Tarım sektörü önplana çıkarılmalı

Ziraat Mühendisleri Odası Erzincan İl Temsilcisi Pınar Özlü, yayınladığı mesajla Tarım haftasını kutladı. 10 Ocak gününün tarımsal eğitimin başlaması sebebiyle ülkemizde 10 Ocak günü başlayan haftanın tarım haftası olduğunu kaydeden İl Temsilcisi Pınar Özlü, Türkiye ve dünya açısından tarım sektörünün giderek stratejik değerini artırdığını söyledi.

Tarım sektörü önplana çıkarılmalı
banner200

İl Temsilcisi Özlü, “OECD ve FAO'nun ortak Tarım Tahmin Raporlarında gıda fiyatlarının ve dünyadaki açlığın giderek artacağı belirtilmektedir. Yaşanan iklim değişiklikleri, azalan üretim ve artan nüfusun tarımsal ürünlere olan talebi artıracağını, dünya tarımsal üretiminin arttırılamaması durumunda ciddi sıkıntılar ve fiyat artışları yaşanacağı belirtilmiştir” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Erzincan İl Temsilcisi Pınar Özlü açıklamasını şöyle sürdürdü. “Günümüz dünyasında gelişmiş ülkeler, dünyanın sayılı holding ve şirketleri tarım sektörüne yatırım yapmakta, tarımsal değere sahip topraklara milyonlarca dolar harcayarak yeni tarımsal tesisler ve üretim bölgeleri kurmaktadırlar. Yaşlanan yeşil gezegen toprak ve su varlıklarını koruyamaz duruma gelmiş, tarımsal üretim artan dünya nüfusuna yetemez duruma gelmiş, dünyanın fakir bölgelerinde açlık ve gıda açıkları ortaya çıkmaya başlamıştır. Ülkemiz tarım arazisi ve kapasite büyüklüğü yönünden dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır.

Dünya pazarında acımaz bir rekabetin yaşandığı günümüz dünyasında tarımsal ürünlerle yer alabilmemiz ve üretimimizi arttırmamız gerekmektedir. Türkiye sahip olduğu benzersiz avantajlara sahip çıkarak tarımın kıymetini bilmeli, devletimizin ve milletimizin geleceği için yapılan tüm projelerde tarım sektörü ön plana çıkarılmalıdır. Tarım topraklarının amaç dışına çıkarılması her ne sebeple olursa olsun engellenmelidir. Tarımda kullanılmayan araziler yeni projelerle üretime açılmalı, sektörde genç nüfusa yönelik yapılacak hibe ve destekleme modelleri geliştirilmelidir. Gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesi tarım sektöründe yer alanların sorumlulukları arasındadır. Halkımıza yeterli ve sağlıklı gıda sunmak en önemli görevimizdir. Tarım her geçen gün artan oranda önem kazanmaktadır. Tarım sektöründe çalışanların yükü ağır, sorumluluğu büyüktür.

10 Ocak 1846'da İstanbul-Ayamama Çiftliği'nde "Ziraat Mektebi Âliyesi" adıyla başlayan tarımsal öğretimin bu yıl 172. yılını kutlamaktayız. ''Tarım Haftası '' vesilesiyle; Tarım sektöründe yer alarak İnsanlığın var olmasına ve varlığını sürdürmesine katkı sağlayan, alın terini akıtan, üretimde bulunan, bu üretimin kalitesini ve verimini arttırmaya çalışan, sanayiciden mühendise, teknisyenden çiftçiye, üreticiden işçiye kadar tüm aktörlere insanlık adına şükranlarımızı sunarız. Tüm ülkemizin Tarım Haftası kutlu olsun” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251