Mısır koçanında kaç dane kaldı?

28 Eylül Cumartesi Sakarya ziraat odalarının pekte geniş katılımlı olmayan mısır fiyatlarını protesto eden ve mevcut durumu değerlendiren bir eylemi oldu.

Bende fırsattan istifade neler oluyor diyerek katılımda bulundum.

Veriler ışığında neler olması gerektiğine dair katılım gösteren çiftçilere bir bilgilendirme yapılamadığı gibi yarın şu çözümler yerine getirilirse bir sonraki sene bu yaşanan mevcut durumun önüne geçile bilinir diyecek çözümsüzlük içinde ‘’eylem’’ son buldu.

Bu hastalık Ziraat odalarının genel hastalı üstelik sadece bir ilimize mahsus bir hastalık değil maalesef.

İnsanlarımızı yönlendirecek çözümler üretmek için meslek örgütleriyle görüşmesi gereken örgütlerimizin başında toprak ağaları oldukça çözümü dair hiçbir önlem alınamaz.

Çünkü peşin eken ile verisiyle ekim yapan çiftçi arasında gelire yönelik devasa uçurumlar oluşuyor ve vade farklarını takır takır ödeyen çiftçi ile aynı dili konuşamayan ziraat odaları varlık sebebi olan insanları temsil etmekten uzaklaşıyorlar.

Geçen günlerde işçi sendikalarının düştüğü rezilce durumlar gibi!

Şimdi ortada ciddi bir memnuniyetsizlik var.

Geniş bir pencereden bakacak olursak Türkiye’de mısır eken çiftçiler her sene adım adım kazançlarının düştüğünü his eder oldular.

Veriler ışığında konuyu açıklayacak olursak;

Harcamalar ışığında genel tablo bu.

Peki, çiftçimiz mısırını geçen sene kaça satmış tüccara?

30 Rutubet 2018 yılında 905 kuruştan satılırken 2019 yılında taban fiyat 840 kuruş açıklanmasına rağmen 810 kuruştan satılıyor.

Sakarya’da ortalama mısır rekoltesi 300 bin ton.

Burada en can alıcı nokta aslında Sakarya karasu limana aylık yaklaşık 100 bin ton ithal mısırın girmesi.

Bu mısırın alıcıları kim peki elbette yem ve tavuk fabrikaları.

Eski Türkiye’de devletimiz, üreten çiftçisi onun bunun inisiyatifine kalmasın diye ofisler ve tarımsal fabrikalar kurarak emeğin hakkını vermeyi seçmişti.

Ama gelin görün ki Sakarya’da ofis depoları kiraya verilmiş. Üreten çiftçi serbest piyasa ekonomisinin inisiyatifine terk edilmiş.

Patates soğan lobi diyerek terörist ilan edilen o tüccar varda Allahtan çiftçi veresiye ektiği tarlasının ürününü satabilecek bir kapı bulabiliyor.

Tarım politikaları iflas etmiş bir sistemi düzeltmek yerine, siyasi nutuklar peşinde koşan tarım bakanlığımız varken tarımı temsil ettiğini söyleyen odalarımıza laf söylemekte benim eksikliğim olsun.

Neyse her sene koçanda bir kaç dane eksiliyor bakalım nereye kadar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 9 ay Önce

Tarım politikaları gerçekten iflas etti, lakin yönetenler farkında değiller mi hayret, lafdan başka bir icraat yok.

Köylü
Köylü - 9 ay Önce

Tarım böyle iflas ettirilir 4 yıldır mısır aynı fiyat rezalet Demekki ayçiçeği üreticisinin düştüğü duruma düşecek zengini biraz daha zenginleştirmek için ithalat yapılıyor üretici kimin umurunda.

Aydın
Aydın - 9 ay Önce

Güzel yazı tebrik ederim bir Mısır üreticisi olarak geçen yıla göre maliyetler 100/100 artmışken geçen yıl 14 rutubet 1.2 sattığımız Mısır’ı bu yıl 1.04 sattık üreticinin hakkını aramasını sağlayacak sivil toplum örgütü yok maalesef yada bir işe yaramıyor bu maliyetlerle üretim çok zorlaşıyor birileri çiftçinin sesi olmak zorunda bunu ALLAH yardımcımız olsun

Mehmet öz
Mehmet öz - 9 ay Önce

İlkem kardeşim ben mısır üretiyorum şu an hasat yapıyoruz...geçen yıl 1160 kuruşa sattım...şimdi ise 1090 TL ye sattım.....masrafları zaten sen abartmadan gerçek peri yazmışsın..teşekkür ederim..

Ziraat Odası
Ziraat Odası - 9 ay Önce

Kimse kusura bakmasın! Çiftçinin hakkını savunmak elbette Ziraat odalarının sorumluluğu, fakat arkasında durup, destekleyecek olanda bizzat çiftçinin kendisidir. Çiftçiye mazot, gübre, ilaç zamlarından dolayı protesto, yürüyüş yapalım diyoruz """ yavvv başkanım şimdi yanlış anlaşılır, sen bi söyle yukarılara" diyip aldığı 3 kuruş desteğin kesilmesinden, "DIŞLANMAKTAN,ÖTEKİLEŞMEKTEN" korkuyor. Çiftçilerin yetiştirdiği ürün grubuyla ilgili Üniversitede ziraat fakültesinden dekan beyle görüşüyorsun; "açıklama yapacaktım, rektör bey "SİYASİ" algılanır diye müsade etmedi" diyor. Maalesef "SİYASET" her kuruma, heryere sokuldu, "YOZLAŞMA" kaçınılmaz, içinde yaşıyoruz bu yozlaşmayı, konuşmak "İSTEMİYORUZ", "VATAN HAİNİ" ilan edilmekten "KORKUYORUZ"... Konuşuyoruz; söylediklerimize konuştuklarımıza kendimiz bile inanmıyoruz çünkü karşılık bulacağına, duyulacağına "İNANMIYORUZ" yozlaşıyoruz!.Bunlar çiftçinin dolayısıyla bu milletin İYİ GÜNLERİ, konuşanlarda BOŞ konuşuyor o kadar!..

Ercan ateş
Ercan ateş - 9 ay Önce

Sayın kardeşim toplantıya katıldım diyorsun yalan yazma Tmmı doğruları yaz

Kemal Harputlu
Kemal Harputlu - 9 ay Önce

Bir çiftçi olarak doğruları yazmış olduğunuz için teşekkür ederiz.Çiftçinin halini en doğru bir şekilde ortaya koymuşsunuz.Başarılar

Serkan yazıcı
Serkan yazıcı - 9 ay Önce

Ziraat odalarından başka çiftçinin halinden anlayan varmı beyefendi sizdemi akpartilisiniz toplantıyı iyi dinle yalan yanlış haber yazma

banner248