" />

En iyi buğdayda ilk hasat

Antalya Ticaret Borsası (ATB), tarafından Antalya'ya en uygun buğday çeşidini bulmak için başlatılan "Antalya Buğdayını Arıyor Projesi" meyve vermeye başladı. Proje kapsamında 20 dekar alana ekilen 12 buğday çeşidinin hasadı yapıldı.

En iyi buğdayda ilk hasat
banner200

Antalya Ticaret Borsası (ATB), tarafından Antalya'ya en uygun buğday çeşidini bulmak için başlatılan "Antalya Buğdayını Arıyor Projesi" meyve vermeye başladı. Proje kapsamında 20 dekar alana ekilen 12 buğday çeşidinin hasadı yapıldı. Proje hakkında açıklamalarda bulanan ATB Başkanı Ali Çandır, Hububat ve Mamulleri Meslek Komitesi'nin talebi doğrultusunda başlatılan Antalya Buğdayını Arıyor Projesi'nin sonuç vermeye başladığını söyledi. Sahil ve yaylada 22 çeşit buğday ekimi yaptıklarını bildiren Ali Çandır, "Bilimsel çalışma metoduyla 22 çeşit buğdayın her safhası değerlendirildi. Buğday hasadımızı yaptık. Bölgeye en uygun buğdayın belirlenmesi için ekmeklik ve makarnalık olmak üzere buğday çeşitlerinin kalite ve verimi belirlenecek. Ardından bu buğday çeşitleri üreticiye tavsiye edilecek" açıklamasında bulundu.

Bölgeye en uygun çeşidi belirlemek için yapılan denemelerin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini belirten Çandır, "Üretici daha verim almak daha çok para kazanmak istiyor. Tüccar, malı toplu bir yerden alıp satmak istiyor. Fabrikatör daha kaliteli ürün istiyor. Biz de bu zincirin tüm halkalarını birlikte tamamlayarak sonuç alacağız. Yılda 250 bin ton civarında buğday üreten Antalya'da bu denemeler devam ederek. Bölgemiz için en kaliteli, verimli, dayanıklı buğday hangisi ise onu bulmanın yollarını arayacağız. Bu uzun soluklu bir iş" ifadesini kullandı.

Projeye; Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) yanı sıra birçok kurum ile özel sektör de destek verdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251