İzmir organik tarıma geçiyor

İzmir'de organik tarımı yaygınlaştırma ve teşvik amacıyla yürütülen 'Organik Meyveciliği Geliştirme Projesi'nde, başarılı olanlara sertifika verildi.

banner255
İzmir organik tarıma geçiyor
banner200

'Organik Meyveciliği Geliştirme Projesi'nin sertifika töreninde konuşan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, "2014 yılında Beydağ'da başlattığımız organik tarım programının bugün sertifikalandırma ve değerlendirme birlikteliğini gerçekleştiriyoruz. Bu proje, 2014 yılında burada başlamıştı ve projenin nasıl uygulanacağını yine burada konuşmuştuk. Bu süreç içerisinde 85 üreticimizin başarı ile bu programı tamamladığını ve bundan sonra organik tarım üreticisi olmaya hak kazandığını görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu, Beydağ ilçesi üreticilerine bir farkındalık getirecektir. Beydağ'da organik tarım yapan 292 üretici var. İzmir İlçeleri içerisinde Beydağ son zamanlarda bu konuda öne çıkmaya başladı. Artık organik tarım ithalatı ihracatı yapan sektör bilsin ki; Beydağ ilçesindeki üreticiler incir, kestane, ceviz ve zeytin başta olmak üzere tarımsal ürünlerini artık organik tarım ürünü olarak üretmeye başladı." Dedi.

Organik Tarım İçin 3 Milyon 600 Bin TL Ödeniyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının İzmir'de organik tarım için yılda ortalama 3 milyon 600 bin TL destekleme ödediğini kaydeden Güldal, "Bu rakam her geçen yıl biraz daha artıyor. Önümüzdeki sene Beydağ ilçesi üreticilerine 245 bin TL organik tarım desteklemesi ödenecek. Elbette bu projelerin hayata geçmesi ve faydalı olması birçok kurum ve kuruluşun koordinasyonuyla oluyor. Hepimiz görevlerimizi yaparak elimizdeki imkanları üreticiler için seferber ediyoruz. Milletin efendisi olan çiftçilerimizin daha müreffeh yaşaması daha yüksek gelir seviyesine ulaşması için çalışmalarımız sürecek" diye konuştu.

Hangi Ürün Nerede Değerliyse Ona Daha Çok Destekleme

Bakanlığın daha birçok projeleri ve yatırımları olduğunu da hatırlatan Güldal, "İzmir için 336 Milyon TL tarımsal destekleme alıyoruz. İzmir Türkiye'de en çok destek alan illerden biri. Bu destekler doğrudan üreticilerimizin cebine giriyor. Bakanlığımızın yeni uygulamalarıyla artık bu desteklemeler havza bazlı olarak verilmeye başlanacak. Hangi ürün nerede daha değerli, verimli ve kaliteliyse o ürüne daha çok destek verilecek. Örneğin İzmir ve Ege'de pamuk daha kaliteli üretilebildiği için bu bölgede pamuğa verilen destek diğer bölgelere göre daha yüksek olacak. Bakanlığımızda Milli tarım Projesi adı altında yeni bir çalışma başlatılıyor. Bu çalışma, temelinde havza bazlı destekleme esasına dayanıyor. Her şey ülkemizin ve üreticilerimizin menfaati için" şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 17:26
YORUM EKLE
banner151

banner251