Tohumculuk Daire Başkanı görevden alındı!

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) seçimleri Tarım ve Orman Bakanlığı'nda Daire Başkanının kellesini aldı. TÜRKTOB'un iki hafta önce yapılan seçimlerinde Başkan seçilen Savaş Akcan'ın CHP'li olduğu gerekçesiyle Tohumculuk Dairesi Başkanı Mehmet Sığırcı'nın görevden alındığı ortaya çıktı.

Tohumculuk Daire Başkanı görevden alındı!
banner200
Türkiye tohumculuk sektörünün yıllarca Hollandalı küresel tohum firmasının Türkiye temsilcisi tarafından yönetilmesinden rahatsız olmayan Bakanlığın, CHP'li olduğu iddia edilen bir ismin Başkan seçilmesinden dolayı Daire Başkanını görevden alması dikkat çekti.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Ormana Bakanlığı'nda ilginç bir görevden alma yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumculuk Dairesi Başkanı Mehmet Sığırcı, iki hafta önce yapılan TÜRKTOB seçimlerinde CHP'li olduğu iddia edilen bir ismin yönetim kurulu başkanı seçilmesinden dolayı görevden alındı. Sığırcı'nın kendisinin dahli olmadığı bir konudan dolayı görevden alınması sektörde şok etkisi yaparken, TÜRKTOB seçimlerinin de Bakanlığın müdahalesiyle yenilenmesi gündeme geldi.

TÜRKTOB BAŞKANLIĞINA SAVAŞ AKCAN SEÇİLMİŞTİ

Tohumculuk sektöründe örgütlü bulunan 7 alt birliğin çatı kuruluşu olan Türkiye Tohumcular Birliği'nin (TÜRKTOB) 11'nici genel kurulu 8-9 Aralık'ta yapıldı. Genel kurulda seçilen yönetim kurulu üyelerinin bu hafta başında kendi aralarında yaptıkları seçimde, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Akcan TÜRKTOB Başkanı olarak seçildi.


TÜRKTOB genel kurulu yapıldı! Haber için tıklayın...


4 GÜN SONRA DAİRE BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

TÜRKTOB seçimlerinden kısa bir süre sonra Tarım ve Orman Bakanlığı'nda ilginç bir görevden alma yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumculuk Dairesi Başkanı Mehmet Sığırcı önceki gün ani bir kararla Bakan Pakdemirli'nin talimatıyla görevden alındı. İddialara göre Sığırcı'nın görevden alınmasında Savaş Akcan'ın TÜRKTOB Başkanlığına seçilmesi etkili oldu.

DELEGELERİN OYLARIYLA SEÇİLDİ FATURA DAİRE BAŞKANINA KESİLDİ

Savaş Akcan'ın CHP'li olduğu ve seçim sonuçlarıyla ilgili olarak Bakanlığın bilgilendirilmediği gerekçesiyle Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı görevden alındı. TÜRKTOB yönetiminin delegelerin oylarıyla seçilmesine rağmen, Mehmet Sığırcı'nın bu seçim sonuçlarından dolayı görevinden alınması dikkat çekti.

TÜRKTOB SEÇİMLERİ YENİLENECEK Mİ?

Mehmet Sığırcı'nın TÜRKTOB seçimlerinden dolayı görevden alınması, TÜRKTOB seçimlerinin de yenilenmesini gündeme getirdi. Bunun için Savaş Akcan'ın istifası istenerek, TÜRKTOB yönetim kurulunun kendi arasında yeniden bir seçim yapacağı ya da seçimlerin tamamen yenileneceği kaydediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın TÜRKTOB seçimlerine doğrudan müdahalesi sektörde yeni bir tartışmayı da beraberinde getirecek.

YILLARCA HOLLANDALI FİRMANIN TEMSİLCİSİ YÖNETMİŞTİ

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanlığı'nın CHP'li olduğu iddia edilen bir ismin TÜRKTOB Başkanlığına seçilmesinden rahatsızlık duyarken, küresel Hollandalı tohum firmasının Türkiye temsilcisinin yıllardır TÜRKTOB'da Başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği yapmasından rahatsızlık duymaması ise büyük bir çelişki olarak görülüyor.


TÜRKTOB'un yeni başkanı belli oldu! Haber için tıklayın...


TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2019, 18:06
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

sayın Ahmet Dündar zamanında çiçekçiden tohumcu olmaz biz tohumcu değiliz diye tarım bakanlığına dava açan sen değilmiydin.

ülkemizde onca büyük tohum üreticileri dururken çiçekçinin tohumcular birliği baskanı olması ne alaka ve bu kisi senin en yakının ve çiçekçi siz süs bir seçimlerine beraber girmediniz mi . sim di bakanlığa bu ise kafa yorma diye tepki gösteriyorsun göründüğü gibi artık bu tohumcular birliği kanunun değismesi gerekir.

TARIM BAKANLİĞİNA Tohumculuk KANUNUYLA LA İLGİLİ DİLEKCEM mehmet ısgırcı bey de beklemektedir saygılarımla.

Yalova ili süs bitkileri üretiçileri birliği kurucusu ve es ki baskanı Ahmet Saadettin Göllü

Reis gerçekten yalnız
Reis gerçekten yalnız - 3 yıl Önce

Mehmet Sığırcı adamdır. Birini harcamak isteyen gitsin fetocuları harcasın bizde bakan beyi ve getirdiği genel müdürleri ayakta alkışlayalım. Bu kadar fetö kırıntısının olduğu bir bakanlıkta Mehmet bey görevden alınmamalı.

Nereye Gidiyoruz?
Nereye Gidiyoruz? - 3 yıl Önce

Tohumculuk dairesine bir veteriner yada imam hatip bekliyoruz! Şöyle ortalıkta kasım kasım kasılsın, önüne gelene hava atsın, tohumculukta çağ atlayalım.

- 3 yıl Önce

Mehmet Sığırcı her yönden kefil olunabilecek bir kardeşimizdir. Başarılarının devamını dilerim.

- 3 yıl Önce

İlahıyatçıyı sosyolok u polisi vb kişileri üst düzey atama yaparsanız bunlarında seçilmesi normal değilmi

- 3 yıl Önce

Bakanlıkta sektördeki insanları kenara istersen onlarda bir yerlerden tarımda rol alır. Güvenli eğitimli fatiha.....

- 3 yıl Önce

. Bu güzel vatanda doğru işler yapmak için ,artık Bakanlığıyla , Birlik Yönetimleriyle bunlara kafa yorulmasını temenni ediyorum. Türkiye nin Tohumcular Birliği olabilmesi için ayrıştırmadan, ötekileştirmeden bunlara odaklanmamız gerektiğine inanıyorum..
Saygılarımla
Ahmet DÜNDAR
SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı

Saçma
Saçma - 3 yıl Önce

Chp li seçildiyse daire başkanının suçu neki.


banner251