Veteriner hekimler üvey evlat mı?

Tarımdan Haber yazarı ve Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurettin Gülşen, sağlık çalışanlarının özlük haklarına yapılan iyileştirmelerden veteriner hekimlerin muaf tutulmasının anlaşılabilir bir tarafının bulunmadığını belirtti.

Veteriner hekimler üvey evlat mı?
banner282

Konuyla ilgili olarak Tarımdanhaber'e bir değerlendirmede bulunan Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurettin Gülşen, ülke hayvancılığının zor bir süreçten geçtiği dönemde veteriner hekimlere üvey evlat muamelesi yapılmasını doğru bulmadığını söyledi.

VETERİNER HEKİM DE SAĞLIK ÇALIŞANI DEĞİL Mİ?

TBMM'ye sevk edilen torba yasayla, sağlık çalışanlarına her yıl için 60 gün yıpranma hakkının verilmesinin öngörüldüğünü hatırlatan Gülşen, ancak veteriner hekimlerin bundan muaf tutulduğunu bildirdi. Veteriner hekimlerin 657 sayılı Kanun kapsamında hekimlerle birlikte "Sağlık Hizmetleri Sınıfında" aynı özlük haklara sahip olduğunu anımsatan Gülşen, şunları kaydetti:

“Veteriner hekimler gece gündüz, köy kent demeden hizmetlerini zorlu bir çalışma ortamında, ayrıca 200'den fazla zoonoz hastalık riski altında yürütüyorlar. Sağlık hizmeti alanında, benzer görev ve sorumluluk üstlenen ve ortak çalışmalar yürüten iki mesleğin özlük hakları yönünden eşit haklara sahip olması gerekir. Ancak mevcut düzenlemelerde hayvan sağlığı hariç tutularak veteriner hekimler kapsam dışı bırakılmış durumda. Bir veteriner hekim olarak bunu kabul etmemiz mümkün değil. Acilen torba yasaya bu konunun da ilave edilerek veteriner hekimlere de hakların verilmesi gerekiyor."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mantık
Mantık - 4 yıl Önce

Vethek sen bu ufukla aya çıkarsın. Bizim ufkumuz senin ufkuna kıyasla devede tüğ. Sen veterinersin kendini doktorla aynı sanıyorsun. Kendini kuğu sanan ördek yavrusu gibi. Kardeşim Doktor, hakim, savcı, kaymakam, vali bunlar yüksek statü memur. Bir kere sağlık çalışanlarına o paraları neden verecekler bir düşün bakalım? Uzman işin ehli doktor özel hastahaneye transfer olmasın diye. Sen çok iyi isen dalında madem bırak devleti beğenmiyorsan maaşı. Dayamıssın sırtı devlete at tut. Gönül isterki en düşük devlet memuru 50.000 TL alsın ama Devlet bütçesi senin ufkun kadar büyük değil malesef. Veteriner arkadaşlar bu sözler hepinize değil lütfen alınmayın. Sadece mesleğini sindiremeyip kendini tıp doktoru sananlara. Kalın sağlıcakla.

- 4 yıl Önce

Basitce bir soru soralım kendimize 81 tarım il Müdürünün kaçı Veteriner Hekim, İlçe Müdürlüklerinden hiç bahsetmiyorum zaten?bu oluşumlara bunca zaman ses çıkarmayan meslek örgütleri neredeydi?Kimse kusura bakmasın kendimizi artık kandırmayalım Mesleki itibar ve SAYGINLIK yerle bir Liyakattan kimse bahsetmesin .

hekim
hekim - 4 yıl Önce

Malesef evet. Veteriner Hekimleri kamunun üvey evlatlarıdır. Sendikalar uyumaktadır.

- 4 yıl Önce

MANTIK; senin ufkun yetmez Veteriner Hekimlerin yapığı iş ve işlemlere. lütfen meslek hakkında yorum yapmayın, uzak durun bir nesliniz tükenmedi yaf..

Mesleki donanım
Mesleki donanım - 4 yıl Önce

Ziraat mühendisleri, kusura bakmayın siz de kendinizi "Mühendis" diye tanımlıyorsunuz ama siz "Ziraat Mühendisi"siniz, elektrik elektronik değil, makina değil, bilgisayar değil... Ziraatçi yani. Sosyal bir ortamda ilk dediğiniz şey" Mühendisim" duyan da makina, inşaat zanneder...

Mantık hatası
Mantık hatası - 4 yıl Önce

Veteriner hekimliği mesleğini bilmeyen neyle uğraştığını bilmeyen mesleğin bilimsel çalışmalarından haberdar olmayan ve kendini bilmeyen kişiler veteriner hekimliği hakkında olmayan beyinlerini zorlamasinlar.

- 4 yıl Önce

Biz gelişmekte olan bir ulkeyiz gelişmiş ülkelerde bu meslek hakettiği yerde nezaman bu meslek hak ettiği yerde olur bizde daha güçlü bir ülke olmuşuz demektir

- 4 yıl Önce

Sadece hekimler mi. hani aşıya ve küpeye giderken aynı işi yapan vet.sağ.tek. hocam. bizde yokuz.