80 bin ton şeker ithal ettik, arkası da gelebilir!

Et, saman derken Türkiye, uzun yıllar sonra şekeri de ithal etmeye başladı.

80 bin ton şeker ithal ettik, arkası da gelebilir!
banner200

Türkiye, uzun yıllar sonra şekeri de ithal etmeye başladı. Türkiye pancar ülkesi olmasına rağmen bu yıl polar ve pancardaki verim kaybı gerekçe gösterilerek yurt dışından şeker ithal edildi.

Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu (ŞTG) Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Taycı, dahilde işleme rejimi kapsamında 80 bin ton şeker ithal edildiğini açıkladı. Türkiye'de şekerde kriz yaşandığını ileri süren Taycı, "Bu krizi ihracatçılar dünya şeker borsasından şeker satın alarak çözdü" dedi. Taycı, şunları kaydetti: “Tonu 420 dolara Cezayir, Fas, Brezilya, Hindistan ve Çek Cumhuriyeti'nden 80 bin ton şeker getirdik. Bu miktar üreticinin 6 aylık ihtiyacını karşılayacaktır. Umarım 6 ay sonra iç üretim ile sorunlarımız çözülmüş olur" dedi.

Bilindiği üzere geçen yıl şeker pancarı rekoltesinin iklim şartları deneniyle düştüğü ve ihracatçıların kullandığı 'C' şekerinde açık oluştuğu gerekçesiyle, ihracatçılara dahilde işleme rejimi kapsamında şeker ithalatı izni verilmişti. Sektör temsilcileri, 'C' şekerinde bir açık olsa da bunun 'A' şekeri ile çözülebileceğini, bundan dolayı da ithalata izin verilmemesini talep etmelerine rağmen ithalatın önü açılmıştı.

Türkiye'de şeker kotası üç gruba göre belirleniyor. 'A' kotası yurt içi tüketim karşılığı olan şekeri, 'B' kotası olağanüstü durumlar için ayrılan şekeri ve 'C' kotası ise ihracatçılara verilen şekeri temsil ediyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adnan pişken
Adnan pişken - 2 yıl Önce

Benim memleketime kota koyacaksın dışardan şeker ital edçeksin batsın memleketi bu hale getirenler

çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

yemin ederim ilk seçimde çiftçi şamarı vuracak

Leyla aykurt
Leyla aykurt - 2 yıl Önce

Çiftlilere eklimemesi gerektiğini söyleniyor sonrada ithal getiriyorlar bu ne saçmalık dünyada pancarda bizden iyisi yok bu saçmalığa dur deyin artık millet isyan edecek haklı olarak

banner151

banner251