Geniş yaprakları ile bilinen şeflera, popüler bir çiçek türüdür. Ev ve ofis ortamlarına kolaylık ile uyum sağlayabilen bu çiçek, arama motorları üzerinden de sık sık sorgulanır.

Evlerine şeflera çiçeği almak isteyen pek çok kişi, çiçeğin bakımına, özelliklerine ve faydalarına dair sorgulamalarda bulunur. Bu kapsamda bizler de bu içeriğimizde çokça merak edilen bu çiçeğe dair birtakım bilgilendirmelerde bulunduk. İşte ayrıntılar…

ŞEFLERA ÇİÇEĞİ NEDİR?

Tropikal iklimlerde yetişen bir bitki olan şeflera çiçeği, genellikle ağaç formundadır. 2- 3 metreye kadar büyüyebilen bu çiçeğin yaprakları parlak ve koyu renktedir.

Şeflera çiçeği yapısı itibari ile zorlu şartlara karşı oldukça dirençlidir. Bakımı son derece kolay olan bu bitki, ev ortamları için idealdir.

ŞEFLERA ÇİÇEĞİNİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

Şeflera çiçeğinin bakımı kolay olsa da bazı püf noktalara dikkat edilmemesi halinde çiçeğin yaprakları dökülebilir.

Şeflera çiçeğinin tam gelişim gösterebilmesi için aydınlık ortamlar tercih edilmelidir. Ancak çiçeğin doğrudan güneş ışığına maruz bırakılması doğru değildir.

Şeflera çiçeği için sulama da son derece önemli bir yere sahiptir. Bitki, toprağının üst kısmı kurumadan sulanmamalıdır. Aksi takdirde köklerde çürüme gözlenebilir. Ayrıca doğrudan sulama toprağa, püskürtmeli sulama ise yapraklara yapılmalıdır. Yaprakları nemli olmayan şeflera çiçeğinde kısa süre içerisinde dökülmeler gözlenebilir.

ŞEFLERA ÇİÇEĞİNİN ANLAMI NEDİR?

Şeflera çiçeği farklı kültürlerde farklı anlamlar ile bilinmektedir. Çin kültüründe şans ve mutluluk getirdiğine inanılan bu çiçek, Japon kültüründe ise aile bağlarını temsil eder.

Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı! Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı!

Görüntüsü ile dekorasyona katkıda bulunan şeflara çiçeği Batı kültüründe sadakati ve sevgiyi temsil eder.

ŞEFLERA ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Şeflera çiçeğinin nasıl çoğaltılabileceği de birçok kişi tarafından merak edilen konu başlıkları arasındadır. Uzmanların açıklamalarına göre bu çiçek, çelik yöntemi ile çoğaltılmaya müsait bir yapıdadır.

Çelik yöntemi ile şeflera çiçeğini çoğaltmak için öncelikle sağlıklı bir dal seçilmeli ve dalın üzerinde bulunan yapraklar ayıklanmalıdır. Ardından ise dal alt kısmından kesilmeli ve direkt olarak toprağa ekilmelidir. Dalın köklenmesi birkaç haftayı bulabilir. Köklenme gerçekleştikten sonra yeti bitki ayrılmalı ve bir saksıya dikilmelidir.

ŞEFLERA ÇİÇEĞİ NE İŞE YARAR?

Şeflera çiçeği, ev ve ofis ortamlarında dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır. Bu çiçek bulunduğu ortamın havasını temizleyerek zararlı maddeleri filtreler. Yanı sıra oksijen de üreten bu çiçeğin astım hastalarına ve alerjik bünyelere iyi geldiği bilinir.

ŞEFLERA BİTKİSİ NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR?

Şeflera çiçeği ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de bitkinin ne zaman çiçek açtığıdır. Evlerinde veyahut da diğer yaşam alanlarında bu bitkiye yer vermek isteyen pek çok kişi, bitkinin hangi mevsimde çiçek açtığını öğrenmek ister.

Şeflera çiçeği aydınlık ortamlarda tam gelişim gösterebilir. Nemli ortamlardan da oldukça hoşlanan bu bitki, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde çiçek açar.

Genel olarak ilkbahar mevsimi ile birlikte çiçek açmaya başladığı bilinen şeflera çiçeği için bakım son derece önemlidir. Bitkinin doğru ortamda ve uygun sulama teknikleri çerçevesinde bakılması halinde yılın her ayında çiçek açabildiğini söylemek mümkündür.

Tam tersi olarak bitkiye aşırı su verilmesi veyahut da az su verilmesi, bitkinin gölgelik alanda bırakılması, bitkinin yapraklarının kuru bırakılması gibi yanlış hareketler, şeflera çiçeğinin zaman içerisinde ölmesine yol açabilmektedir. Bu neden ile bakımı kolay olan bu bitki için bazı püf noktalara dikkat edilmesinde fayda vardır.