Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin milli ve onurlu direnişe dönüştüğü tarih olan 15 Temmuz 2016’ın 3. yıldönümünde, “Hainliklerle dolu o karanlık ve uzun geceyi unutmadık ve unutmayacağız” diyen Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik,  15 Temmuz’da vatanın, bayrağın, ezanın onur ve şerefinin korunduğu ifade etti. 

15 Temmuz 2016’da ülke olarak yeni bir kahramanlık destanı yazıldığını, yeni bir istiklal ve istikbal mücadelesi verildiğini belirten KTB Başkanı Çevik, şunları kaydetti: “15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan o uzun karanlık gecede Türkiye, olağanüstü ve gayri meşru bir durumla karşı karşıya kalmıştır. Paralel Devlet Yapılanması (PDY) ile devletin tüm kademlerine kanser gibi sızan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), gözbebeğimiz, Peygamber Ocağı, Türk-İslam Dünyası’nın gururu Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içindeki hain yapılanmasıyla darbe ve işgal girişimine kalkışmıştır. Milletin malı olan askeri araç ve silahlarla, devlet ele geçirilmeye, Türk Milleti manen çökertilmeye, korkutulmaya çalışılmış, ülke karışıklığa mahkûm edilmek istenmiştir.

Ruhlarını ve beyinlerini bin yıldır İslam’ı, Anadolu’dan atmak için çalışan haçlı, Siyonist ve emperyalist ittifaklara satanların eylem ve planları milli ruh ile geri püskürtülmüştür.  Hedeflenen oyun tutmamış, devlet-millet bütünlüğü içinde vatan işgale uğratılmamıştır. O gece 7’den 70’e her yaştan insan tek yürek olarak bayrak ve İslam için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla sokağa çıkmış, tanklar, panzerler, uçaklar, helikopterler, silahlar karşısında korkuyu unutarak, gaflete, tereddütte düşmeden, 250 şehit ve yüzlerce yaralı verilerek milli mücadele ruhu ile hain girişim bastırılmıştır. Bu kahramanlık, Türkiye üzerine oyun oynayacaklara da büyük bir mesaj olmuştur.

Görüşü ne olursa olsun tüm halkımızın darbeye karşı ‘tercih benimdir, geleceğimi ben belirlerim’ demesi, Türkiye üzerinde emelleri olan darbe heveslilerinin en büyük kabusu olmuştur. Seçilenleri yok sayan, demokrasinin göstergesi Gazi Meclisi bombalayan, halktan beslenip, halka ateş açan bu gözü dönmüş fırsatçıların diğer terör örgütlerinden hiçbir farkı yoktur, olamaz. Bu hainlerin devletimize ve milletimize yaptıkları bir ibret vesikası olarak anılacaktır”. 
Uyanık Olmalıyız

Darbe girişiminde başarısız olanların bu kez Türkiye’yi ekonomik olarak köşeye sıkıştırma gayretine girdiklerini belirten Çevik, “Ekonomi dünyası olarak TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun gayretleriyle geçmişte olduğu gibi gelecekte de hakkıyla, azimle, şevkle çalışarak istikrarla yeni bir sıçrama dönemini başlatacağız. Milli iradeden alınan güç ile aşamayacağımız engel, çözemeyeceğimiz sorun kalmayacaktır” dedi.
Millet olarak görevimizin uyanık ve bilinçli olarak, oyunlara, provokasyonlara gelmemek olduğunun altını çizen Çevik,

“Kimse tereddüt etmesin ki devletimiz her türlü darbe, işgal ve kaos girişimini def edecek güç ve kudrettedir. Bu vesileyle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde geride onurlu bir mücadele bırakan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diler, kahramanca işgalcilerin karşısına dikilen gazilerimize şükran ve saygılarımızı sunar, bu gibi hainliklerin necip milletimize bir daha yaşatılmasına fırsat vermemesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz.” diyerek tüm Konyalıları 15 Temmuz akşamı Mevlana Meydanı’ndaki ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’proğramına katılmaya davet etti.