" />

Manisa’da organik tarıma merhaba!

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Metin Öztürk, 'Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi' kapsamında düzenlenen 'Organik Yaşama Merhaba' konulu panele katıldı. Öztürk, “Bu proje ile Türkiye'de organik tarımda iç tüketimin artırılması hedefleniyor" dedi.

Manisa’da organik tarıma merhaba!
banner200

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Metin Öztürk, Manisa'da organik tarımın her geçen yıl geliştiğini söyleyerek "Türkiye'de 2015 yılı verilerine göre 69 bin 967 çiftçimiz 51 milyon 502 bin 680 kedarlık alanda 1 milyon 829 bin 291 tonluk organik ürün üretiyor. Manisa'da ise 3 bin 551 çiftçimiz 181 bin 540 dekarlık alan üzerinde 165 bin 5236 ton organik tarım ürünü üretiyor. Hedefimiz Manisa'da organik tarımla uğraşan üretici sayısını 4 binlere çıkarmak. Manisa'da üretilen organik ürünlerin büyük bir bölümünü AB ülkelerine ihraç ediyoruz. Böylece Manisa'ya önemli bir tarımsal girdi sağlanıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de organik ürün ihracatının fazla olduğunu söyleyen İl Müdürü Öztürk, şunları kaydetti:

"Bu proje ile Türkiye'de organik tarımda iç tüketimin artırılması hedefleniyor. Yurt dışına ihraç ettiğimiz kadar iç tüketimimizi artırmamız gerekir. Bilgilendirmeler ve bilinçlendirmeler sayesinde Türkiye'de organik tüketimin artacağına inanıyoruz. Organik ürünlerdeki yüksek fiyat endişesini de daha aşağılara çekecek bir bilinci oluşturabiliriz. Ailelerimiz de çocuklarının isteğine göre alışverişlerini sürdürüyor. Bu nedenle bakanlığımız öncelikli hedef kitleyi çocuklar olarak belirlemiştir. Bunun için bakanlığımız tarafından bir çizgi film hazırlatılmıştır. 2017 Şubat ayı içerisinde bu çizgi filmin tanıtımı yapılacak ve çocuklarımızın gösterimine sunulacak. Ayrıca çocuklarımıza yönelik okullarda eğitimler düzenlenecek. Yetişkinlerimizi ise bu tür planladığımız panellerle bilgilendireceğiz."

YORUM EKLE
banner151

banner251