NBŞ kotasında Almanya önerisi

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Sait Gezgin, Türkiye'de nişasta bazlı şekerlere (NBŞ) tanınan kotanın Avrupa ülkelerinin çok üstünde olduğunu belirterek, sağlık açısından tartışmalı olan NBŞ kotasının Avrupa ülkelerinin seviyesine düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

banner255
NBŞ kotasında Almanya önerisi
banner200

Tarımdan Haber'deki bu haftaki yazısında, mevcut Şeker Kanunu'nu değerlendiren Gezgin, yazısında Türkiye'deki şeker üretim ve tüketimi ile ilgili olarak çarpıcı rakamlara yer verdi. Şeker pancarından üretilen şeker ile nişasta bazlı şeker üretim rakamlarını karşılaştıran Gezgin, nişasta bazlı şekerlere tanınan kotanın çok yüksek olduğunun altını çizdi.

NBŞ kotasının yüksekliğinin yanında şeker tüketiminde Şeker Kanunu'na bile uyulmadığının altını çizen Gezgin, NBŞ'ye tanınan yüksek kotadan dolayı şeker pancarı üretiminin de olumsuz etkilendiğine işaret etti. Sağlık açısından tartışmaları da anımsatan Gezgin, hem bu tartışmaların hem de pancar üretimine verdiği zararların önüne geçilebilmesi için NBŞ kotasının Almanya'da olduğu gibi yüzde 2'ye düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sait Gezgin'in söz konusu yazısı için TIKLAYIN

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2019, 00:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
pancar üreticisi zorda
pancar üreticisi zorda - 5 yıl Önce

Bu yıl nişasta bazlı seker üretimi kotası 250 bin ton iken, Bak.Kur.Kararı ile % 30 artırıyor ve 325 binton oluyor. 5 fabrika 547 bin ton üretiyor. Sırada kotası olmayan 4 yeni fabr. Kurulmuş. Velhasıl bunlarla rekabet etmek mevcut sistemde çok zor.
Sakkaroz kökenli 8 i özel, 33 şeker fabr. 2058 binton şeker üretmiş. Tam kapasiteleri bu rakamın en az % 25-30 üzerindedir.
Ortalama 1kg şeker satış fiyatları; nişasta bazlı da 1,74 tl iken, sakkaroz kökenli de bu rakam 2,52 tl dir.
sağlığımız ve pancar üreticisinin geleceği için bu tablo içler açısıdır. Kötüyü örnek olmamak lazımdır, Amerikada % 45 olan bu rakam avrupa genelinde % 1-5 arasıdır. Bizde bu rakamın % 15lerden, % 1-5 arasına çekilmesi lazım gelir.

banner151

banner251