Desteklerle hayvancılığın kaderi değişecek

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, hayvancılık desteklemelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kopuz, yeni hayvancılık desteklerinin Türkiye hayvancılığının kaderini değiştirebileceğini ifade etti.

Desteklerle hayvancılığın kaderi değişecek
banner200

İSTİB'in şubat ayı meclis toplantısında konuşan Kopuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın hayvancılık konusunda yeni bir desteği hayata geçireceklerini hatırlatarak, bu desteğin çok önemli olduğunu kaydetti. Dstekler kapsamında 500 bin düve ithal edilerek küçük aile işletmelerine verileceğini aktaran Kopuz, “Burada önemli bir konu var; çiftçilere para verilmeyecek, düve verilecek. Aile başına 100 bin TL'lik destek için iki yılı ödemesiz, 5 yılı faizsiz olmak üzere 7 yılda geri ödeme imkânı tanınacak" dedi.

HAYVANCILIĞIN KADERİ DEĞİŞECEK

Hayvancılık desteklemeleri hakkında bilgi veren Kopuz, şunları kaydetti: “Yine köye dönüş projesi ile aile başına 300 koyun verilmesi ile ilgili bir proje var. Ödemeler ise yavrular alındıktan sonra başlıyor. Ülkemizde küçükbaş hayvan varlığını artırmaya yönelik önemli bir proje. Geçtiğimiz yıl Trakya'dan, doğu illerimize kuzu satıldığını duymuştuk. Giderek azalan küçükbaş hayvan varlığımızın artırılmasına dönük bu gibi projeleri destekliyoruz. Bu projenin sadece şehirden köye dönen aileler için değil köylerde yaşayan çiftçilerimiz için de hayata geçirilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz. İnşallah Bakanlığımızın aldığı bu önlemler neticesinde, önümüzdeki yıllarda et ve canlı hayvan ithalatı gündemimizden çıkar."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

ali kopuz'un hayvancılıkla alakası yok,sorsan bir koyunu güdemez ama bizim ülke böyle malesef..

banner151

banner251