" />

Veteriner Hekimleri Birliğinden kınama!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, sokak hayvanlarına kötü muamele edildiği yönünde asılsız iddialarla veteriner hekim camiasının zan altında bırakıldığını belirterek, “Bu tür asılsız iddiaları ortaya atan, sözde hayvan sever ve dernek yöneticilerini kınıyoruz" dedi.

Veteriner Hekimleri Birliğinden kınama!
banner200
banner217

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Deney Hayvanları Kurulu Temsilcisi Fırat Ahmet Yıldız'ın Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan röportajında, asılsız iddialarda bulunduğunu belirterek, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Talat, açıklamasında şunları kaydetti:

"Cumhuriyet Gazetesi'nde, Gürer MUT tarafından hazırlanan haberde, "Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu" Deney Hayvanları Kurulu Temsilcisi Fırat Ahmet YILDIZ'ın röportajına yer verilmiştir. Bu şahsın, Veteriner Fakülteleri başta olmak üzere tüm veteriner hekim camiasını zan altında bırakan, sokak hayvanları ve deney hayvanları ile ilgili iftiralarla dolu sözleri kabul edilemez.

Tüm üniversitelerde, yapılacak araştırmalar için araştırma öncesinde, her araştırmacı, hangi hayvan türünü kullanacağını ve hangi işlemi yapacağını belirterek, Yerel Hayvan Deneyleri Etik Kurulu'ndan izin almak zorundadır. Kedi ve köpeklerle ilgili çalışmalar barınaktan alınan veya sokaktan yakalanan hayvanlar üzerinde yapılamaz. Sahipli köpeklerin tedavisi esnasında alınacak kan, kulak swabı, idrar gibi tahlil sonuçları bile, bilimsel bir çalışmada veri olarak kullanılacak ise hasta sahibine, onam formu imzalatılarak izin alınması şarttır.

Bu bağlamda, sokaktan veya barınaktan alınan hayvanların önceki sağlık bilgileri, yaşı ve diğer birçok bilgiye ulaşılamadığından bilimsel çalışmalarda kullanılması uygun değildir. Bununla birlikte, barınak veteriner hekimlerinin ya da yetkililerin barınak dışına hayvan çıkartmaları da mümkün değildir.

"Bir üniversitede tanık olduğum....." diye anlatılan olayda geçen "ampute dersi" diye bir ders bulunmadığı gibi, sağlıklı ve sokaktan alınarak, her hafta bir bacağı kesilerek çöpe atıldığı gibi bir iddia, aklın alamayacağı, akıl dışı bir iddiadır. Böyle bir uygulama suçtur. Eğer bir dernek yöneticisi buna tanık olunmuşsa, suç duyurusunda bulunması gerekirdi. Bunu yapmayarak kendisi de suça ortak olmuş demektir. Veya böyle bir olay hiç yaşanmamıştır, uydurulmuştur.

Hayvan koruma derneklerinin, veteriner hekimleri, bu şekilde asılsız ve çirkin iftiralarla hedef almaları, Fırat Ahmet YILDIZ'ın da belirttiği gibi, bu hayvanlar üzerinden yardım toplama ve rant sağlama amacına yöneliktir. Hayvanları tedavi etmek ve yaşatmak için eğitim almış ve bu konuda and içmiş bir meslek, hiç bir zaman hayvanlara kötü muamele yapmaz. Hayvanların öldürülmesine göz yummaz. Bu tür asılsız iftiralar veteriner hekimlerin çalışma azmini kırmaktadır.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, bu tür asılsız iddiaları ortaya atan, sözde hayvan sever ve dernek yöneticilerini kınıyoruz."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Sayın Başkan ,Torba yasada ''Tüm sağlık personeline 60 gün yıpranma hakkı'' denilip içerisinden 'insan sağlığında çalışanlara ''ifadesi özel olarak eklenip TBMM sevkedilmiştir.bu konuda ne düşünürsünüz?Mesleki itibar her geçen gün bir önceki günü aratır hale gelmiştir acaba nereye kadar seyirci kalıcaksınız ?

Sahipsiz meslek
Sahipsiz meslek - 3 yıl Önce

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmekte. Hayvanlar ve insanlar için çalışan hayvan sağlığı çalışanları her zaman olduğu gibi sahipsiz olduğu görülmüştür.

banner151

banner251