Balkabağı Ne Zaman Ekilir? Balkabağı Ne Zaman Ekilir?

‘Yabancı ıspanak’ olarak da bilinen pazı, görünüm ve tat itibari ile de ıspanağı andırmaktadır. İri ve geniş yaprakları olan bu sebze, kış mevsiminde türlü şekillerde tüketilebilmektedir.

Vitaminler ve mineraller bakımından son derece zengin olan pazı, bu içeriği sayesinde insan sağlığını desteklemektedir. Kemik sağlığından sindirim sistemine kadar birçok yararı bulunan pazı, uzmanlar tarafından da tüketimi tavsiye edilen sebzeler arasında yer almaktadır. Peki, pazının öne çıkan faydaları nelerdir? Pazıda hangi vitaminler var? İşte pazıya dair merak edilenler…

PAZI İÇİN BESİN DEĞERİ HESABI

Hem vitaminler hem de mineraller bakımından zengin olduğu için insan sağlığını çok çeşitli açılardan destekleyen pazı, diyet listelerinde de yer almaktadır. Pazının besleyici ve doyurucu bir sebze olması sayesinde kilo kontrolü sağlanabilmektedir.

100 gram pazı üzerinden yapılan besin değeri hesabı şu şekildedir:

 • Kalori: 22 kcal
 • Lif: 1,7 g
 • Protein: 1,4 g
 • Karbonhidrat: 2,7 g
 • Yağ: 0,3 g
 • C vitamini: 28,3 mg
 • A vitamini: 447 IU
 • Kolesterol: 0
 • Potasyum: 233 mg
 • Demir: 3 mg
 • Kalsiyum: 110 mg

PAZININ FAYDALARI NELERDİR?

Pazının insan sağlığı açısından çok çeşitli faydaları bulunmaktadır. Lif bakımından zengin olan bu sebze sindirim sistemini desteklemedir. Hazımsızlığın önüne geçilmesinde etkili olan pazı, kabızlığı da gidermektedir.

Kalsiyum, magnezyum, K ve C vitaminleri bakımından zengin olan pazı, bu içeriği ile kemik sağlığını desteklemekte, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Yanı sıra saçların daha parlak olmalarına yardımcı olan sebze, saç maskelerinde de kullanılabilmektedir.

Çocuklarda kemik gelişimini destekleyen pazı, kırmızı kan hücresi üretimini de artırdığı için kansızlığın önüne geçmektedir. Nitrat içeren bu sebze kan pıhtılaşmasının önüne geçerek kalp krizi geçirme olasılığını düşürmektedir. Ayrıca pazı suyunun da damar sertliğini önlediği bilinmektedir.

Antioksidan bakımından zengin olan pazı, kansere karşı koruyucudur. Özellikle kolon kanserini önlemede etkili olduğu bilinen pazı, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Düzenli pazı tüketimi sayesinde hastalıklara yakalanma olasılığının son derece düşük olduğu bilinmektedir.

Deri hastalıkları, basur, göz hastalıkları ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların tedavilerinde de destekleyici olarak görev alan pazı, ayrıca şeker hastalığına yakalanma olasılığını da düşürmektedir.

PAZI HAMİLELİKTE TÜKETİLEBİLİR Mİ?

Hamilelik döneminde anne adayının beslenmesine dikkat etmesi hem kendisi hem de bebeği için son derece önemlidir. Anne karnında iken yeterince beslenmeyen bebeklerin dünyaya geldikleri ilk an itibar ile çeşitli sağlık sıkıntıları ile karşı karşıya kaldıkları bilinmektedir. Bu kapsamda anne adaylarının pazı tüketmeleri gerektiğini belirten uzmanlar, bu sebzenin tam bir folik asit deposu olduğunu ifade etmişlerdir.

Folik asit, anne karnındaki bebeğin beyin ve sinir gelişiminde hayati bir öneme sahiptir. Bu kapsamda düzenli olarak pazı tüketilmesi halinde bebeğin folik asit ihtiyacı karşılanacak ve dolayısı ile de beyin ve sinir gelişimi gerçekleşecektir.

PAZI NASIL TÜKETİLMELİ?

Sebzelerin faydalarının açığa çıkabilmesi adına doğru tüketim yönteminin belirlenmesi gerekir. Kimi sebzeler çiğ kimleri ise pişmiş olarak tüketilmeye uygundur.

Pazı, birçok farklı şekilde tüketilebilmektedir. Çiğ veyahut da haşlanmış olarak tüketime elverişli olan pazı, her teknikte aynı zengin içeriğe sahiptir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken esas konu pazının bol su ile yıkanması gerektiğidir. Karbonatlı veyahut da sirkeli suda bekletildikten sonra bol su ile durulanması gereken pazı hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlık tablolarını iyileştirmektedir.