Kekik ve adaçayı ihraç edecekler

İhracata konu olacak kekik ve adaçayı üretimi için merkez haline getirilecek Korkuteli'nde üniversite, özel sektör ve kamu birlikte hareket ederek örnek bir model oluşturacak.

Kekik ve adaçayı ihraç edecekler
banner200

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Korkuteli Kaymakamlığı, Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Antalya Teknokent AŞ, Tarım İl Müdürlüğü ve BATEM'in işbirliğiyle 'Korkuteli'nde Tıbbi Aromatik Bitkiler' konulu toplantı yapıldı. Korkuteli Kaymakamı Erol Tanrıkulu'nun ev sahipliğinde yapılan toplantıya, ATB Başkanı Ali Çandır, ATB yönetim kurulu üyeleri Süleyman Ersan ve Hüseyin Simav, AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, AÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, Teknokent AŞ. Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yavuz, BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Şen, Korkuteli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özlem Çağırıcı Armut, ATB üyeleri, özel sektör temsilcileri, AÜ öğretim üyeleri katıldı. Toplantıda mantar ve meyveciliğiyle anılan Korkuteli'nin tıbbi aromatik bitki üretim üssüne dönüştürülmesi için atılacak somut adımlar konuşuldu.

ÜRETİLEN ÜRÜNLER İHRAÇ EDİLECEK

ATB Başkanı Ali Çandır, üniversite, özel sektör ve kamunun birlikte hareket etme kültürünün güzel bir örneğini sergileyerek Korkuteli'nde tıbbi aromatik bitki üretim modelini oluşturmaya çalıştığını kaydetti. 6 firma ile ortak girişim grubu oluşturduklarını, aromatik bitki üretimi için Hazine'nin Akdeniz Üniversitesi'ne tahsisi ettiği 300 dönümlük alanı incelemek üzere ilçeye geldiklerini belirten Çandır, “Özel sektörün yapılanması, üniversite ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nün desteğiyle burada tıbbi aromatik bitki üretimine başlayacağız. Korkuteli artık sadece mantarı, armuduyla değil tıbbi aromatik bitkileriyle de anılacak. Zincirin tüm halkaları burada, birlikte hareket etme kültürünün güzel bir örneğini sergileyeceğiz" diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251