Tüketicilerin yüzde yetmişten fazlası fitrelik!

Tüketici Hakları Derneği, yayımlanan ekonomik raporları karşılaştırarak çarpıcı bir sonuç elde etti. TÜİK'in ve Diyanet İşleri'nin açıklamalarının dikkate alarak hazırladığı raporda, ülkenin yüzde yetmişten fazlasının fitreye muhtaç olduğunu ortaya çıkardı

Tüketicilerin yüzde yetmişten fazlası fitrelik!
banner200

Tüketici Hakları Derneği'nin konuyla ilgili yaptığı açıklama:

“Tüketici Hakları Derneğinin yaptığı araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde yetmişten fazlası yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

Bu araştırma ve hesaplamada, TÜİK'in on'luk gruplar itibariyle yıllık kullanılabilir gelir dağılımı ile Türk-İş'in açlık ve yoksulluk sınırı rakamları dikkate alınmıştır.

Bu araştırma ve hesaplamaya göre, aynı zamanda tüketicilerin yüzde yetmişten fazlası gıda yoksuludur.

Diyanet İşleri, 2018 yılı Ramazan ayı nedeniyle, yoksullara fitre verilebileceğini vurgulamıştır. Bir kişiye verilecek en düşük fitre tutarını 19TL olarak belirlemiştir. Diyanet İşleri bu rakamı bir kişinin günlük gıda gereksinmesi olarak belirlemiştir.

Diyanet İşleri'nin bu değerlendirilmesi dikkate alındığında, tüketicilerin yüzde yetmişten fazlası fitreliktir.

Ne yazık ki, Türkiye'de tüketicilerin acı tablosu ortadadır.

Tüketici Hakları Derneği ve tüketiciler olarak, tüketicilerin fitrelik olmaktan kurtulmasını ve kurtarılmasını istiyoruz.

Tüketicilerin onurlu, kişilikli, mutlu ve insanca yaşayabilmesi içinde işsizliğin, yoksulluğun giderilmesine yönelik gerekli tüm ekonomik ve sosyal önlemler alınmalıdır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251