Et fiyatlarına kalıcı çözüm için rapor hazırlandı

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kırmızı et fiyatındaki artışa kalıcı çözüm gerektiğini söyledi, “Sorunun çözümüne ilişkin önerilerimizi rapor haline getirerek, bayramdan sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Kutbettin Arzu'ya sunacağız" dedi.

Et fiyatlarına kalıcı çözüm için rapor hazırlandı
banner282

Canlı Hayvan, Kanatlı Et ve Et Ürünleri Grubu Meslek Komitesi üyeleriyle birlikte kırmızı et fiyatlarındaki artış sorununu masaya yatırdıklarını söyleyen İTO Başkanı Demirtaş, “Çözüm için gerekenlerin acil olarak uygulamaya konulması, ülkemiz hayvancılığı için büyük önem arz ediyor. İthalat ile hayvan yetiştiricilerimizin olumsuz ve telafi edilemeyecek şekilde etkilenmelerine karşı önlemler ivedilikle alınmalı" diye konuştu.

Hayvancılıkta sermaye devir hızının düşük olduğunu, girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu hatırlatan Demirtaş, “Sektörün fiyat ve fiyat dışı enstrümanlarla desteklenmesini zorunlu kılıyor. Destekleme modelinde işletme ölçeklerini büyütmek ve verimlilik artışı esas alınmalı. Üreticilerin üretimden vazgeçmemesi için desteklemeler devam ettirilmeli. Damızlık ve besilik dana işletmeleri ayrı ayrı sistemlerle desteklenmeli. Üreticilerin sürdürülebilir üretim yapmasına olanak sağlayan düzenlemeler yapılırken aynı zamanda halkımızın da uygun fiyata et tüketebilmesi sağlanmalı. En önemli gıda maddelerinden biri olan kırmızı etin fiyatı tüketicilerimiz için artık ulaşılabilir olmalı. Oda olarak üyesi olduğumuz, Ulusal Kırmızı Et Konseyi'nin yürüttüğü çalışmaların önemli olduğunu düşünüyoruz. Konseyin çalışmalarını yakından takip ediyor ve destekliyoruz" dedi.

Yüksek girdi maliyetlerinin fiyatlara yansıdığını, bu nedenle öncelikle girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Demirtaş, “Kırmızı et üretiminde yemleme maliyetlerinin minimizasyonu için mera kanununda da hedeflendiği gibi meraların etkin kullanımı sağlanmalı. Meralarda aşırı otlatma, amaç dışı kullanım önlenmeli ve verim artışına yönelik ıslah projeleri artırılmalı. Kaba yem üretiminin artırılması teşvik edilmeli. Yemleme ve yem teknolojileri daha etkin bir şekilde kullanılmalı. Küçükbaş hayvan eti tüketiminin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalı. Küçükbaş hayvancılık geliştikçe büyükbaş fiyatları da regüle olacaktır. İthalatın fiyatları düşürmede uzun vadeli etkisi olmuyor. Geçici çözümlerden ziyade uzun vadeli tedbirler alınması gerekiyor" diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 18:50
YORUM EKLE
banner151