GDO’yu aklayan ilahiyatçı!

Dünyada tartışma konusu olan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar'ın (GDO) insanlık için açık yararı bulunuyormuş! Bu tespit, GDO'lu tohum üreten küresel tohum firmalarından değil bir ilahiyatçıdan geldi! Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Alpaslan Alkış'ın GDO ile ilgili tespitleri şok etti!

GDO’yu aklayan ilahiyatçı!
banner200

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Alpaslan Alkış, GDO ile ilgili ayet ve hadislerde açık hüküm bulunmadığını belirterek, GDO'ların insanlık için açık yararları bulunduğunu iddia etti. Bütün dünyada tartışılan bir konu olmasına rağmen Alkış'ın GDO'yu net bir dille savunması ve bu savunmasını da Kur'an ve Sünnete dayandırması dikkat çekti.

yasamicingida.com'un haberine göre, doktorasını İslam Hukuku üzerine yapan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Alpaslan Alkış, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi'nin 13. Sayısında kaleme aldığı “Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) İslam Hukuku Açısından Değerlendirilmesi" başlıklı makalesinde, bütün dünyada tartışma konusu olan GDO'yu aklayan yorumlarda bulundu.

Makalesinde; GDO'ların çağımızda ortaya çıkan yeni bir durum olması nedeniyle ayet ve hadislerde açık hükmü bulunmadığını belirten Alkış'ın yazısının sonuç bölümünde manidar tespitlerde bulunması dikkat çekti.

“Kur'an ve Sünnette yiyecek ve içeceklerin helallik ve haramlığı ile ilgili net ölçüler vardır. Bu değerlendirmeler ışığında bu ürünlerin zararlı olduğu yönünde kesin bir kanıt var ise haram ve yasak, aksine yararlı olduğu yönünde kanıtlanmış kesin bilgiler var ise helal olduğuna hükmedilmektedir. GDO'ların insanlık için açık yararları bulunmaktadır." değerlendirmelerinde bulunan Alkış, GDO'larla ilgili sözü edilen zararların muhtemel riskler olduğunu ve GDO'lara özgü zararlar olmadığını ileri sürdü.

GDO'NUN ZARARI BELİRSİZ FAYDASI AÇIK!

GDO'ların zararı belirsiz, faydası da açık olduğundan yasak hükmü verilemeyeceğini savunan, GDO'yu yaratılışı bozma olarak değerlendirmenin zor göründüğüne, zira fıtratla ilgili ayetlerin bağlamı ve maksadının bitki ıslahını içermediğini ileri süren Dr. Alpaslan Alkış, makalesinde dikkat çeken şok tespitler şunlar:

“GDO insanlık yararına bitki ıslahı amaçlı uygulanmalıdır.

Bitki aşılamada bir ıslahtır ve gen nakli gibi değerlendirilebilir.

Tüketiciler açısından bu konuda bir zaruret ve ihtiyaç söz konusu ise bu ürünleri tüketmekte bir mahzur yoktur.

Bir zaruret veya ihtiyaç yokken de bu ürünleri tüketmek kesin bir şekilde haram olarak değerlendirilemez.

Dini prensiplere aykırı olmadığı sürece insanlık ve tabiat için olumsuz neticeler doğurmamak kaydıyla bitkiler veya hayvanlar üzerinde birtakım gen nakli yapılmasında mahzur bulunmamaktadır.

Bitkilerin hastalıklar ile zararlı ot ve böceklere karşı direnç sağlanması, besin kalitesinin arttırılması gibi geleneksel ıslah yöntemlerinin gen teknolojileri yoluyla uygulanmasının bir sakıncası görünmemektedir."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarımdan
Tarımdan - 3 yıl Önce

Tigem e neden ilahiyatçı atandı anlar gibiyim

İŞİ EHLİNE VERENLER.
İŞİ EHLİNE VERENLER. - 3 yıl Önce

TİGEM deki ilahiyatçı arkadaş bu konuda ne düşünüyor acaba, çok merak ettim.

Bu nasıl iş
Bu nasıl iş - 3 yıl Önce

Tarım okuyan yokmu bu kadar ziraat veteriner fakültesi var. Hatta açık tarım var.

- 3 yıl Önce

O kadar cok imamdan mudur yaparsaniz dr. Ilahiyatci da gdo ile ilgili makale yazar tez savunur. Dagilin beyler

- 3 yıl Önce

İşinize geldigi gibi müslümansınız yuhhhh

Tosun
Tosun - 3 yıl Önce

Adamlar lojmanı yaptırdı iştirakleri kaptırdı. Sence ne düşünülebilir.

- 3 yıl Önce

Bir ağaç bir inek gören kendini tarımcı sanıyor. Kendi kurumunda bir yere gelemiyen belirli mevkilere baskı yapıp tarıma geliyor. Sonra personeline haftada bir kahvaltı verip iş yaptığını sanıyor. Abilerine tost ısmarlyor. Ekim yapılmış yapılmamış umurlarında değil. Yalnız bu acı lokma kul hakkı.
Tosun gdo yüksek takımda tanıdığım var demektir. Düşüncesi hakimdir.

FITRAT
FITRAT - 3 yıl Önce

Yazıklar olsun , Allah(c.c) 4 Nisa 119 “ … onlara muhakkak emredeceğim de Allah`ın yaratışını/yarattıklarını değiştirecekler. Kim Allah`ı bırakıp da şeytanı yandaş edinirse açık bir hüsrana kesinlikle yuvarlanmış olacaktır. ”

Yüce Allahın uyardığı, Şeytan’ın saptırdıklarının yolu olan KLONLAMA VE GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ (OYNANMIŞ) ORGANİZMALARDAN UZAK DURMAK, aklın yolu olsa gerek.Bunda ısrarcı olursanız daha çoooook ŞEHİR HASTANELERİ YAPARSINIZ


banner151

banner251