Şahinkayası ayvası raflarda yerini aldı

Türkiye'nin en kaliteli ayvalarının yetiştirildiği bölgelerden olan Kahramanmaraş'ın Şahinkayası Mahallesinde sonbahar mevsimi ile birlikte bahçe sahipleri tezgâhları süsleyecek ayvaların hasadını tamamladı.

Şahinkayası ayvası raflarda yerini aldı
banner200

Emektar üreticiler hasadın yapılmasıyla emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Yıllık 500 ton üretim gerçekleştirilen Şahinkaya ayvası, tadı, aroması ve kalitesi ile birçok ilden gelen tüccarları cezbediyor.

Bu bölgelerde üretilen ayvalar kalitesi nedeniyle ulusal düzeydeki tüccarların beğenisini kazanarak hasat sezonu süresince büyük talep görüyor. Bölgede üretilen ayvalar, metropol şehirlerin yanında dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

Konu hakkında açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU; yıllar önce bir kısmı İl Müdürlüğü, bir kısmı ise ayva üreticilerinin gayretleri ile başlanan ayva yetiştiriciliğinin bugün itibari ile bölgede marka haline geldiğini belirtti.

Şahinkaya ayva üreticilerinden Kemal Kurtoğlu, ayva üreticiliğinin Şahinkaya da iyi bir sektör haline geldiğini belirterek, bölge insanının geçimini ayvadan sağladığını ifade etti. Kurtoğlu, "ayvamız tadı, aroması ve kalitesi takdire şayandır, üreticiler olarak piyasa ve üretimden oldukça memnununuz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğün bizlere katkıda bulunarak destekleri ilgi ve alakaları bizleri mutlu ediyor" dedi.

Ayva üreticilerimize bol ve bereketli bir hasat sezonu diliyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ayva hakkında bilgi
ayva hakkında bilgi - 5 yıl Önce

ayva yetiştirmeyi düşünüyorum yanlız hangi cins ayva dikecegime karar veremedim acaba hangi cins bana yardımcı olurmusunuz

banner151

banner251