Okullar açılırken ünlü kalp cerrahından ailelere NBŞ uyarısı!

Ünlü kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, toplumun büyük bir mısır şurubu tehdidi altında bulunduğunu belirterek, okul kantinleri konusunda aileleri uyardı. Yard. Doç. Dr. Yavuz Dizdar ise geçmişte Bingür hocayla mısır şurubunun zararları konusunda aynı düşündüğünü ancak şimdi görüşünde esnemeler olduğunu söyledi.

Okullar açılırken ünlü kalp cerrahından ailelere NBŞ uyarısı!
banner200

Ünlü kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, toplumun büyük bir mısır şurubu tehdidi altında bulunduğunu belirterek, okul kantinleri konusunda aileleri uyardı. Mısır şurubunun Türkiye'de çok yüksek oranlarda kullanıldığına dikkat çeken Sönmez, bu ürünlerin ne yazık ki okullarda verilen yemeklerde ve kantinlerde satılan gıdalarda da bulunduğunu açıkladı.

Katıldığı bir televizyon programında mısır şurubunun tehlikelerine işaret eden Sönmez, şunları kaydetti:

BU ŞEKERE DİKKAT!

“Kardiyoloji bilgisi olarak yıllarca insanları kolesterolden uzak durmalarını yalvardık, tembih ettik, rica ettik. Şimdi artık kolesterolden o kadar korkmuyoruz. Asıl korkumuz şeker. Şeker derken o pancardan üretilen beyaz kristal şeker değil. Bir müddet onunla da mücadele ettik ama şimdi o beyaz şekeri öpüp başımıza koyuyoruz çünkü mısır şurubu şerbeti denen bir musibet çıktı. En tehlikelisi bu.

ARKASINDA ÇOK BÜYÜK FİRMALAR VAR!

Büyüme geriliği yapıyor, obezite yapıyor, diyabet yapıyor. Büyük ülkelerde ABD'de ve Avrupa'da kotası 1.5, 2 ile sınırlanmışken, bizde yüzde 15'lerde. Arkasında çok büyük firmalar var.

BÜTÜN GIDALARDA KULLANILIYOR!

Bir çocuğun sabah kalktığında yediklerinden başlayalım; reçelinden bisküvisinden, gofretinden, sandviçinden, her şeyin içinde mısır şurubu şerbeti maalesef var. Balların birçoğu bile mısır şurubu şerbetinden yapılıyor.

YAVUZ DİZDAR: GÖRÜŞÜMDE ESNEMELER MEYDANA GELDİ!

Geçmişte mısır şurubu şerbetine karşı duruşuyla bilinen Yard. Doç. Dr. Yavuz Dizdar ise geçmişte mısır şurubunun zararları konusunda Bingür hocayla aynı cenahta bulunduklarını ancak şimdi aynı düşünmediğini belirtti. Dizdar, şunları kaydetti: “Bingür hocayla 7 sene önce bu konuda tartıştık. Hem de çok olağanüstü gerilimli bir ortamda. Aynı kutupta, aynı cenahta yer alarak tartıştık. Ama zaman içerisinde benim görüşümde biraz esnemeler meydana geldi"

Dizdar, mısır şurubu şerbetinin normal tüketilmesi durumunda zararlı olmadığını, fazla tüketilmesi halinde zararlı olabileceğini iddia etti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
tagem
tagem - 4 yıl Önce

iki tane hoca birbirine girmiş, biz de bunu izliyoruz. tarımsal araştırmalar genel müdürü ne iş yapar, onun daire başkanı ne iş yapar? yazık ya! lobiyi dışarıda aramayın. susanın tepesine çökün. bu konuyla ilgili daha çok şey yazacağım. ya hakkı konuşurlar ya da talanı açıklarım.

NBŞ mi Pancar Şekeri mi?
NBŞ mi Pancar Şekeri mi? - 4 yıl Önce

Devlet müdahalesi şart kesinlikle Kotaları devlet belirliyor fabrikalar bir özelleşsin sen seyret filmi kotayı kim takar devlet kontrol edemez imkanı yok.... Pankobirlik ben alcam şeker fabrikalarını diyor alınca kotayı kim takar... Ortada bir RANT kavgası var devlet fabrikalarını çatır çatır çalıştırmalı ve bu işe son vermeli herkes aç kurt gibi ağzını açmış bekliyor... Kotalarda nöbetleşe ekimlerde her türlü dalavere dönüyor sen özelleştir piyasayı serbest bırak ne filmler döner...

İŞ DUYGUSAL
İŞ DUYGUSAL - 4 yıl Önce

yavuz hoca'nın daha önce savunduklarını şimdi inkar etmesinin altındaki nedenlerin iyi analiz edilmesi gerekir. İşin başı duygusal. Başka söze gerek yok.Bir tıp adamı için etik olmayan davranış.

banner151

banner251