Türkiye Zoonotik Hastalıklar Sempozyumu Gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Türkiye Enfeksiyoz Hastalıklar ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen'Küresel Tehdit, Zoonozlar' ana temelı 'VI. Türkiye Zoonotik Hastalıkları Sempozyumu' 4-5 Kasım 2016 tarihleri arasında Ankara'da TÜBİTAK Feza Gürsey Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Türkiye Zoonotik Hastalıklar Sempozyumu Gerçekleştirildi
banner200

Sempozyumun açılış Konuşmalarında EKMUD adına Prof.Dr. Hürrem Bodur; TVHB adına Talat Gözet ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil Sempozyuma ilişkin bilgi verilerek, Zoonotik hastalıkların ulusal ve uluslararası boyuttaki önemi ile Tek Sağlık kavramına ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Sempozyumun Bilimsel Programı “Antibiyotik Kullanımı ve Direnç Sorununu Sorularla Tartışalım" başlıklı bir Panel ile başladı. Panel Başkanlıkları Prof.Dr.Recep Öztürk ve TVHB adına Prof.Dr.Ender Yarsan tarafından yapılan Oturumda Antimikrobiyal Direncin Veteriner Hekimliği ve Beşeri Hekimliği boyutu farklı yönleriyle değerlendirdi. Katılımcıların da yoğun ilgisiyle soru cevap şeklinde işlenen konu son derece verimli bir şekilde tamamlandı. Sempozyum kapsamında “Zoonotik Hastalıkların Toplumsal ve Ekomik Yükü: Brusella Örneği" başlıklı bir Konferans da Prof.Dr.Simten Malhan tarafından yapıldı.

Sempozyum bilimsel programı kapsamında “Vektöryel Zoonozlarda Güncel Durum"; “Seyahat-Göç ve Zoonotik Hastalıklar"; Kırım Kongo Kanamalı Ateşi"; “Zoonotik Hastalıklarda Tek Sağlık Yaklaşımı ve Önemi" ile “Zoonotik Hastalıkların Önlenmesi ve Mücadele Stratejileri" başlıklı oturumlarda Tebliğler sunuldu.

Zoonotik hastalıklar, Dünya'da küresel bir tehdit olarak ele alınıyor; dolayısıyla önlenmesi konusunda ülkeler arası işbirliği yapılması da kaçınılmaz bir zorunluluk. Bu gerekçeden yola çıkarak geleneksel hale getirilen söz konusu Sempozyumların amacı; Tıp ve Veteriner Hekimliği sektörlerini bir araya getirerek mevcut durum konusunda farkındalığı ve duyarlılığı artırmak, bilgi ve güç birliği ile zoonozların çözümüne ilişkin ortak mücadele stratejilerinin oluşturulmasını sağlamak.

Sempozyuma Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Özel sektör temsilcileri ile Veteriner Hekimler ve Beşeri Hekimler olmak üzere çok sayıda ilgili katılım sağlandı.

YORUM EKLE

banner251