Veteriner hekimlerin aşılama ücretlerinde eski sisteme dönülecek!

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile veteriner hekimlerin sorunlarını görüştü.

Veteriner hekimlerin aşılama ücretlerinde eski sisteme dönülecek!
banner200

Talat Gözet, yapılan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba ile yaptığımız görüşmede veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve veteriner sağlık teknisyenlerine ödenecek olan 'uygulama ücretine' yönelik mevcut sorun başta olmak üzere yıpranma payı ve fiili hizmet süresi zammı ile uzmanlık yasasını gündeme getirdik" dedi. Görüşmede Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk'te hazır bulundu.

TALEPLER DAHA ÖNCE İLETİLMİŞTİ

Gözet, Türk Veteriner Hekimler Birliği olarak 1.1.2018 itibariyle fiili olarak kaldırılan ücretlerin yerine, ilgili personele aylık olarak yapılmasını sağlayacak farklı bir ödemenin, mevzuat çalışmalarının yapıldığı, ayrıca mevzuatın yürürlüğe girmesinden itibaren oluşan mağduriyetin giderilmesi için hazırladıkları raporu ve görüşleri daha önceden Bakanlık yetkililerine ve Bakan Fakıbaba'ya ilettiklerini hatırlattı.

ÇALIŞMALAR 15-20 GÜN İÇİNDE SONUÇLANDIRILACAK

Talat, şunları kaydetti: “Geçmiş dönemlerde yapılan görüşmelerde bu konunun düzeltileceği tarafımıza bildirilmiş fakat bugüne kadar herhangi bir adım atılmamıştı. Gerçekleşen bu son toplantıda Bakan Fakıbaba konunun çözüme kavuşturulma noktasına geldiğini ve tahminen 15-20 gün içinde sonuçlanacağını açıkladı."

AŞILAMA ÜCRETLERİNDE ESKİ SİSTEME DÖNÜLECEK

Görüşmede Bakan Fakıbaba, kamuoyunda aşılama ücreti olarak bilinen Veteriner Hekimlerin aşı ve küpe uygulama hizmetleri karşılığında aldıkları ücret sisteminde eskiye döneceklerini ve bu sürecin uzamadan kısa bir sürede çözüleceğini belirterek şunları kaydetti: “Hekimlerimiz yaz-kış demeden sahada büyük bir özveriyle çalışmaktadır bunun farkındayız. Özellikle hastalıklarla mücadele dönemlerinde yapılan aşılamada çok zor şartlarda çiftçimize, köylümüze hizmet vermektesiniz. Ülkemizde bulunan 50 milyondan fazla küçükbaş, büyükbaş hayvanımızın ve diğer tüm hayvan varlığımızın sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için sizlerin desteğine, bilgisine, emeğine ihtiyacımız var. Bizimde görevimiz sizlerin bu emek ve çabalarını hem maddi hem de manevi olarak desteklemektir"

Başkan Talat Gözet de Bakanın bu sözleri karşısında şunları söyledi: “Öncelikle konuya gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'ya birliğimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu mesele uzun süredir hem camiamızı hem de kamuoyunu rahatsız etmekteydi. Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi olarak 15 Eylül'den bu tarafa sorunun çözümü için ciddi bir çalışma içindeydik ve Bakanlık yetkililerimizle defalarca toplantılar yaptık, ziyaretler gerçekleştirdik. Süreçte 3 defa Bakanımızla görüşme fırsatı bulduk. 1 kuruş söylemi de bizleri ikinci defa üzmüştü fakat artık sayın Bakanımızın da destekleri ile eski sisteme dönecek olmaktan dolayı memnun ve mutluyuz. Sürecin en kısa sürede tamamlanması için işin takipçisi olmayı sürdüreceğiz"

FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI VE UZMANLIK YÖNETMELİĞİ DE GÖRÜŞÜLDÜ

Konsey Başkanı Talat Gözet ile Bakan Fakıbaba'nın görüşmesinde hekimlerin fiili hizmet süresi zammı meselesi ile Veteriner Hekimlikte uzmanlık yönetmeliğinin bir an önce yayınlanması da gündeme geldi. Bu iki konunun gündemlerinde olduğunu ve konunun muhatabı bürokratlardan sürekli bilgi ve görüş aldığını açıklayan Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, “ümit ediyorum ki bu konularda kısa sürede çözüme kavuşturulacaktır" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
el emeği
el emeği - 3 yıl Önce

arkadaş zaten sizin devlet memuru görevinin aşı küpe kayıt vs işleri ve bunun için her ayın 15 de 3,er5er maaş milyar maaş alıyorsunuz el emeği nedir ya görevin senin aşı yapmak.zoruna gidiyorsa çok basit kendine güveniyorsan bas istifayı serbest çaliş tabi YERSE.....

El emeği
El emeği - 3 yıl Önce

Kanunla verilmiş bir hakkın hiç bir gerekçe gösterilmeden alınması karşısında onurlu bir şekilde görevini yapan meslektaşlarımın alınlarından öpüyorum.
Siz zaten maaş alıyorsunuz diyen meslek düşmanları,
Öğretmen ek ders alırken,sağlıkçı döner sermaye alırken, üniversite hocası ders ücreti alırken veteriner hekimin yarım metre hayvan pisliğinin içinde aldığı 75 kuruş neden zorunuza gidiyor.saydığım meslek gruplarının haklarını elinden alın bakalım ülke genelinde iş bırakma eylemleri başlatırlar.

Uygulama ücretleri
Uygulama ücretleri - 3 yıl Önce

Aslında Bakanımızı bilgilendiren bürokratlardan kesinti yapılmalıdır.kar kış demeden öz veriyle çalışan veteriner çalışanların emeğinin karşılığı 1 krş olmamalıdır.

Bakanligin yeniden yapilanmasi
Bakanligin yeniden yapilanmasi - 3 yıl Önce

Veteriner Hekimler sahadaki riskli mesleklerin basinda gelen mesleklerdendir. Ayrica bakanlik hic utanmadan Veteriner Hekimleri veri giris personeli olarak calistirmaktadir, sayginligini kaybettirilmis bir meslek grubudur. Bakanlik sifirdan yapilanmalidir, bastan asagiya anlayis degismelidir. Asi ucretinin 1 kurus olmasi sorunlarin sadece biridir.

El emeği
El emeği - 3 yıl Önce

Sayın bakanın tezcanlı oluşunu kötüye kullanan Kilis il müdürünün görevden alınması daha doğru ..songül kadıoğlunun veteriner hekim düşmanlığı yüzünden sayın bakanımız zor duruma düşmüştür..ayrıca bu konuda yanlış yönlendiren bürokratlarında görevine son verilmeli

Sağlık Hizmetleri Sınıfı
Sağlık Hizmetleri Sınıfı - 3 yıl Önce

Sayın yetkililer, Veteriner Hekimler sağlık hizmetleri sınıfından sayılmamaktadır. Sağlık hizmetleri sınıfına bizde dahil edilmeliyiz. Maaşlarımız aile hekimlerinin maaşları ile aynı düzeyde olmalıdır. Sözleşmeli çalışan arkadaşlarımızda Doğuda çok zor şartlarda çalışmaktadırlar. Sözleşmeli Veteriner Hekimleri ya kadroya almalısınız ya da Doğu tazminatı vermelisiniz. Bu ülkede eğer hayvancılığı düzeltmek istiyorsanız önce Veteriner Hekimlerin gelir düzeyini düzeltmelisiniz sonrasında hizmet beklemelisiniz. Ülkemiz de hayvancığı geliştirmek için sadece çiftçilere destek vererek bir sonuç elde edemezsiniz. Veteriner Hekimlere de destek olmalısınız ki canla başla işine sahip çıkıp çalışsınlar. Umarım hemen düzenleme yapılır.

Hak Hakkaniyet
Hak Hakkaniyet - 3 yıl Önce

Ben bir çiftçi olarak hem koyun yetiştiriciliği hemde büyük baş yetiştiriyoruz. Bu güne kadar bakanlık veterinerleri aşılama , kümeleme ve bilgi akışı konusunda mesai gözetmeden yanımda olmuştur. Hayvanların hiç salgın hastalık olmamıştır. Aldığı ücret devrede kulak bile sayılmaz. Kim gelir mahalle mahalle ,ev ev dolaşır. Yağmur çamur kar kış demeden. O ahıra tekme ve boynuz yemek için gelir. Gelen veteriner üstü başı perişan eskimiş elbise ve tulumlar dolaşıyor. Aldıkları ücretler ne yemek , ne üst baş ne çektikleri eziyet nede günlük temizliklerini yetmez. Kendilerine bulaşan burusella gibi bir çok hastalıklarda çabası . Ben eskiden 10 inek aşısı yaptırıp Yedi lira elli krş. Para verdim diye etin sütün maliyetimi arttı. Vet. Seviyoruz

Aşı ve uygulama ücreti
Aşı ve uygulama ücreti - 3 yıl Önce

Arkadaşlar kimse vatandaşla para alışverişi yapmak istemez ama,,
1- Dairede çalışanla çalışmayan arasında fark olmalı
2-Vatandaş ücretsiz şeylere değer vermiyor
3-Personelin öğlen yemek parası çıkıyor coğukez öğlen yemeği yiyemiyor zaten.
4-Sürekli üstü kirleniyor elbiseler yırtılıyor banyo yapmak zorunda kalıyor bunlar çok masraflı zaten.
5-Otomatik aşı tabancaları arızalı sürekli yenileri alınıyor ve masraflı bir tabanca 200 dolar
6-Çelik uçlu çizme almak zorunda kalınıyor.
7-Zoonoz hastalığın pençesinde sürekli hastalık- üstelik ailelere parazit ve hastalık bulaşıyor bunlar hep masraf
8-Döner sermaye aşılarının zayileri bu el emeği denilen parayla telafi ediliyor.
-===yani konuyu bilmeden yorum yapanlara hakkımızı helal etmiyoruz.....


banner151

banner251