Buğday ekiminde büyük düşüş

TMO, buğdayda fiyat artışlarını durdurmak için hamlelerde bulunurken Ziraat Mühendisleri Odası, hazırladığı 'Buğday Raporu'yla Türkiye'nin buğday karnesini ortaya çıkardı. Ülkemizde buğday ekiminde büyük düşüşün yaşandığı belirtilen raporda, son 17 yılda buğday ekiminde 15 milyon dekar azalma olduğuna dikkat çekildi.

Buğday ekiminde büyük düşüş
banner282

Milli Gazete'nin haberine göre, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), dünyada ve Türkiye'de buğday fiyatlarına karşı son günlerde birtakım adımlar atarken, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) yayımladığı '2018 Buğday Raporu'yla Türkiye'nin buğday karnesini ortaya çıkardı. Çarpıcı bilgilerin yer aldığı raporda, Türkiye'nin buğday üretimi başta olmak üzere ithalat ve ihracat verileri tek tek ele alındı. Üreticilerin ve buğday sektör temsilcilerinin yaşadığı zorlukların da anlatıldığı raporda, Türkiye'nin son 17 yıllık buğday politikasına dikkat çekildi.

BUĞDAYDA 57 YILLIK DÜŞÜŞ

Rapora göre, buğday ekim alanlarındaki düşüşün 1961 yılı verilerinin altında kaldığı belirtildi. 1961 yılında 78 milyon dekar alanda ekim yapılırken, 2018 yılında 76 milyon dekar alanda üretim yapıldığı belirtildi.

KANADA'DAN BUĞDAY İTHAL EDİLİYOR

Türkiye'nin buğday ithal ettiği ülkeler de dikkat çekiyor. Raporda, en fazla buğday ithal ettiğimiz ülkelerin başında Rusya gelirken, 2018 yılında Rusya'dan 2 milyar ton buğday ithal edildiği belirtildi. Buğday ithal ettiğimiz diğer ülkeler ise Litvanya, Ukrayna, Letonya ve Kanada diye sıralanıyor.

ÇİFTÇİ BUĞDAY EKMEKTEN VAZGEÇİYOR

Türkiye'de buğdayın gıda tüketiminde birinci sırada yer aldığı belirtilen raporda, ülkemizin buğday veriminde dünya ortalamasının altında olduğu kaydedildi. Raporda uygulanan tarım politikalarının çiftçiyi buğday ekmekten vazgeçirdiğine dikkat çekildi. Türkiye'nin yıllara göre buğday ekiminin ele alındığı raporda, son 17 yılda buğday ekim alanlarında büyük düşüş olduğuna dikkat çekildi. 2000 yılında 92 milyon dekar alanda buğday ekiminin yapıldığı belirtilen raporda, 2017 yılında buğday ekim alanlarında 15 milyon dekar düşüş yaşanarak 77 milyon dekara gerilediği kaydedildi. Raporda, ekim alanlarında en büyük düşüşün 2011 yılında başladığı belirtildi. 2011 yılında 80 milyon dekar alanda ekim yapılırken, 2012 yılında 75 milyon dekar alanına düştüğü ifade edildi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Mazot gübre ve tohum pahalı ürün ucuz çiftçinin sahibi ve destekçisi yok l

- 3 yıl Önce

Ekip ne yapacağız Rusya'da kanadada çiftçi lerimiz var ithal ederiz

Bugday
Bugday - 3 yıl Önce

Ektiğim makarnalık buğdayı 90 kuruşa zor sattım, bu şartlarda buğday ekmek zor

Kooperatif
Kooperatif - 3 yıl Önce

Acilen üreticiden-tüketiciye adı altında Tarım ve Hayvancılık kooperatifleri her ilçede dört başı mamür bir şekilde kurulmalı. Keşke dememek için.

Bugday
Bugday - 3 yıl Önce

Çiftçi 2018 yılında bitmiştir .Devlet 1.050 kurustan baş fiyatı açıklayıp 800 kuruştan 900 kuruştan tmo arpa buğday alıp aracıların önüne sürerse mazot desteklemesi gübre desteklemesi adıyla yardım edip faiş fiyata mazot gübre satılırsa çiftçi biter. Devlete sesleniyorum aklınızı başınıza alın nohudu arpayı buğdaýı kimlere peşkeş çekiyorlar takibini yapın bu millet hiçbir şeyi affetmez.

Yorum
Yorum - 3 yıl Önce

20 dönüm ceyhan 99 ekmeklik ektim Antalya da balya parası bile kalmadı bana şunu belirtim traktörüm yok.Kiralamak suretiyle yaptım.Bu mudur yani destek yok çiftçiye.

Buğday
Buğday - 3 yıl Önce

Devlet bile yalancı olmus buğday taban fiyatı su diyor sonra o fiyatlar hayal 80 kurusa bugay sattık 830 arpa sonra 6 liradan mazot al 3 liradan gubre al 2 liradan tohum nasıl olacak bu işşş anlamadım nohutta taban 3200 dediler 2500-2600 den nohut aldılar çiftçiyi bitiriyorlqar sonra cari acık var cari açık var sen bugdayı nohutu ital edersen nasıl tukencek bu cari acık

Yanlış tarım politikası
Yanlış tarım politikası - 3 yıl Önce

Geçen sene sertifikalı arpayı 1350 tl den aldım.
Bu sene TMO açıkladığı alım fiyatı 825 kuruş
Çiftçiyi yine tüccarın eline bıraktı.
El insaf.tüm girdi maliyetleri artmış.(mazot.ilaclama ve gübre fiyatı) Bu şartlarda ekim yapılamaz.devlet desteği şart.Gübre ve mazot da ciddi destek gerekiyor.
Devlet Kendi üreticisini korumalı.millileşme


banner151