İmara açılan tarım arazileri ile ilgili şok rakam!

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, verimli tarım arazilerinin korunmasına yönelik bir çok kanalda yayınlanan 'Kamu Spotları'na yönelik ağır bir eleştiride bulundu.

İmara açılan tarım arazileri ile ilgili şok rakam!
banner200
banner217

Gazete Gerçek'ten Zelfi Vural'ın haberine göre Tosun, Kamu Spotlarında verimli arazilerin korunmasının anlatılmaya çalışıldığını ancak uygulamada bunu göremediklerini kaydetti. Tosun, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

"Kamu spotlarında devlet verimli tarım arazilerinin sanayi alanına dönüştürülmemesi gerektiğinde dikkat çekiyor. Ancak bir taraftan da buraları imara açıyor. Söylemle eylem birbirini tutmuyor. Bunun için kamu spotları kamuyu ilgilendirmeli. Ama öyle lafta değil gerçekten kamuyu ilgilendirmeli"

TÜİK verilerine göre son 10 yılda 2 milyon 573 futbol sahasına denk gelen 27 milyon 825 bin 64 dekar tarım arazisinin, imara, inşaata kurban gittiğinin altını çizen Tosun, Samsun'dan da örnekler vererek, “Yıldan yıla tarım alanlarımız yok oluyor” dedi.

Tarımsal arazilerle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Tosun, tarımsal faaliyetlerin en çok devlet politikalarından zarar gördüğünü dile getirdi. Tosun, bu konuda da şu değerlendirmelerde bulundu: “Araziler ranta kurban ediliyor. Çiftçi tarımsal faaliyet yönünde eğitilmiyor ve desteklenmiyor. Mazot ve gübre fiyatları çiftçinin alım gücünü zorluyor.”


YORUM EKLE
banner151

banner251