Buğday üretimi azalıyor

Dünya'da buğday üretimi giderek azalıyor. Ekim alanlarının daralması ve buğdaya vuran hastalıklardan dolayı buğday üretiminde bu yıl verim ve kalite düşüklüğü bekleniyor.

Buğday üretimi azalıyor
banner200

Dünyada iklim değişikliği ile beraber buğday üretimi azalıyor. Ülkeler kendi vatandaşının gıda ihtiyacını karşılamak için ihracattan vazgeçiyor. Bu konuda Rus yetkililer bir açıklama yaparak, 'stoklarının kendi ülke vatandaşına yeterli olduğunu bu nedenle ihracat yapmayacaklarını' belittiler. Türkiye'nin ise tarım politikaları ithalatı çözüm yolu olarak görüyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 250 bin ton buğday ithal etmesinin ardından yılsonuna kadar 500 bin ton daha ithal edeceğini açıkladı. Uzmanlar ithalata son verilerek ithalata verilecek paralarla yerli üreticinin desteklenmesi çağrısında bulunuyor.

TARIM ALANLARI DARALIYOR

Türkiye'de 2000 yılında 92 milyon dekar alanda buğday ekimi yapılırken, 2017 yılında 77 milyon dekar alanda buğday ekimi yapılmıştır. Buğday üretimi ise 2016 yılında 20 milyon 600 bin ton iken 2017 yılında yüzde 4,4 artışla 21.milyon 500 bin ton olmuştur. Aynı dönemde 49 milyon ton buğday ithal edilmiş, karşılığında 13 milyar dolar ödemişti. Bu yılın ilk yarısında 3 milyon ton buğday ithal edilerek 634 milyon dolar ödemişti.2018 yılında ekim alanların daralması, girdi maliyetleri, verilen teşvikler, doğal afetler, buğday hastalıkları nedeniyle verim ve kalite düşüklüğü beklenmektedir. 2018 yılında buğday ekim alanının 76 milyon dekar, üretimimizin 19,5 milyon ton civarlarında olacağını uzmanlar tarafından tahmin ediliyor.

DESTEK BİR ANLAM İFADE ETMİYOR

Gazetemize açıklamalarda bulunan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, devletin buğday üreticisine verdiği desteği eleştirerek, “2018 yılında gübre fiyatları yüzde 100 'ün üzerinde zamlandı, bakanlık tarafından gübreye yüzde 15'lik indirimin, stoklarla sınırlı olduğu yönündeki açıklama ise yapılan zammın yanında devede kulak kaldı. Aynı şekilde, mazot, kimyasal ilaç, tohum gibi tarımın önemli girdi maliyetleri her geçen gün artar iken devletin üreticiye verdiği teşvik miktarı 5 kuruştan 10 kuruşa yükselmesi bu maliyet artışı karşısında bir anlam ifade etmemektedir” dedi.

İTHALATA SON VERİLMELİ

“Türkiye'de bakandan bakana değişen tarım politikaları var” diye vurgulayan Güngör, ithalata ödenen büyük paralarla üreticinin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Güngör, şunları kaydetti. “Buğday üretiminde bütün bu olumsuz faktörlere iklim değişikliğini de eklersek, Ziraat Mühendisleri Odası olarak eğer gerekli destek sağlanmaz ise 2019 yılında üretimimizin 17-17,5 milyon ton olacağını tahmin etmekteyiz. Türkiye nüfusu her sene göçmenlerinde katılması ile katlanarak artarken, buğday ekim alanları ve üretim miktarı azalıyor. Ülkeler buğday ihracatından vazgeçiyor. Bizim için tek çözüm yolu üreticinin desteklenmesi ve üretimin arttırılmasıdır.”

Kaynak: Milli Gazete

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Yıl 2002 buğday 50 kuruş dap gübresi 250 tl idi yıl 2018 buğday 90 kuruş dap gübresi 3000 tl . Söyleyin bakalım çifçi spor olsun diyemi ekip biçecek .

banner151

banner251