Sebze ihracatında Rusya tedirginliği

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vural Şahin, Türkiye'de sebze ihracatının önemli pazarı Rusya'ya yönelik ihracatın düşebileceğini söyledi. 

Sebze ihracatında Rusya tedirginliği
banner200

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vural Şahin, Türki Cumhuriyetleri'nde tarım alanlarının artması, modern büyük seraların yapılması nedeniyle Türkiye'nin sebze ihracatındaki önemli pazarı Rusya'ya yönelik ihracatının düşmesinin söz konusu olduğunu söyledi. Şahin, "Yakın zamanda tek ihracat yaptığımız Rusya'da pazarın dağılmasından dolayı kazanan da kazanamayacak. Biz Türki Cumhuriyetlere tarımı ve teknolojiyi öğreten ülkeyiz. Bu ileride bizi zora sokacak. Tarım alanlarını aktif hale getirmemiz lazım. Genç çiftçilere tarımı özendirmemiz lazım. Alternatif pazarlar yaratmamız lazım" dedi.

TABAN FİYAT UYGULAMASI YAPILSIN İKİ DÖNEMDE DE EKEN KAZANSIN

Vural Şahin, Antalya'da kışın yüksek fiyattan satılan ve ülke gündeminden düşmeyen, yazın ise, fiyatlarının düşmesiyle üreticisini üzen dometes ve diğer sebzelere yönelik "Taban Fiyat" teklifinde bulundu. Şahin, Antalya merkez ve ilçelerindeki toptancı hallerinde 1 liranın altında işlem gören, satılmadığı gerekçesiyle salça olarak değerlendirilen domatesin güzlük, baharlık ve tek ekimlik diye 3 farklı zamanda ekiminin yapıldığını belirten Şahin, çeşitlilik açısından da domateste artış yaşandığını söyledi. Ocak, şubat, mart aylarında yaptıkları hesaplamalarda domatesin kilo maliyetinin çiftçiye 1 lira 80 kuruş olduğunu dile getiren Şahin, domatesin geçen kış seçim dönemiyle sıklıkla gündeme geldiğini aktardı. Şahin, "Bu dikim zamanı ve ürünün piyasadaki varlığıyla alakalı.  Güzlük dikim yapan iyi fiyata sattı. Şimdi her yer domates, yaylalarda da çok arttı. Domates de dahil bütün sebzelerde taban fiyat uygulaması yapılmalı. Maliyetlerin ortalaması alınsın. İki dönemde de eken kazansın. Devletin kurumları bölgesel periyodik dikim alanları ve neler dikilebileceğine dair planlama yapmalı" diye konuştu.
 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 17:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hangi oda bu
Hangi oda bu - 2 yıl Önce

Sanırsın ziraat odası başkanı. Ziraat mühendisleri odası ile alakası yok bu tüccar arkadaşın.

banner151

banner251