Sahipli sahipsiz bütün hayvanlara kuduz aşısı yapılacak

Giresun merkez ve ilçelerinde 2019 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında, 25 Şubat - 31 Mayıs tarihleri arasında 'Kuduz Aşılama Kampanyası' düzenlenecek. Kampanya çerçevesinde Giresun genelinde sahipli/sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin aşılanması hedefleniyor.

Sahipli sahipsiz bütün hayvanlara kuduz aşısı yapılacak
banner200

Giresun merkez ve ilçelerinde 2019 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında, 25 Şubat - 31 Mayıs tarihleri arasında “Kuduz Aşılama Kampanyası” düzenlenecek. Giresun genelinde sahipli/sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin aşılanmasının hedeflendiği kampanyada, aşılanan hayvanlar için aşı karnesi tanzim edilerek, kuduz aşılama defterine ve veri tabanına kaydedilecek.

Kampanya kapsamında olmak üzere; belediyelerin, muhtarlıkların, hayvanları koruma derneğinin, hayvanseverlerin ve ilgili kurum/kuruluşların aşı talepleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından karşılanacaktır. Köpeklere ve kedilere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılması kanunen zorunlu olup, aksi taktirde hayvan sahiplerine idari para cezası uygulanacak.

Ülkemizde kuduz hastalığının görülmesinde başıboş ve sahipsiz köpekler önemli rol oynadığından, Hayvanları Koruma Kanunu ve Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı ile Mücadele Yönetmeliği hükümleri gereğince; yerel yönetimlerin hayvan bakımevleri kurarak aşılama ve rehabilitasyon (kısırlaştırma, sahiplendirme vd.) çalışması yapmaları, hayvan ve halk sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Aşılama Kampanyasında, hayvan barınaklarındaki köpeklerin yanı sıra, belediyeler ve köy muhtarlıkları tarafından görevlendirilecek ekiplerin usulüne uygun olarak yakalayıp zaptı rapt altına almaları halinde sahipsiz sokak hayvanlarına da İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce kuduz aşısı yapılacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
EKREM GÜLPINAR
EKREM GÜLPINAR - 2 yıl Önce

TARIM İL MD.LÜĞÜNÜN KUDUZ AŞISI KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN O ADRESE KÖPEĞİMİ YAĞMUR ALTINDA ZOR ŞARTLARDA GÖTÜRDÜM.FAKAT BURADA AŞI YAPILMIYOR CEVABI ALDIM.BANA ÜNİVERSİTE CİVARINDA BİR YER TARİF ETTİLER.MADEM AŞI BURADAOLMUYORSA VATANDAŞI BİLGİLENDİRMEK LAZIM DEĞİL Mİ?

Bekir. Değer
Bekir. Değer - 1 yıl Önce

Gayet güzel

banner151

banner251