Safran, gastronomik açıdan son derece değerli bir baharattır. Oldukça etkili bir aromaya sahip olan bu baharat, vitaminler ve mineraller bakımından da zengindir.

‘Crocus sativus’ isimli çiçeği stigma kısımlarının kurutulması ile elde edilen safran, antioksidan bakımından da zengindir. Baharatın bu içeriği, onu kansere karşı koruyucu ürünler arasına yerleştirmektedir. Peki, safranın özellikleri nelerdir? Safran nasıl tüketilmelidir? İşte safrana dair merak edilenler…

SAFRANIN FAYDALARI NELERDİR?

Dünyanın en değerli baharatlarından biri olan safran; Orta Doğu, Hint ve Akdeniz mutfaklarının vazgeçilmez ürünleri arasındadır. Kanserden kalp hastalıklarına kadar birçok hastalığa karşı koruyucu olarak görev alan safran, son derece zengin bir içeriğe sahiptir.

Safran, antiinflamatuar özellikte bir baharattır. Bu özelliği ile vücut içi iltihabın kurutulmasında etkili olan safran, aynı zamanda antioksidan içerdiği için de vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korumaktadır.

Kansere karşı aktif olarak savaştığı bilinen safran, hücre hasarının önüne geçmektedir. Yanı sıra kan basıncını dengelediği için yüksek tansiyonun düşürülmesinde de etkili olan bu baharat, hafızayı da güçlendirmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde bu baharatın Alzheimer rahatsızlığına yakalanma olasılığını düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Barbunya Ne Zaman Ekilir? Barbunya Ne Zaman Ekilir?

Safranın içerisinde uykuya geçişi hızlandıran ve kişiyi sakinleştiren birtakım bileşenler bulunmaktadır. Uyku kalitesini de artıran bu baharat, kişinin yaşam kalitesini desteklemektedir.

Safranın içeriğinde ‘krosin’ isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde melatonin seviyesini artırarak beyinde yer alan bazı reseptörlerin sakinleşmesini sağlamaktadır.

Glokom hastalarında göz içi basıncın düşürülmesinde etkili olan safran, ayrıca gözdeki iltihap durumlarının önüne de geçmektedir. Bu özelliği ile göz sağlığını destekleyen baharat ayrıca duygu durumunun iyileştirilmesinde de aktif olarak rol almaktadır.

Safranın öne çıkan diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Adet öncesi semptomları hafifletir.
  • Öğrenme fonksiyonlarını geliştirir.
  • Kolesterolü düşürür.
  • Cildi, yaşlanma belirtilerine karşı korur.
  • Libidoyu artırır.
  • Açlığı bastırarak kilo verme sürecini destekler.

SAFRANIN İÇERİSİNDE HANGİ VİTAMİNLER VE MİNERALLER VAR?

İnsan sağlığı açısından son derece yararlı olan safranın içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini bakımından zengin olan baharatta; potasyum, magnezyum, bakır, manganez, kalsiyum ve demir gibi mineraller de bulunmaktadır.

SAFRAN NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Safranın uzun ve kırmızı iplik formunda olan kısımları, tüketime uygundur. Aktarlardan ve marketlerden toz şeklinde satın alınabilen bu baharatın kullanılmadan önce sıcak suda bekletilmesi gerekir. Baharatın bekletildiği su daha sonra çay olarak tüketilebilir.

Safran; pilav, çorba, sütlü tatlı, et yemekleri gibi birçok farklı yemeğin reçetesine eklenebilmektedir. Yanı sıra balık yemeklerine de renk ve aroma katan baharat, daha çok çay olarak tüketilmektedir.

SAFRAN ÇAYI NASIL YAPILIR?

Safran yemeklere eklenebileceği gibi çay olarak da tüketilebilmektedir. Özellikle kilo kontrollerini sağlamak amacı ile diyet yapan birçok kişinin safran çayından destek aldığı bilinmektedir. Yanı sıra bu çayın mide rahatsızlıklarının tedavilerini de desteklediği söylenmektedir.

Safran çayının yapımı son derece basittir. Fincan veyahut da kupada içilmesi tavsiye edilen safran çayı için bir fincana 6 tane safran koyulması yeterlidir. Sonrasında bardak ölçüsünde kaynattığınız suyu safranların üzerlerine ekleyin ve 5 dakika kadar bekleyin. Demleme işleminin ardından tarçın veya şeker ile çayınızı lezzetlendirebilirsiniz.

GÜNLÜK SAFRAN TÜKETİMİ NE KADAR OLMALI?

Safranın faydalarının açığa çıkabilmesi adına baharatın günlük tüketim miktarına özen gösterilmelidir. Günde 1,5 grama kadar tüketilmesi ‘güvenli’ olarak değerlendirilen bu baharatın aşırı miktarda tüketilmesi halinde toksik etkiler açığa çıkıp zehirlenme durumları yaşanabilir.