" />

Veteriner Hekimlerin fiili hizmet talebi!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, sağlık hizmetleri sınıfında aynı özlük haklara sahip olmasına rağmen veteriner hekimlerin sağlık çalışanlarının özlük haklarında yapılacak iyileştirmelerin dışında tutulmasına tepki gösterdi. Talat, TBMM genel kurul görüşmeleri sırasında bu haksızlığın giderileceğini umut ettiklerini ifade eden Gözet, "Veteriner hekim camiası, bu adaletsiz yasal düzenleme nedeniyle infial içindedir" dedi.

Veteriner Hekimlerin fiili hizmet talebi!
banner200
banner217

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, şunları kaydetti:

"Son günlerde görsel ve yazılı basında, TBMM ye sevk edilen torba yasayla, sağlık çalışanlarının özlük haklarında yapılacak iyileştirmelerle ilgili bazı bilgiler yer almaktadır. Ve bu iyileştirmelerin, beşeri hekimler ile diş hekimlerini kapsadığı belirtilmektedir. Oysa veteriner hekimler de 657 sayılı Kanun kapsamında beşeri hekimlerle birlikte "Sağlık Hizmetleri" sınıfında, aynı özlük haklara sahip olarak yer almaktadır.

Veteriner hekimler, hizmetlerini köy ve ahır şartlarında zorlu bir çalışma ortamında, ayrıca 200 den fazla zoonoz hastalık riski altında yürütmektedirler. Bu nedenle, 2008 yılına kadar yılda 2 ay fiili hizmet zammı öngörülmüştü. Yasa değişikliği ile haksız bir şekilde bu fiili hizmet zammı kaldırıldı.

657 sayılı "Devlet Memurları Kanun'unun" 152. Maddesi Zam ve Tazminatları belirlemektedir. Burada beşeri hekimlerle veteriner hekimlerin aldığı tazminatlar eşittir. Bu tazminatlar; görevin önem ve niteliği ile eğitim seviyesi gibi hususlar dikkate alınarak belirlenmektedir.

Bu gün; taşrada 200 den fazla zoonoz hastalık nedeniyle, veteriner hekimlik ve beşeri hekimlik uygulamaları birçok konuda ortak çalışma alanları oluşturmuşlardır. Ve Dünyada "Tek Sağlık" konsepti uygulamaları başlatılmıştır.

Sağlık hizmeti alanında, benzer görev ve sorumluluk üstlenen ve ortak çalışmalar yürüten iki mesleğin özlük hakları yönünden eşit haklara sahip olması gerekir. Bu aynı zamanda Anayasal bir haktır.

Ancak; Bu güne kadar yapılan tüm düzenlemelerde hayvan sağlığı hariç tutularak veteriner hekimler kapsam dışı bırakılmıştır. Bu gün yine aynı şekilde, sağlık alanında çalışanlarla ilgili yapılan özlük hakları düzenlemesinde, hayvan sağlığı alanında çalışan sağlık personeli hariç tutulmuştur. Bu düzenleme içerisinde veteriner hekimlerin mutlaka yer alması gerekir. Aksi durumda, Anayasa'ya aykırı bir düzenleme ortaya çıkacaktır.

Veteriner hekim camiası, bu adaletsiz yasal düzenleme nedeniyle infial içindedir.

Yasa Tasarısının Komisyonlardaki ve TBMM genel kurulundaki görüşmeleri esnasında, bu haksızlığın giderileceğini umut ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.


TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir kerede haksızlık olmasın
Bir kerede haksızlık olmasın - 3 yıl Önce

Herhangi olumsuz bir karar alındığında veteriner hekimleri de sağlık hizmetleri kapsamında ekliyorlar ama olumlu bir düzenleme de neden eklenmiyor. Bu şekilde mi muasır medeniyetler seviyesine geleceğiz

Hep üvey evlat olan meslek
Hep üvey evlat olan meslek - 3 yıl Önce

Doktorlara tam gün yasası çıkınca veteriner hekimler dahil ediliyor. Muhendislerin özlük hakkı iyileştirilince veteriner hekimlere yok. Neden? Çünkü sağlık hizmetlerinde. Sağlık hizmetlerinde iyileştirme yapiliyor, veteriner hekimlere yok. Neden yok? Veteriner hekimler meslekten dolayı ölmüyorlarmı yada ömür boyu yakalandıkları zoonoz hastalıklarla uğraşmıyorlar mı?

banner151

banner251