İklim krizi ile mücadele kapsamında bazı bitkiler de koruma altına alınmaya devam ediliyor. Krizin yanı sıra farklı faktörlerin etkileri ile de koruma kapsamına alınan bitkilerden biri de pamuk dikeni olarak karşımıza çıkıyor.

‘Pamuk deve dikeni’ olarak da bilinen pamuk dikeni, biyolojik çeşitliliği koruma kapsamında değerlendiriliyor. Geçtiğimiz yıllarda bu bitkiyi toplayan kişilere kanun çerçevesinde ciddi miktarda para cezalarının kesildiği de biliniyor.

Cezalara konu olmuş olan pamuk dikeni, arama motorları üzerinden de sık sık sorgulanıyor. Bitkinin ne işe yaradığı, hangi amaçlar için kullanılabileceği ve daha pek çok konu başlığı, birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu kapsamda bizler de bu içeriğimizde pamuk dikeni ile ilgili merak edilenlere yer vermeye çalıştık. İşte ayrıntılar…

PAMUK DİKENİ NEDİR?

Pamuk dikeni, iri gövdeli bir bitkidir. Adından da anlaşılacağı üzere dikenli yaprakları bulundan pamuk dikeni, iki yıllık bir bitkidir.

Pamuk dikeni, ‘İskoç deve dikeni’ olarak da bilinmektedir. İskoçya’nın ulusal çiçeği olan deve dikeninden farklı olan bu bitki, esasen İngiltere’ye özgüdür.

Sonbahar yağmurları ile birlikte uyanan pamuk dikeni, 2 yıl boyunca rozet halindedir. Derin kök oluşturan bu bitkinin boyu ikinci yılında 3 metreye kadar ulaşabilir. Geniş bir alana yayılan bitkinin yaprakları 10- 50 cm genişliğindedir. Bitkinin alt kısımları tüyler ile kaplı olup, ince tüyler grimsi bir görünümdedir.

Pamuk dikeninin çiçekleri, koyu pembeden mora kadar değişen renklerde gözlenebilir. 2- 6 cm çapında ve küre şeklinde olan çiçeklerin tomurcukları gövdenin ucunda ve koltuk altı dallarının uç kısımlarında oluşur. Tohumlar, tek tek veyahut da ikili olabilecekleri gibi gruplar halinde de görülebilirler.

TİGEM'de üretim çelişkisi! Damızlık ve tohum üretimi düşerken kurum borçları nasıl ödendi? TİGEM'de üretim çelişkisi! Damızlık ve tohum üretimi düşerken kurum borçları nasıl ödendi?

PAMUK DİKENİ BİTKİSİ NEREDE YETİŞİR?

Pamuk dikeni bitkisinin Avrupa ve Asya’ya özgü olduğu bilinmektedir. Amonyum tuzları bakımından zengin kumlu kile ve kireçli topraklara ihtiyaç duyan pamuk dikeni, Akdeniz ikliminin hakim olduğu her ortamda görülebilmektedir.

Pamuk dikeni bitkisi daha çok dere kenarlarında görülür. Yanı sıra yol kenarlarında, terkedilmiş tarlalarda, bozulmuş mera ve otlaklarda da pamuk dikeni bitkisine rastlamak mümkündür. Bu bitkinin bulunduğu yerlerde genel olarak diğer deve dikeni türlerine de rastlanılır.

PAMUK DİKENİ BİTKİSİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Çeşitliliğin sağlanması açısından önemli bir yere sahip olan pamuk dikeni bitkisinin nasıl çoğaltılabileceği de merak edilmektedir.

Pamuk dikeni bitkisi yalnızca tohum ile çoğaltılabilir. Bazı bölgelerde istilacı bir tür olarak değerlendirilen bu bitki, iri gövdelidir ve rekabet gücü de yüksektir. Bu neden ile doğal alanlarda sıklık ile bu bitki ile karşılaşılmaktadır.

PAMUK DİKENİ BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Pamuk dikeni bitkisi ile ilgili arama motorları üzerinden sık sık sorgulanan konu başlıklarından biri de bitkinin faydaları ile ilgilidir. Koruma altında olan bu bitkinin ne işe yaradığı birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Pamuk dikeni bitkisi, doğada bulunan birçok bitki gibi alternatif tıp alanında aktif olarak kullanılmaktadır. Bitkinin bazı kanser türlerine karşı etkili olduğu ve kanser tedavisini desteklediği bilinmektedir.

Pamuk dikeni bitkisinin bir diğer faydası da mide sağlığı çerçevesinde görülmektedir. Yapılan çalışmalar pamuk dikeni bitkisinin ülser tedavisine olumlu katkıda bulunduğunu gözler önüne sermiştir.

Pamuk dikeni bitkisinin aynı zamanda iyi bir bal bitkisi de olduğu bilinmektedir. Çiçeklenme döneminde arılar tarafından sık sık ziyaret edilen bitkinin tohumları ise saka ve üveyik gibi kuş türleri için iyi bir gıdadır.