Passiflora, kullanım alanı bir hayli geniş olan bir bitkidir. Birçok dünya ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de çok çeşitli amaçlar için kullanılan bu bitki, arama motorları üzerinden de sık sık sorgulanır.

Passiflora bitkisinin sakinleştirici özelliğinin bulunduğu bilinir. Bu kapsamda uykuya geçişte, öfke kontrolünde ve buna benzer durumlar ile başa çıkmada zorlanan birçok kişi, bitkinin nasıl kullanılması gerektiğini merak eder. Peki, passiflora bitkisi gerçekten faydalı mı? Passiflora kimler tarafından ve nasıl tüketilebilir? İşte konuya dair ayrıntılar…

PASSİFLORA BİTKİSİ NEDİR?

Passiflora bitkisi çarka benzer bir görünüme sahiptir. ‘Çarkıfelek çiçeği’, ‘çarkıfelek otu’ isimleri ile de bilinen bitki, çarkıfelekgiller familyasının üyelerinden biridir.

Beyaz ve mor çiçekleri bulunan passiflora bitkisi, asma ya da sarmaşık tiptedir. Orta ve Güney Amerika bölgelerine özgü olan bu bitkinin, dünya çapında geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Yüzyıllardır yatıştırıcı olarak kullanılan passiflora bitkisinin yaprakları, ilkbahar mevsiminin başından yaz ayının ortalarına kadar toplanıp kurutulur.

Zeytin Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir? Zeytin Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

PASSİFLORA BİTKİSİ NE İŞE YARAR?

Bazı kaynaklarda ‘tutku çiçeği’ olarak da geçen passiflora bitkisi, hipnotik- sedatif amaç ile kullanılmaktadır. Bitkinin; kronik uykusuzluk, kaygı, korku, gerilim, anksiyete ve histeri gibi durumların tedavilerinde destekleyici olarak görev aldığı bilinmektedir.

PASSİFLORA NE İÇİN KULLANILIR?

Passiflora, birçok kişi tarafından bilinçsizce tüketiliyor olsa da mutlaka bir hekim tavsiyesine ihtiyaç duymaktadır. Hekim tavsiyesi olmadan passiflora kullanmak, birçok yan etkiye sebep olabilir.

Passiflora bitkisi birçok hastalığın tedavisine katkıda bulunur. Başta uykusuzluk probleminin önüne geçilebilmesinde aktif olarak rol alan bu bitkinin; yanık tedavisi, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, kalp ritim bozukluğu, hemoroid tedavisi, stres gibi durumlar için de kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca kasları gevşetme gibi bir özelliği de bulunan bu bitkinin ağrıları gidermede de etkili olduğu bilinmektedir.

PASSİFLORA NASIL KULLANILIR?

Passiflora genel olarak çay olarak tüketilen bir bitkidir. Uyku probleminin çözüme kavuşabilmesi adına yatmadan önce 1 bardak kadar içilmesi tavsiye edilen bu bitki çayı, uykuya geçişi hızlandırmak ile birlikte uyku kalitesini de artırır.

Passiflora bitkisinin meyveleri de tüketime uygundur. Direkt olarak tüketilebilen passiflora meyvesi, kişiyi sakinleştirir. Bu etkinin açığa çıkması için gün içerisinde 1- 2 adet kadar meyve tüketilmesi yeterli olacaktır. Ayrıca bu bitkinin meyvesi C, B1, B2 ve B5 vitaminlerinin yanı sıra fosfor ve kalsiyum bakımından da zengindir.

PASSİFLORA ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Passiflora çayının rahatlatıcı, sakinleştirici etkilerinden yararlanmak isteyen pek çok kişi, bu bitkinin nasıl demlenmesi gerektiğini öğrenmek üzere sorgulamalarda bulunmaktadır.

1 bardak passiflora çayı için 1 tatlı kaşığı kuru yaprak yeterlidir. Kaynar suya atılan kuru yapraklar 15 dakika kadar bekletildikten sonra bardaktan çıkarılmalılardır.

PASSİFLORA BİTKİSİNİN ZARARI VAR MI?

Faydaları ile öne çıkan passiflora bitkisi, doğada bulunan diğer şifalı bitkiler gibi son derece dikkatli tüketilmelidir. Yapılan çalışmalar bitkinin ciddi bir yan etkisinin bulunmadığını gösterse de bu bitkiyi tüketmeden önce bir hekime danışılmasında fayda vardır. Özellikle düzenli olarak ilaç tüketen kimselerin, bitkinin ilaçlar ile etkileşime girip girmediğini öğrenebilmek adına hekimlerine danışmaları gerekmektedir.

Passiflora ile ilgili yürütülen araştırmalar neticesinde bitkinin nadir de olsa bazı yan etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Uyuşukluk, hızlı kalp atımı, kusma, mide bulantısı ve zihinsel olarak yavaşlama, passifloranın yaygın olmayan yan etkileri olarak sıralanabilir.