ MI? TIKLAYIN

CARGİLL'DE 'ŞEKER GİBİ KIYAK' TEDİRGİNLİĞİ! TIKLAYIN


O HABER TIKLANMA REKORU KIRDI TIKLAYIN


HABERE YORUM YAPABİLİR VEYA YAPILAN YORUMLARI OKUYABİLİRSİNİZ... DEVAMDA


Başbakan Binali Yıldırım, 2016 pancar taban fiyatlarını açıkladı


TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 01:12
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
 Şekerime dokunma
Şekerime dokunma - 5 yıl Önce

Şeker kooperatifleri her sene şeker pancarı üreticilerine senede üç defa şeker verirken bu sene bir sefer şeker verdi bunun sebebi 2014 2015 pancarılarında hastalıktan dolayı şeker polar düşük çıktı bu 2016 yılında şeker üreticilerine bir sefer şeker verdi ve fabrikalar stoklarından harcadı yani türkiye'de üretilen pancar türkiye'nin şekerim karşılamıyor yani bu demektir ki şekerpancarı nda uygulanan kota gereksiz Bir Ülkenin kalkınması için üretim şart üretim tarımda başlat Her ne fabrikası olursa olsun tarım olmazsa fabrika Çalışmaz bitmeyen tükenmeyen en büyük yatırım tarımdır tarım bir ülkenin geleceğidir bir ülkenin kalkınması için yolda Önce üretim gerekmektedir

- 5 yıl Önce

Nişasta bazlı şekere hayır. Doğal olan pancar şekeridir, ayrıca milyonlar ş. pancarı üretiminden ekmek yiyor. Bu tür yasaklama girişimleri katil AB ve ABD'nin bizi geriletme operasyonudur.

OLAYIN ÖNCESİ DE VAR !.. 4
OLAYIN ÖNCESİ DE VAR !.. 4 - 5 yıl Önce

Söz konusu mısır, ağırlıklı olarak yurtdışından ithal ediliyordu. Pazara yakınlık meselesine gelince… Kendilerine fabrikayı Karacabey’de kurmaları önerildi. Burada hem mısır üretimi yapılabilecek bir tarımsal alan vardı hem de ulaşım kolaylığı. Bandırma limanı bir adım ötedeydi. Ancak, onların aradıkları esas şey “su”ydu. İznik Gölü'nü besleyen damarlardan kana kana su içeceklerdi. Nitekim Vali Orhan Taşanlar, bürokrat kimliğine rağmen açık konuşuyor: “Yapılan araştırmalarda 2040 yılında Bursa’nın su ihtiyacının İznik Gölü çevresinden karşılanacağı açıkça görülüyordu. Ama ne yazık ki, o zamana kadar burada su kalmayacak. Çünkü Cargill, büyük oranda burayı tüketecek. Dünyada 2040 yılında su kaynakları konusunda büyük sıkıntı yaşanacak. Onlar ise bedava su kullanıyorlar. Ne ala memleket! Açık ve net olarak söylüyorum, Cargill Bursa’ya ihanettir!”

sağlık
sağlık - 5 yıl Önce

Amerika ve avrupa ülkeleri gibi obezite hastalığına yakalanan insan sayımız artacak yani. Yeni hastalığımız hayırlı olsun o zaman.

Kanseri falan hiç saymıyorum artık...

Hırsızlık
Hırsızlık - 5 yıl Önce

BİR ŞEYLERİ TOPLUMA SEYRETTİRİRKEN !!! PERDENİN ARKASINDAN NELER GÖTÜRÜLDÜĞÜ ORTAYA YAVAŞ-YAVAŞ ÇIKACAK ! SİZ TAKİP ETMEYE BİLE YETİŞEMİYECEKSİNİZ !!! !!! !!! ....

ASIL İHANET NEDİR?
ASIL İHANET NEDİR? - 5 yıl Önce

Ben konuya dört teknik ve maddi soru sorarak giriş yapmak istedim. Bakıyorum, salt istatistiki bilgiler içeren soruların yüzüne bile bakan yok. "İhanet"; "şekerime dokunma" şeklindeki içerikten yoksun laf salataları gırla...
Gerçekleri söylemekten ve tartışmaktan korkmayalım. Asıl ihanet, Türkiye'de ihtiyacın dört katı fazla şekeri, uluslararası piyasalardaki şeker fiyatlarının üç katı pahalıya üretip, ihtiyaç fazlasını uluslararası fiyatlardan ihraç edip, iç piyasa ile ihracat fiyatı arasındaki farktan oluşan BİR MİLYAR DOLARLIK BİR PARAYI DEVLETE SÜBVANSE ETTİRMEKTİR.
İhtiyacın dört kat fazlası şekeri üç kat pahalıya üretip, topluma yıllık 1 MİLYAR DOLAR YÜKLERKEN DE, Konya Kapalı Havzasındaki YERALTI SULARINI KURUTMAK EN BÜYÜK İHANETTİR

Çiftçiye büyük darbe mi?
Çiftçiye büyük darbe mi? - 5 yıl Önce

Nişasta bazlı şekerin sağlık üzerine olumsuz etkileri ve şeker pancarının çiftçiye ve ülke ekonomisine büyük katkıları ortada iken böyle bir yasanın çıkarılması çok büyük bir hata olur. Bu yasa, büyük hatanın da ötesinde Ülkemizde ABD ve Avrupa'nın FETÖ terör örgütü ile 15 Temmuz'da başaramadığı darbenin başarılması demektir.

Saglimiz hergün kaybediyoruz
Saglimiz hergün kaybediyoruz - 5 yıl Önce

Sagligimizi biraz daha cok kaybediyoruz. Günlerimiz hastaliklarla ugrsamamizla, doktorlarda ourmakla, muayenelerle geciyor. Hergün Ilac firmalarini, hastahaneleri zenginlestirmekle geciriyoruz. Hergün biraz daha topragimiz ilaclarla zehirleniyor. Ciftciler giderek issizlestiriliyor.

Hayir diyelim insanligin kaybolmasina. Neden haykirmiyoruz nu duruma?

Imzakampanyasi baslatalim derim!
Ya sizler?


banner151

banner251