Doğanın biz insanlara sunduğu mucizevi bitkiler, birçok kişi tarafından yakından takip ediliyor. Hastalıkların tedavilerinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve daha pek çok alanda aktif olarak kullanılan şifalı bitkiler, arama motorlarına sık sık konu oluyor.

Alternatif tıpta, kozmetikte, ilaç sanayiinde ve daha pek çok alanda kullanılan bitkilerin insan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkileri bulunuyor. Bu kapsamda son dönemlerde özellikle çay formu ile adından söz ettiren şifalı bitkilerden biri de ‘moringa’ olarak karşımıza çıkıyor. Peki, moringa bitkisi tam olarak nedir, ne işe yarar? Moringa çayı nasıl yapılır? İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

MORİNGA BİTKİSİ NEDİR?

Bezelye Ne Zaman Ekilir? Bezelye Ne Zaman Ekilir?

Literatürde ‘Moringa Oleifera’ olarak yer alan moringa; Pakistan, Nepal, Hindistan ve Filipinler’de son derece meşhur olan bir bitkidir. Vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan bu bitkinin, damla şeklinde ince yaprakları vardır.

Moringa ağacının dallarından toplanan yapraklar, birçok alanda aktif olarak kullanılır. Özellikle çay olarak tüketilen bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinir.

Moringanın turp köklerine benzer kökleri vardır. Bu bitkinin hem yaprakları hem de tohumları kullanıma uygun formdadır. Moringa tohumları kavrularak tüketilebilirken bitkinin yaprakları çay gibi demlenebilir.

MORİNGA BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin olan moringa bitkisi, bu özellikleri ile insan sağlığını çok çeşitli açılardan desteklemektedir. Genel olarak çay formunda tüketilen bu bitkinin yaprakları; A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra potasyum, protein ve kalsiyum bakımından da zengindir.

Moringa yapraklarında, çiçeklerinde ve tohumlarında polifenoller, antioksidanlar ve flavonoidler bulunur. Bu içeriği ile bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendirmede etkili olan bitki, hücre hasarına ve iltihap durumlarına karşı aktif olarak savaşır.

Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlayarak kabızlığın önüne geçen moringa bitkisi, aynı zamanda yüksek A vitamini içeriği sayesinde de göz sağlığını korur. Metabolizmayı hızlandırdığı için vücutta yağ birikmesini engelleyen bitki, aynı zamanda tokluk hissi de verdiği için zayıflama sürecine katkıda bulunur.

Moringa yaprağının yaşlanma karşıtı bir içeriğe sahip olduğu bilinir. Düzenli olarak tüketilen moringa çayı sayesinde yaşlanma belirtileri geciktirilebilir. Ayrıca bu bitkiden elde edilen toz ile yapılan cilt maskelerinin de cildi parlatma gibi bir etkisi vardır.

Moringa yaprağı tozu, kan şekerini dengeleyerek şeker hastalığının tedavisini destekler. Düzenli tüketilmesi durumunda kolesterolü de düşüren bu bitki kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığını düşürür.

Beyin fonksiyonlarını destekleyen moringa bitkisi, Alzheimer hastalığının tedavisinde de kullanılır. Son olarak bitkinin karaciğer sağlığını desteklediği de bilinmektedir.

MORİNGA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Ülkemizde daha çok poşet çay formunda satılan moringa çayının yapımı son derece basittir. Poşet çayın üzerine kaynar su dökülmesi ve 4- 5 dakika kadar bu şekilde beklenmesi, çayın hazır olması için yeterlidir.

Moringa çayının tüketiminde aşırı doza dikkat edilmesi gerekir. Yararları ile olduğu kadar aşırı tüketimde zararları ile de adından söz ettiren bitki çayının sabah ve akşam olmak üzere günde 2 fincandan fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

MORİNGA ÇAYININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Moringa çayı içerik bakımından son derece zengin olsa da aşırı miktarda tüketilmesi halinde bazı yan etkilerin gözlenmesine yol açabilir. Bitki çayının nadir görülen belirtileri arasında; mide ekşimesi, mide bulantısı ve ishal yer almaktadır.

Moringa çayının hamileler tarafından tüketilmesi önerilmemektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde bu bitki çayının nadirde olsa rahimde kasılmaya ve sonuç olarak da düşüğe sebep olabileceği gözlenmiştir.