Türkiye, Rus denetçilerin narenciye raporunu bekliyor

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor'dan yetkililerin, Türkiye'de gerçekleştirdikleri denetimleri tamamladığı belirtildi.

Türkiye, Rus denetçilerin narenciye raporunu bekliyor
banner200

Türk tarım yetkililerine göre, Türkiye'de üretilen narenciye ürünlerinin Rusya'ya sevkiyatıyla ilgili meseleler Rus tarım denetçilerinin raporunun arından netlik kazanacak. Rus dış ticaret servisi Torgpred yetkilisi Aleksandr Denisov Sputnik'e yaptığı açıklamada, Rosselhoznadzor yetkililerinin 7-11 Kasım'da Türkiye'nin güney bölgelerinde narenciye ürünlerinin yetiştirildiği alanları ve bu ürünlerin nasıl paketlenip gönderime hazırlandığını incelediklerini belirtti.

Denisov, Türk narenciyesinin Rusya'ya sevkiyatının başlamasına ilişkin karar, Rosselhoznadzor yetkililerinin Türkiye'de yaptıkları bu incelemeden çıkacak sonuca göre alınacak. Öte yandan Türk Tarım Bakanlığı'nın İzmir'deki bir yetkilisi TASS haber ajansına demecinde, Rus heyetin incelemelerinin olumlu geçtiğini fakat bu incelemelerin sonuçlarıyla ilgili bilgilerinin olmadığını söyledi. Bakanlık'ın Basın ve Halkla İlişkiler Müşavir Vekili Muhammet Ahbaba da Türk narenciyesinin ve diğer tarım ürünlerinin Rusya'ya sevkiyatıyla ilgili meselelerin Rus heyetin raporunun açıklanması ardından netlik kazanacağını belirtti. Rus hükümeti ekim ayında aldığı bir karar ile Türk narenciye ürünlerinin Rusya'ya sevkiyatına ilişkin yasağı kaldırmıştı.

Kaynak: Sputnik

YORUM EKLE
banner151

banner251