Otların insan sağlığı üzerinde oldukça etkili oldukları bilinmektedir. Doğada kendi başına yetişebilen otlardan insan eli ile yetiştirilen otlara kadar tüm bitkilerin bir şekilde insan sağlığını destekledikleri söylenmektedir. Başta alternatif tıp uzmanları olmak üzere birçok tıp hekimi de bu durumu doğrulamaktadır.

İnsan sağlığını iyileştiren otlardan biri de reyhan otudur. Özellikle salataları lezzetlendiren bu ot, vitaminler ve mineraller bakımından son derece zengindir. Peki, reyhanın faydaları nelerdir? Reyhan nasıl tüketilmelidir? İşte detaylar…

REYHAN NEDİR?

Barbunya Ne Zaman Ekilir? Barbunya Ne Zaman Ekilir?

Reyhan; 60’ın üzerinde çeşidi bulunan fesleğen ailesinin bir üyesidir. Sivri uçlu yaprakları bulunan bu bitki, mor, kırmızı veya parlak yeşil rengindedir.

Reyhan, ‘tatlı fesleğen’ ismi ile de bilinmektedir. Keskin kokusu ve aroması ile salatalarda direkt olarak fark edilen bu bitki, salataların dışında da tüketilebilmektedir.

REYHANIN FAYDALARI NELERDİR?

Vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan reyhan, ayrıca antioksidanlar da içermektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde bu bitkinin içeriğinde; lutein, zeaksantin, beta- kriptoksantin ve beta- karoten gibi antioksidanların bulunduğu kanıtlanmıştır.  

Güçlü içeriği ile insan sağlığını destekleyen reyhan, birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olarak rol almaktadır. Antioksidanlar bakımından zengin olduğu için vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyan bu bitki, kansere yakalanma olasılığını da düşürmektedir. Bu bitkinin özelliğe cilt kanseri, ağız kanseri, karaciğer kanseri ve akciğer kanserine karşı koruyuculuk sağladığı bilinmektedir.

Reyhan, kalp ve damar sağlığını da destekleyen bir bitkidir. Düzenli reyhan tüketimi sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığının dibe çekildiği bilinmektedir. Yanı sıra kan şekeri üzerinde de etkili olan bitki, diyabet hastalığının tedavisini desteklemektedir.

Kan basıncını ve kötü kolesterolü dengeleme gibi etkileri de bulunan reyhan, bu özellikleri ile yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Yanı sıra bitkinin içeriğinde kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan magnezyum da bulunmaktadır.

Alternatif tıpta geniş bir yere sahip olan reyhan, zihinsel sağlığı iyileştirir. Kaygı ve stres gibi durumların semptomlarını hafifleten bu bitki, ayrıca yaşa bağlı olarak gelişebilen hafıza kaybı riskinin de önüne geçmektedir.

Reyhanın içeriğinde birçok esansiyel yağ bulunmaktadır. Söz konusu yağlar sayesinde vücudun iltihap oranı geriye çekilebilmektedir. Ek olarak antibakteriyel özellikte olan bu bitki; cilt, idrar, karın ve solunum yolu enfeksiyonlarının da önüne geçmektedir.

REYHAN İÇİN BESİN DEĞERİ HESABI

5 gram taze reyhan üzerinden yapılmış olan besin değeri hesabı şu şekildedir:

  • Kalori: 1 kcal
  • Karbonhidrat: 0,1 g
  • Yağ: 0 g
  • Protein: 0,2 g
  • Lif: 0,1 g
  • Şeker: 0 g

REYHANDA HANGİ VİTAMİNLER VE MİNERALLER VAR?

Reyhan bitkisinin içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller şu şekilde sıralanabilir:

  • Çinko, demir, magnezyum, manganez, K vitamini, A vitamini, kalsiyum, potasyum.

REYHAN NASIL TÜKETİLMELİ?

Manav tezgahlarında yaygın olarak görülen reyhanın nasıl tüketilmesi gerektiği, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bitkinin zengin içeriğinden en iyi şekilde faydalanmak isteyen birçok tüketici, doğru tüketimin nasıl olması gerektiğini öğrenmek üzere arama motorları üzerinden sık sık sorgulamalarda bulunmaktadır.

Reyhan satın alırken yaprakların canlı ve koyu mor renginde olmalarına özen gösterilmelidir. Hafif nemli bir kağıt havlunun içerisinde ve buzdolabında rahatlık ile saklanabilen bu bitki, mutlaka taze olarak tüketilmelidir. Çünkü reyhan ne kadar uzun süre işleme maruz kalırsa bitkinin içeriğinde bulunan esansiyel yağlar, vitaminler ve mineraller aynı oranda kaybolmaktalardır. Bu neden ile sıcak yemeklere eklenmek istenilen reyhanın, yemeğin pişmesine az bir zaman kala tencereye/ tavaya ilave edilmesi gerekmektedir.