Nişasta bazlı şekerlerin kullanımına sınırlama getirilecek mi?

Pancar şekerinin 'paraleli' olan nişasta bazlı şekerler Meclis gündemine taşındı. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, nişasta bazlı şekerlerin içeceklerde ve gıda ürünlerinde kullanımına bir sınırlama getirilip getirilmeyeceğini sordu.

banner247
Nişasta bazlı şekerlerin kullanımına sınırlama getirilecek mi?
banner200
banner217

TBMM KİT Komisyonu üyesi ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili olarak cevaplandırılmak üzere Bakan Çelik'e üç soru yöneltti.

Nişasta bazlı şeker içeren içeceklerin fruktoz içeriklerinin etiket üzerindeki değerler ile örtüşüp örtüşmediği piyasadan alınacak örnekler ile kontrolleri kaç günde bir yapılmaktadır?

Nişasta bazlı şeker içeren içeceklerde bu rakamların farklı dönemlerde yapılan kontrollerde farklı çıktığı ve önemli sapmalar olduğu doğru mudur?

İnsan sağlığına olumsuz etkisi olduğu yönünde ciddi iddialar bulunan Nişasta Bazlı şekerlerin içeceklerde ve gıda ürünlerinde kullanımına sınırlama getirilmesi düşünülmekte midir?

banner207
YORUM EKLE
banner151