ABD menşeli NBŞ üreten firmalara yaptırım uygulansın!

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş) Genel Başkanı İsa Gök, ABD menşeli Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) üreten firmalara yaptırım uygulanması gerektiğini vurguladı.

ABD menşeli NBŞ üreten firmalara yaptırım uygulansın!
banner200
banner217

Türkiye'nin birçok uyarısına rağmen ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak tanıma kararı aldığını ifade eden Şeker-İş Başkanı İsa Gök, yaptığı açıklamada, uygulanan karara misilleme olarak ilk yaptırımın 1,5 yıldan bu yana Türkiye'de denetimsiz bir şekilde Nişasta Bazlı Şeker üreten ABD menşeli firmalara yaptırım uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

ABD ŞEKER PAZARINI NBŞ PAZARINA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYOR

Türkiye'nin Ortadoğu şeker piyasasının yüzde 65'lik kesimi elinde tutuğunu kaydeden Gök, “Bu ABD menşeli firmanın asıl kavgası Ortadoğu'daki bu doğal şeker pazarını NBŞ pazarına dönüştürebilmek. NBŞ kotasının her yıl AB ülkeleri seviyesinin çok üzerinde artırılması sebebiyle bundan en çok çıkar sağlayan ülke ABD oldu. Türkiye'deki NBŞ üretimi tamamıyla iç piyasaya yönelik olarak gerçekleşirken, astronomik rakamlarla satılıyor. Gazozdan çikolataya ve hamur tatlılarına kadar uzanan geniş bir yelpazede birçok şekerli üründe kullanılan NBŞ'ler, mısır nişastasının kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde ediliyor. Nişasta parçalanarak glikoza, ardından da früktoza dönüştürülüyor. Bu tür yapay şekerler kanserden kalp hastalıklarına, yağlanmadan karaciğer yetmezliğine birçok hastalığa yol açıyor" diye konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

bu kadar halkına zarar veren bir ürünü türkiye görmeyip de es geciyorsa hayret...

- 3 yıl Önce

Kesinlikle yapılması gereken en önemli şeydir. Olmassa bile belli bir kota koysunlar.

- 3 yıl Önce

Hiç düşünmeden kilidi vurun kardeşim gitsin kendi ülkesinde üretim yapsın cargil pisliği hem halkımızı zehirliyor hemde güzelim pancar çifçisinin ekmeğiğle oynuyor yok böyle bir dünya Hükümet bunu görmezden gelemez gereğini yapsın.

banner151

banner251