Organik diye satılan gıdaların çoğunun sertifikası yok!

Günümüzde beslenmede bilinçlenmeyle birlikte birçok kişi, organik gıdalara yöneliyor. Prof. Dr. Nevzat Artık, organik gıda konusuyla ilgili tüketicilerin yanıltıldığını söylüyor.

banner255
Organik diye satılan gıdaların çoğunun sertifikası yok!
banner200

Piyasada organik gıda miktarının çok yüksek olmadığını iddia eden Artık'a göre 'organik' diye satılan gıdaların birçoğunun sertifikası yok. Yani organik değil. Sokak sütünün organik diye satılmasıyla brusella hastalığının yaygınlaştığını dile getiren Artık, “Sokak sütü satılması halk sağlığı açısından çok risklidir. Medyada özellikle televizyon kanallarında şunu yiyin bunu yemeyin gibi birçok kişi vatandaşları yanlış yönlendiriyor” diyor. Gıdanın uzmanlık isteyen bir konu olduğunu kaydeden Artık, tüketiciyi uyarıyor:

“Bilimsel veriye dayanmayan 'öyle diyorlar' gibi saçma tanımlamalarla tüketiciler aldatılmaktadır. Bunlar uzman değil hastaları muayenehaneye sevk söylemleri yapan gıda cahilleridir. Tüm dünya ülkelerinde Dünya Sağlık Örgütü kuralları ve gıda mevzuatı uygulanmaya çalışılarak gıda güvenliği sağlanmaya çalışılmaktadır.”

meydangazetesi.com.tr

YORUM EKLE
banner151

banner251