" />

"Üretici ektiğini borç olarak biçiyor"

Büyükşehir Belediyesi'nin Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği'ne katılması ve bugün gerçekleşecek Tarım Bakanı Fakıbaba ziyareti dolayısıyla açıklamalarda bulunan ZMO Şune Başkanı Tosun,"Üretici ektiğini borç olarak biçiyor "dedi.

banner200

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin tarımsal üretimde ülkelerinde önemli kabul edilen şehirlerin uluslararası bir dayanışma içine girerek, daha verimli çalışmaların ortaya çıkarılabilmesi amacıyla kurulan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği'ne katılmasının ardından Çarşamba ve Bafra ovalarındaki toprak kayıplarına ve tarım alanındaki istihdam düşüşlerine dikkat çeken TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Samsun ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu.

Samsun, Amasya, Tokat ve Çorum illerinin 2004 ile 2016 yııları arasında yüzde 31,7 oranında istihdam kaybı yaşadığını belirten Tosun, "Üretici her ektiğini borç olarak biçiyor" dedi. Tosun; "Tarım Şehirleri Birliği'ne üye olmakla iş bitmiyor. Tarım kaybederken, tarım topraklarını Türkiye genelinden daha yüksek bir oranla kaybederken sadece bir kağıda imza atarak verimlilik yükselmiyor. Yüzde 17,8 tarım toprağı kaybı ve yüzde 31,7 tarım istihdam kaybı yaşanırken bugün Samsun'un kağıt üzerinde Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği'ne üye olmasına tebessüm bile edemiyoruz" dedi.

ÜRETİCİ YÜZDE 1'LİK DESTEĞİ BİLE ALAMIYOR

Üreticinin Anayasa'da belirtilen yüde 1 oranındaki desteği bile alamadığını belirten Tosun; "Çarşamba, Vezirköprü ve Bafra ovalarının korunma kapsamı içerisinde olması bizleri sevindirdi. Ama asıl olan bu ovaların korunması

kanununu çıkarmak değil. Bu kanunu uygulamak. Artan nüfusu azalan tarım alanlarıyla beslemek mümkün değil. Sadece böyle kağıt üzerinde aksiyon alınan çıkışlarla ne ülkedeki ne de Samsun'daki tarım topraklarının mevcudiyetini koruyamayız. Üreticiye de para kazandıramayız. Üretici her ektiğiyle borç biçiyor. Bir taraftan bankalara ve piyasaya olan borcu artarken Anayasada yer alan yüzde 1'lik tarıma desteği dahi alamıyor" dedi.

REEL DESTEKLER ARTMALI

Tosun açıklamalarına şöyle devam etti; "Asıl yapılması gereken Türkiye'nin gerçek dinamiklerini oluşturan tarım topraklarının en fazla kaybeden şehirlerden bir tanesi olan Samsun'un tarım topraklarının ve su varlıklarının korunmasıdır. Özellikle samsun, Amasya, Tokat ve Çorum'u içine alan TR - 83 bölgesi denilen bu bölgede istatiksel olarak baktığımızda Türkiye'de tarım sektöründeki istihdam oranı yüde 7,1 oranında azalırken, demin saymış olduğumuz Samsun'un da içerisinde yer aldığı 4 il genelinde bu oran 2004 ile 2016 yılları arasında yüzde 31,7 oranında azaldı. Hergün tarıma destek verildiğini söyleyenlerin kağıt üzerinde değil, üreticinin üretim maliyetleri üzerinden rekabet gücünü de artıracak reel desteklerini vermeleri asıl doğru olandır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251